työt loppuu 25.6 ja saan lomarahat ja palkan 1171e nettona kesäkuun viimenen päivä.joten voinko hakea toimeen tulotukea heinäkuussa.samassa taloudessa asuu avopuoliso joka on työmarkkina tuella ja 2 vuotias lapsi.hyvin mahdollista on että en saa eurookaan rahaa heinäkuussa kiitos kelan hitainden käsittely aikojen
heinkuu
tulotonheinä
381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tottakai voit hakea, ja kannattaakin hakea. Neuvoisin jopa tekemään hakemuksen viimeistään 7 päivää ennen heinäkuun alkua, jolloin lopputili ei vaikuttaisi heinäkuun tukeen vaan vasta elokuun tukeen. Varaudu siihen, että teetpä hakemuksen koska tahansa niin tulevat vyöryttämään lomarahat tt-normin mukaisesti (siis ylijäämän). Jos ylijäämä on vähäinen niin sitä ei saisi vyöryttää, ja loppujen lopuksi on niinkin, että oikeudellista ratkaisua vyörytyksen kertoimesta ei taida olla olemassa.
Ohjeita toimeentulotuen saajille: http://www.toimeentulotuki.net - klikkaa ja lue!
mikä on ylijäämä?
Tulot - (vuokra - sähkö/lämmitys - 418€) = ylijäämä.
Eli jos saat rahaa palkkaa 1000€ 50€ asumistukea, niin tulot ovat 1050€, joista vähennetään vuokra, esim 600€ niin jää 450€ ja kun tt-tuki on 418€/kk niin 32€ ovat ylijäämä. Eli seuraavassa kuussa tuesta vähennetään nuo 23€.