Olen muutamia kertoja vieraillut Helsingin yöelämässä, ilman minkäänlaista tulosta. Lesbo/homo/bi-kavereita en omista, joten käynnit yökerhoissa ja kahviloissa olen tehnyt yksin, paria yksittäistä kertaa lukuunottamatta, jolloin heterokaverit ovat vaivautuneet mukaan.
Erään kerran heterokavereideni homokaveri totesi minulle, kun tuli puheeksi suuntautuminen ja se, etten vielä 24 ikävuoteen mennessä ole kertaakaan suudellut naista eikä flaksi käy baarissa, etten näytä sitten yhtään lesbolta enkä biseksuaalilta. Hän ei osannut määritellä mitä sillä tarkoitti, sanoi vain, että lesbot varmaan luulevat minua heteroksi ja automaattisesti ohittavat minut.
Asia jäi vaivaamaan minua. Miltä bi/lesbon pitäisi näyttää?
Minulla on pitkät hiukset, käytän naisellisia normaaleja vaatteita, vaatekoko on 48 mutta en ole pallo vaan muotoja löytyy, meikkiä on yleensä vähän, koska työskentelen hyvin fyysisessä ammatissa jossa tulee hikoilleeksi työpäivän aikana paljon, joten en ole tottunut meikkaamaan sellaista maskia mitä heterotytöillä tyypillisesti näkee.. Mitä pitäisi tehdä näyttääkseen muille vihreää valoa?
Mistä tunnistaa lesbon/bin?
17
1289
Vastaukset
- lololzzzz
Hyvä vaihtoehto on ettei seiso ja odota vaan tekee itse niitä aloitteita.
- Alkup.
Hmm, entäs jos on tehnyt niitä aloitteita...? Itsestäänselvyyksistä ei ole apua, kiitos vain.
- lololzzz
Alkup. kirjoitti:
Hmm, entäs jos on tehnyt niitä aloitteita...? Itsestäänselvyyksistä ei ole apua, kiitos vain.
Luuletko että jos näytät lesbolle alat saamaan naisia? Jos niin olisi niin moni lesbo tälläkin palstalla ei sinkkuilisi. Ehkä sä nyt luulet jotenkin väärin että sun ulkonäkö on se juttu miksi et saa kiinnostusta heräämään. Ehkä sulla on vain huonot jutut tai oletat että kun saat suusi auki sen pitäisi jo riittää vaikka mihin. Vihreä valo kyllä syttyy kun törmäät oikeanlaisiin ihmisiin, ei se syty aina vaikka tekisit mitä ja tämäkin on itsestäänselvyys ja siinähän sä olet, kyselet miksi kaikki ei kiinostu sinusta.
- 17+7
Lesbo voi näyttää miltä vaan ja bi:t yleensä on ehkä hiukan naisellisemman näköisiä. Rohkeasti vaan iskemään / juttelemaan baarissa. Tai jos olet ujo, niin ehkä kannattais chatin tai treffipalstan kautta tutustua johonkin naiseen niit pääset vihdoin pussailemaankin ;)
- onlylove179
Joo, siis tosiaan, lesbot on vähän maskuliinisempia ku bisset. Yleensä lepakoilla on semmonen lyhyt '''lesbotukka" : kannattaa vaikka kattoo mallia Ellen Degeneresiltä. Sillä on aika perinteinen, mutta kuitenki hyvännäkönen.
Bisset on sit ihan oma lukunsa: niihin ei kannata sekaantua: sen voin sanoa omasta kokemuksesta! Kukasta kukkaan lentelijöitä ja mutenkin moraalisesti arveluttavia.
Mutta onnea seuraavalle baarikierroksellesi: kyllä se oikea ja ihana sieltä vielä kolahtaa!
Tsemii!- Keskiyö
En voi uskoa miten lokeroivaa ja stereotypisoivaa porukkaa täällä käy. "Bisset ovat ihan oma lukunsa... " . Tässä tarkoitat kai ihmisiä, jotka ovat tasapainottomia, seksuaalisesti yliaktiivisia ja jotenkin häiriintyneitä. Välttämättä näillä kukasta kukkaan -lentelijöillä ei ole edes tekemistä biseksuaalien kanssa, vaan he ovat ainoastaan rikki olevia ihmisiä jotka yrittävät saada jonkun rakastamaan heitä epätoivoisin keinoin.
