Ajattelin siis lähteä spontaanisti Jenkkilää kiertämään vuokra-autolla jossakin ensi kesän puolella tai aikaisemmin, mm. koska ystäväni ja sukulaiseni ovat ehtineet hehkuttaa minulle Amerikan ihmemaata ja koska seikkailunhaluinen osa minua on jo vuosia kirvannut normaalia ja turvallisen vakaata elämäntyyliäni. Pari asiaa ovat kuitenkin vielä epäselviä, mm. viisumin tai vastaavien lupien hakeminen, mikäli on kyse tosiaan vain maksimissaan parin kuukauden reissusta. Tarvitseeko jotain viisumin tapaista anoa näin lyhyelle matkalla?
Entä millaisilla hintahaitareilla liikutaan kun auton (ilmastoitu henkilöauto) vuokraa n. kuukaudeksi? Onko vuokra-autoissa jokin "nopeat syövät hitaat"-tyyppinen meininki että mitä enemmän vetkuttelee auton varaamisen kanssa ja mitä lyhyemmällä varoitusajalla auton varaa, sitä kalliimmaksi tulee?
Kysymyksiä heräsi myös halvoista majoitus- ja safkaamisvaihtoehdoista ja jos jollakin kokeneemmalla (joka on ehkäpä jopa käynyt road trippeilemässä Amerikassa) on heittää vinkkiä tai omakohtaisia kokemuksia niin arvostaisin tuhannesti.
Halpoja lentoyhtiöitä saa toki myös listata. ; )
Road Tripille Jenkkilään
2
258
Vastaukset
- hit the road, jack
Käypä tutkimassa Jukksan matkablogit (Jukksa.blogspot) autoilusta USA:ssa, niin saat paljon käytännön hintatietoa. Jukksa ei paljon pysähtele nähtävyyksien takia (tai on jo nähnyt ne aikaisemmilla reissuillaan) , joten joudut haeskelemaan niistä tietoa muualta, sillä USA:ssa on paljon hienoa näkemistä.
- j-autoilusta
Parin kuukauden reissuun ei suomalaisena tarvitse hakea viisumia. Suomi kuuluu Visa Waiver -ohjelmaan, jolla saat viipyä Yhdysvalloissa 3 kk turistina. Maahantulotarkastuksessa saat passiin sitä varten leiman, kunhan sinulta ensin otetaan sormenjäljet ym. tavanomaiset jutut. Joudut kuitenkin tekemään ennen matkaa netissä ESTA-ilmoituksen, joka maksaa 14 dollaria. Jos sinulla on rikosrekisteri, tilanne on toinen ja kannattaa kysyä lähetystöstä hyvissä ajoin etukäteen asiaa.
Autoja on monenlaisia ja monenhintaisia, samoin niitä vuokraavia yrityksiä. Vuokra-auto kannattaa ehkä varata etukäteen netin kautta. Katso vaikkapa netistä Avis, Hertz, Enterprise, Budget, ym. hintoja. Siellä voi monesti olla hyviä tarjouksia. Arvelisin 2 kk kestävän autonvuokrauksen hinnaksi 1300-1900 dollaria (n. 900-1300 eur) riippuen autosta. Ylipäätään auton vuokraus ei ole siis kallista, eikä autot yleensä lopu kesken, sillä autoja vuokraavat liikkeet ovat suuria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442922Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362611Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532574Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt992188Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482074Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3161796- 1501536
- 731398
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231168Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281165