Kirjoituspyyntö koskien työharjoittelua

Mira V.

Hei kaikki jotka olette alle 25-vuotiaana olleet työharjoittelussa työmarkkinatuella!

Kerään kertomuksia harjoittelukokemuksista aineistoksi aikuiskasvatustieteen proseminaarityöhöni. Tarina voi olla vapaamuotoinen ja tekstiä saat kirjoittaa niin paljon/ vähän kuin haluat. Kaikki vastaukset käsitellään nimettömänä, eikä tekstejä käytetä muuhun kuin tutkimustarkoitukseen.

Kirjoituksessa voit esimerkiksi kertoa millaisessa tilanteessa päädyit työharjoitteluun ja vastasiko se odotuksiasi. Millaista oli harjoittelijan arki? Mitä opit harjoittelussa? Millaiset kokemukset jäivät erityisesti mieleen? Kuinka sinuun suhtauduttiin työpaikalla? Mitä hyötyä koet saaneesi harjoittelusta?

Toivoisin, että kerrot sukupuolesi, ikäsi, sekä sen milloin ja miten pitkään olet ollut työharjoittelussa. Vastauksessa voit kirjoittaa myös useista eri harjoittelupaikoista tai tällä hetkellä kesken olevasta harjoittelujaksosta. Mainitsethan myös minkä sivuston kautta löysit tämän kirjoituspyynnön. Tekstien lähettämisen takaraja on 15.7.2011.

Kirjoitukset voi lähettää osoitteeseen [email protected]

Kiitän kaikista tarinoista jo etukäteen!

Terveisin Mira Väisänen, Jyväskylän yliopisto

1

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku tyyppi

      Moi! Vastaan ihan tähän palstalle ;)
      Tämä mimmi oli vuosia sitten (olin silloin 24 v) 1/2 v työharjoittlussa kaupassa. Sillai se oli hyvä juttu, että tuli työkokemusta - en ollut siihen mennessä ollut vielä kovin monessa työssä (toisin kuin nyt 4-kymppisenä ;) ), mutta sillai se otti pattiin, että sain saman rahan siitä harjoittelusta kuin olisin saanut "kotona käkkien"... En saanut silloin edes sitä ns. ruokarahaa sen Kela-rahan päälle...;( Ja työssäkäynti tietysti vei enempi rahaa kuin pelkkä ns. käkkiminen... Tosin sain henkilökunta-alennuksia ostoksistani, joten rahaa (tavallaan) menetti ja sai yhtä aikaa...;)

      Alle 25-vuotiaana en ole ollut muuta työharjoittelussa, paitsi tietystikin opiskeluihin liittyen, mutta se ei ollut "Kela-rahatyötä".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      82
      5792
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3943
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      45
      3860
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3554
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2928
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2457
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2204
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2111
    9. 33
      2019
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      436
      1790
    Aihe