Biseksuaali on ihminen, joka voi rakastua henkilöön, joka on mies tai nainen. Tämä biseksuaali-sana on vääristynyt täysin. Minä en sano itseäni biseksuaaliksi juuri tämän takia. Olen yhdelle ihmiselle omistautuva, kotona viihtyvä, tasapainoista elämää viettävä "biseksuaali". Enkä taida olla ainoa.
Ja jep jep, lesboilla on lesbotukka ja ne on maskuliinisia. Niinhän se on, ja lisään vielä kuvaukseesi, että lesbot ajaa aina rekkaa ruutupaidassa. Sinun kannattaisi tutustua enemmän erilaisiin ihmisiin, niin huomaisit, ettet voikaan lokeroida heitä. - lololzzz
Keskiyö kirjoitti:
En voi uskoa miten lokeroivaa ja stereotypisoivaa porukkaa täällä käy. "Bisset ovat ihan oma lukunsa... " . Tässä tarkoitat kai ihmisiä, jotka ovat tasapainottomia, seksuaalisesti yliaktiivisia ja jotenkin häiriintyneitä. Välttämättä näillä kukasta kukkaan -lentelijöillä ei ole edes tekemistä biseksuaalien kanssa, vaan he ovat ainoastaan rikki olevia ihmisiä jotka yrittävät saada jonkun rakastamaan heitä epätoivoisin keinoin.
Biseksuaali on ihminen, joka voi rakastua henkilöön, joka on mies tai nainen. Tämä biseksuaali-sana on vääristynyt täysin. Minä en sano itseäni biseksuaaliksi juuri tämän takia. Olen yhdelle ihmiselle omistautuva, kotona viihtyvä, tasapainoista elämää viettävä "biseksuaali". Enkä taida olla ainoa.
Ja jep jep, lesboilla on lesbotukka ja ne on maskuliinisia. Niinhän se on, ja lisään vielä kuvaukseesi, että lesbot ajaa aina rekkaa ruutupaidassa. Sinun kannattaisi tutustua enemmän erilaisiin ihmisiin, niin huomaisit, ettet voikaan lokeroida heitä.Käsittääkseni tässä on yksi kirjoittaja onlylove179 joka puhui omasta kokemuksestaan. Tuskin tuosta kannattaa riehaantua puhumaan mistään porukoista. Omat kokemukset elämässä muokkaa meitä ja jos onlylovella on ollut huonoja kokemuksia bisseistä saa hän siitä sanoa, kyllä hän mainisti sen että tämä mielipide on oma kokemus-pohjalta.
Enempi täällä saa lukea miten lesbot on ties mitä, juuri tuotakin mitä sinäkin ikään kuin takaisin annoit. Joskus on otettava vain silmä katsovaan käteen ja mietittävä onko se haukkuma/yleistyskirjoitus jos toinen kirjoittaa selkeästi omista kokemuksistaan. Eri asia olisi jos hän olisi vain haukkunut bisset pystyyn ilman omaa kokemustaustaa.
Jos ihminen hyppää istumaan kuumalle hellalle uudelleen ja uudelleen on siinä omaakin syytä mutta voihan siitä myös omakohtaisen kokemuksen perusteella sanoa että älä istu kuumalle hellalle. - kieede
no voe hitto...olen lesbo ja minulla on pitkä tukka. Pahinta on varmasti vielä, että pidän mielelläni hameita ja mekkoja. JA meikkaan!
En käytä ruutupaitaa ja lyhyt tukka ei mulle yksinkertaisesti sovi.
Farkut on kyllä ihan kivat, mutta mekot tai hameet sopii mulle pahaiten.
Paplaritkin on ollu ennen juhlailtaa...
