Kestovaippa säästää luontoa ja rahaa

leven

julkaistu 12.06.20011 klo 09:55, päivitetty tänään klo 10:40
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/06/kestovaippa_saastaa_luontoa_ja_rahaa_2657604.html

"Laskelmien mukaan kertakäyttövaippoja käyttävä lapsi kuluttaa noin 5 000 vaippaa vaippakautensa aikana. Tästä syntyy noin 400 kiloa jätettä. Kaatopaikalle vaippajätettä päätyy pelkästään pääkaupunkiseudulla lähes 2 000 tonnia vuodessa. "
"Kestovaippoja tarvitaan vaippakauden aikana runsaat 20 kappaletta. Rahaa niihin kuluu sadasta muutamaan sataan euroon."
"- Kyllä niihinkin voi laittaa rahaa, mutta kertakäyttövaippoihin kuluu noin 1 000 euroa yhden lapsen vaippakauden aikana, toteaa Tuuli Meriläinen. "


Olisin kustantanut lapsen lapsilleni, kaikki tarvitsemansa kestokäyttövaipat, avominiä ei suostu käyttämään niitä. Rahat olisivat kelvanneet, kaksi lapsenlasta ikäerolla n. 3 vuotta....

Avominiä on hoitovapaalla ja toisinaan haikailee rahan menoa, mutta mainostaa poikani hyvää palkkaa.
Olen työkyvyttömyyseläkkeellä, tuloni jää alle 1000 € /kk. Katson kyllä tarkkaan mihin annan rahaa, koska asun yksin joten maksan laskuni 100% itse, pidän menoistani kirjaa. (pelkät apteekki kuluni ovat (100-120€kk)
Lapsenlapset ovat esimerkiksi tänä vuonna saaneet erilaista tarvetavaraa yli kuukauden tulojeni verran tähän asti..

Annoin miniälle lahjakortteja äitienpäivänä ja syntymäpäivänä kolmoishoito kosmetologille Hän antoi ne eteenpäin.. En anna enää..
Arvostukseni on kauttaaltaan laskenut, kun se lehmän häntä.
Median olisi myös informoitava siitä, milloin lapsen katsotaan olevan heitteillä. Kaltoin kohtelussa on monia piirteitä ja se ilmenee useammalla tavalla.

3

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13

      En ole edes ajatellut tuota, mutta tuli monipuolista säästöä aikanaan..
      Siis säästyi kaatopaikalta ja rahana..
      Esikoisen jälkeen säästi kestovaipat,koska tiesin tekeväni ainakin yhden lapsen vielä..
      Kuluivat ja siitä syystä ostin muutaman lisää keskimmäiselle, mutta kuopus meni samoilla vaippatarvikkeilla...

      Säästö on ollut sitten, tuon mukaan, n. 2500 € kolmelta lapselta. Vaunut rattaat ja sängyt periytyivät myös, samoin lelut niitä ei hankittu seuraaville kuin lahjoina...
      Popot ja suurin osa vauvan vaatteista oli sisarusperintöä lakanat peitot ja niin edelleen..
      Meillä kolmen vuoden ikäerot lapsilla...

    • juyj

      Kestovaipat on ihan jees. Sensijaan lapsen isovanhemmilta toivon enemmän tutustumista lapseen ja ajanviettoa hänen kanssaan kuin tavaraa ja rahaa.

      • 15

        onhan se valitettavaa, jos ei tämä teillä toteudu.
        Olisiko syytä keskustella isovanhempien kanssa?

        Tiedän kyllä, että näkyvin osa olette te joilla asiat eivät toimi.

        Omassa tuttava ja ystävä piirissä ovat lapsenlapset aivan säännöllisesti kylässä, ei hoidossa, vaikka ovat koko päivän tai useamman vuorokauden kyse on kyläilystä.

        Yksi miniä on, jonka on vaikea "päästää irti" ymmärtää isovanhempien luona on omat säännöt, kotona omansa. Säänöistä vastaa tilassa asuva ja sitä hoitava ihminen.

        Sitten on näitä joille pitäisi tilittää joka minuutti kyläilystä "hyväksyttää" olemiset ja tekemiset. He myös kopioivat leikit ja tekemiset "kyllä minäkin osaan"..tyyliin, vähän säälittää..
        .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1059
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe