Vain 2 tutkimuskysymystä

riittääkö?

Heippa, mietin tuota gradun tutkimuskysymysten määrää.
Voikohan vain kaksi tutkimuskysymystä riittää, jos ne ovat
hyvin laadittuja ja olennaisia työn kannalta?
Ja montako tutkimuskysymystä teidän gradussanne oli?

Kiitos!

4

5874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 224

      Yksikin riittää, kunhan on tarpeeksi relevantti. Olen käsittänyt, että parempi vähemmän kuin enemmän.

    • Graduinnostusta!

      Juuri näin, ei liikaa tutkimuskysymyksiä, mutta niiden allehan tulee ns. alakysymyksiä (muutama), joiden avulla hankit vastaukset pääkysymyksiisi ja valitset näkökulman siihen, miten nitä isoja tutkimuskysymyksiäsi käsittelet.

    • suureilija

      En viitsi tehdä omaa topiccia, joten koetetaan saada vastausta täältä...

      Eli itselläni taas on yksi tutkimuskysymys, jossa on yhteensä kahdeksan alakysymystä. Onkohan alakysymysten määrä liian suuri?

      • an englishman

        "En viitsi tehdä omaa topiccia, joten koetetaan saada vastausta täältä...

        Eli itselläni taas on yksi tutkimuskysymys, jossa on yhteensä kahdeksan alakysymystä. Onkohan alakysymysten määrä liian suuri? "

        En osaa vastata mitenkään varmuudella, onko alakysymyksiä liikaa, mutta ainakin tuolla tavalla saa graduun kivasti rakenteen aikaiseksi. Eli esim. kukin työn pääluku käsittelee yhden noista alakysymyksistä. Tällaiset rakennekysymykset tietysti riippuvat myös tieteenalasta ja oppiaineesta jne.
        Mutta on niitä kysymyksiä tässä mielessä _ehkä_ liikaa, koska jos nyt ajatellaan vaikkapa jotain parisataasivuista kirjaa, niin päälukuja tuskin on viittä tai kuutta enempää. Gradun pituushan sitten jää jonnekin sadan sivun hujakoille taikka reippaasti allekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      307
      6684
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5827
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      192
      5332
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4103
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3348
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3343
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      53
      3254
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3018
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2262
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1125
    Aihe