- 17+7
Joo minäkään en todellakaan kannata minkäänlaista lokerointia, totesin vain omassa kirjoituksessani aloittajalle, että keskimäärin bi:t taitavat olla lesboja naisellisempia. Jos siis ulkonäöstä aletaan laskemaan keskiarvoja :)
Mutta: tiedän myös heteronaisia jotka pukeutuvat rekkistyylin, ja toisaalta todella femmejä lesboja, jollaiseksi itsekin lukeudun.
Itse en vierasta mitenkään bi-naisia, enkä oikein ymmärrä, että miksi biseksuaalisuus on monelle lesbolle noin suuri ongelma. Ehkä taustalla on omia huonoja kokemuksia, ns. näppien polttamista yms. Mutta parin kokemuksen perusteella ei todellakaan voi lokeroida ihmisryhmiä tuolla tavalla, mielestäni se on syrjivää, ennakkoluuloista ja suvaitsematonta.- lololzzz
Olisi erittäin omituista jos omat kokemukset muokkaa sinua. Miten se on niin vaikeaa hyväksyä ettei joku pidä bisseistä, joku ei pidä blondeista eikä joku pidä eri mieltä olevista. Jos ihminen puhuu omasta kokemuksistaan asiasta miten ihmeessä se on syrjivää tai ahdasmielistä?
Ihmiset lokeroi koko aika, on lapsellista sanoa että se on väärin. Se että ymmärtää jokaisen lokeron muodostavan yhden suuren lokeron on se avain tässäkin asiassa.
Ei vedetä nyt ahadsmielisyyttä siihen että toinen on kokenut huonoja asioita ja sanoi niistä. Jos maailman ihmiset olisivat kaikki edes hieaman ajattelevaa porukkaa niin säästyisimme monelta tällaiseltakin, mutta joskus on hyvä vain katsoa olko tuossakaan nyt ihminen selkeästi vain haukkumaan tullut huvikseen vai kertoiko hän vain siitä mitä on kokenut. Yhtälainen vastuu se on lukijoissakin kuin kirjoittajissakin. - 18+14
lololzzz kirjoitti:
Olisi erittäin omituista jos omat kokemukset muokkaa sinua. Miten se on niin vaikeaa hyväksyä ettei joku pidä bisseistä, joku ei pidä blondeista eikä joku pidä eri mieltä olevista. Jos ihminen puhuu omasta kokemuksistaan asiasta miten ihmeessä se on syrjivää tai ahdasmielistä?
Ihmiset lokeroi koko aika, on lapsellista sanoa että se on väärin. Se että ymmärtää jokaisen lokeron muodostavan yhden suuren lokeron on se avain tässäkin asiassa.
Ei vedetä nyt ahadsmielisyyttä siihen että toinen on kokenut huonoja asioita ja sanoi niistä. Jos maailman ihmiset olisivat kaikki edes hieaman ajattelevaa porukkaa niin säästyisimme monelta tällaiseltakin, mutta joskus on hyvä vain katsoa olko tuossakaan nyt ihminen selkeästi vain haukkumaan tullut huvikseen vai kertoiko hän vain siitä mitä on kokenut. Yhtälainen vastuu se on lukijoissakin kuin kirjoittajissakin.Unohdit lollotus sanoo että näin maailma pelastuu..... blaa blaa blaa.
- muuuuuhhh
Itse toivon ettei yksikään rekkalesbo ikinä huomaisi minua :D. Sulautukaamme tapettiin!!!
- lovepower
Rekkikset on parhaita! Nam!
- Starchild^
Suurimmalta osalta kyse on asenteesta ja nimenomaan omasta aktiivisuudesta. Olen melko naisellinen nainen ja onnistuin iskemään todella naisellisen heteronoloisen naisen kaverini kotibileistä, joista en tuntenut montakaan. Kannattaa vaan reippaasti mennä juttelemaan niitä näitä, niin yleensä aika pian pystyy näkemään, onko toinen meikäläisiä vai ei, jos on vähänkin homotutka kunnossa ;)
- femme like you
Rohkeudella ja asenteella pääsee pitkälle, varmasti usein se on avain kaikkeen (itsellä oli ekan ja toistaseks ainoan tytön kaa), mutta mun kokemuksen mukaan valitettavasti ulkonäköstereotypioita elää.
