kotiteatteripaketti

jepujepi

7

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeillaanpas näin

      Mitä laitteita haluat tuohon kytkeä? HDMI-sisäänmenoja on kaksi, muista liittimistä ei ole mainintaa. Riittävätkö liitännät sinulle esim. vuoden päästä?

    • jepujepi

      no xboxin kytken ja telkkarin. Välillä ehkä tietokoneen, jos katon vaikka leffoja.

    • Kokeillaanpas näin

      No XBOX vie yhden HDMI-liittimen. Jos tietokoneessa on HDMI, se vie toisen. Jos ei ole, niin sen kytkeminen voi olla vaikeampaa. Ota selvää ja käy katsomassa liikkeessä, että tuossa sarjassa on edes joku analoginen audiotulo. Ja onko TV:ssäsi HDMI 1.4 ja ARC-tuki, jotta tv:n kytkentään riittäisi yksi HDMI-kaapeli? Nimittäin nekin tarvitaan, mikäli kotiteatterisarjassa ei ole erikseen optista äänituloa tai edellä mainittua analogista äänituloa telkkarille tai muulle ulkoiselle laitteelle. Vanhemmissa HDMI-standardeissa ääni ei kulje kuin yhteen suuntaan.

    • jepujepi

      no ainakin toi hdmi 1.4 löytyy. tietokoneessa on hdmi. Olen sitä käyttänytkin jo televisioon kytkettynä. Tuosta arc-tuesta en tiedä...

    • erillislaitteet

      A/V-viritinvahvistimia alkaen 215 euroa vaikka täältä:
      http://www.gigantti.fi/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-gigantti-Site/fi_FI/-/EUR/ViewStandardCatalog-Filter?CatalogCategoryID=I18KeQuvHWQAAAEokvFewBap&WFSimpleSearch_NameOrID=&SortingAttribute_filtration=ProductListPrice-asc&ifFilterNumberGroup=&FilterGroup=Tyyppi&SelectedAttribute=Viritinvahvistin&group_ProductListPrice=&numberFrom_group_ProductListPrice=&numberTo_group_ProductListPrice=

      Esim. YAMAHA-perusmalli RXV367BL (5.1) tällä hetkellä 215,-
      Sisältää 4 HDMI-tuloa yhden lähdön eli voit kytkeä HDMI-laitteet tähän (digiboksi, bluray-soitin, pelikonsoli, videonauhuri...) ja käyttää tätä sitten valitsimena ja äänentoistoon (Dolby Digital ym.).

      Lisäksi tarvitset kaiuttimet... siinä tietenkin isompi homma miettiessä, mitä ottaa etukaittumiksi (2 kpl), keskikaiuttimeksi (1 kpl) ja takakaiuttimiksi (2 kpl). Saman valmistajan sarjoja voi suositella. Ainakaan ei kannata koota kaiuttimia ihan mistä vaan, jolloin on suurempi riksi, etteivät ne sitten kuulosta hyvältä yhdessä. Ja 500 euron budjettisi ylittyy helposti, mutta saat parempaa.

    • jepujepi

      niinpä. Kannattaakohan kaiuttimia ostaa käytettynä? voishan niitäkin ostaa vaikka aluksi vaan kaksi ja subbarin. En oikein tiedä osaanko ostaa sopivat kaiuttimet juuri tietlle vahvistimelle. Siinä mielessä vois ostaa ihan erillissarjankin, että olen kai hankkimassa playkkari kolmosta niin siinä blue ray soitin itsessään.

    • no niin

      Tuolla 500 € budjetilla ostaisin kyllä valmispaketin, erilliskamoja kokoamalla budjetin summalla saisi pelkästään kohtuuhyvän viritinvahvistimen. Töllö, pelaaminen ja satunnainen leffojen tuijottelu menee kyllä valmispaketillakin mainiosti. Mikäli pääpaino olisi musiikilla ja leffoilla, ja vieläpä niin ettei tarvitse naapureista paljonkaan/ollenkaan välittää, ostaisin ilman muuta erilliskamoista kootun paketin. Budjettini olisi toki siinä tapauksessa reilusti (min. 4 x ) suurempi. Kyllähän hyvälaatuinen musa kuulostaa kunnon laatukajareista luonnollisesti paljon paremmalta kuin näistä valmispakettien kaiuttimista.

      Nykyinen asuntoni on niin heikosti äänieristetty (tuntuu nuo hiirenpierutkin kuuluvan läpi), että päädyin valmispakettiin, aina voittaa reilusti tv:n omat heikot äänet. Samalta kuulostaa leffat omaan korvaan kuin halvimmat "oikeat" höpösetit.

      Jos ei ole kaiuttimista, subbareista ns. erilliskamoista minkäänlaista kokemusta, pärjää aloittelijakin valmispaketilla enemmän kuin hyvin. Toki kaikki kotiteatteriasiat riippuvat lähinnä lompakon paksuudesta & omista korvista. Hankin oikeaa "kunnon" laitteistoa sitten,kun on omakotitalo ja enemmän tilaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      80
      7671
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      74
      7494
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6069
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4966
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4159
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3900
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3592
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3527
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      101
      3227
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      11
      3067
    Aihe