Arasta luonteestani huolimatta miehet kyllä tulevat AINA iskemään mua -ihan homobaarissakin asti, vaikka kuinka ujosti tuijottaisin lattiaa. Naiset eivät millään. Noh 2 kertaa hyvin känninen yhden illan juttua etsivä.
Ehkä yleisin lause jonka oon kuullut homobaarissa on: "ootsa ihan hetero vai bisse vaiiii...? (lesbo jätetään mainitsematta). Joskus joku vanhempi lepakkonainen on jopa kyseenalaistanut seksuaalisuuteni ja sen mitä ylipäätään teen homobaarissa. Ihan pari kertaa jouduin toistamaan "niin että mä muuten olen homo ja siksi tulin tänne". Tuntuu että vaikka suoraan sanoisin ja otsas lukis, ni musta tehdään bi tai hetero. Lesbokaverin seurassa mut saatetaan tavallaan ohittaa kun oletetaan vain että oon hetero. Miehet eivät ohita, joten en usko että se on luonnekysymys.
Ei ruutupaidatkaan pelasta ;DD
Ex-tyttöystäväni tuli bileissä juttelemaan kun oli ihastunut ensisilmäyksellä. Vaikka vastasin hänelle hymyin, katsein, flirtillä, puhumalla paljon ja hakeutumalla seuraan, olin kuulemma niin heteromainen että hän oli meinannut luovuttaa silloin. Tanssilattialla piti suorittaa hyvin selvä fyysinen piiritys, tanssia aivan lähellä ja koskettaa, jotta hän tajusi. Toisaalta en tykkää tehdä noin, koska en todellakaan eti yhen illan juttuja tai muuta säätämistä, enkä halua sellaista kuvaa antaa.
Mielenkiinnolla oon muutenkin kuunnellut miten heterolta näytän ja vaikutan. En kuulemma ole yhtään SELLAINEN. Niin. Mikä ihme on sellainen ja mikä ihme on heteromainen? En oo mielestäni millään tasolla mikään prinsessatyttö tai pissis. Nätti kuulemma.
Akiivisuus on tärkeää, mutta ihan pakosti pistää miettimään, että nuo stereotypiat taitaa kuitenkin vähän elää. Tai sitten vaikutan naisten mielestä ihan urpolta muuten vaan hah XDDD - no oho
Ei heti arvaisi Ellenin vaimon Portia de Rossin olevan lesbo. Näyttää lähinnä miesten toiveunelta. Ellenistä lesbous paistaa pitkälle.
- ...
Se on se, kun osa lesboistakin tuntuu uskovan typerän stereotyyppisesti, että ollaksesi lesbo sinun täytyy näyttää pojalta/mieheltä.. Ja tämä asenne on peräisin...? Niin toisilta stereotyyppisesti ajattelevilta.. ja niiltä jotka eivät valitettavasti ole vielä nähneet maailmaa tarpeeksi, jotta voisivat ymmärtää ja nähdä muunlaisia naisiakin.
Huvittavinta, että minua kolmikymppistä tuli ihmettelemään baarissa parikymppinen l-tyttö, koska en näytä yhtään lesbolta. Anteeksi vain, mutta käyn täällä useinkin (minä naisellinen, heterolta vaikuttava l-nainen), kun taas tämä poikamainen l-tyttö ei juuri koskaan käy näissä gay-baareissa. Ja niin, asenne oli jo valmiiksi se, että täällä kay paljon heteroita (anteeksi vain, mutta suurin osa niistä on ihan kanttiksia ja ihan gay) ja ainoastaan ne naiset, jotka ovat vähintään poikamaisia ovat lesboja, muut heteroja.
Hmm..kantsisko käydä useimminkin gay-baareissa, voisi vähän nähdä muutakin kuin stereotypioita:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7193174Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622882Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o692698Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä342606Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582118- 491669
- 831648
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise131641Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181639- 571529