Vaipan käytöstä ihopinta punainen

Punertava iho

Hei. Kumpaa on parempi käyttää vaipan vaihtamisen yhteydessä, jos ihon pinta on punainen. Käyttääkö siinä jotakin rasvaa vai sitten jotakin jauhetta, kun laittaa takaisin kuivaa vaippaa. Ja mistä niitä parhaiten kannattaa ostaa.

4

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyssykkä

      Hei Punertava iho,

      Laitoin vauvalleni talkkia, jos pakarat oli punertavat. Auttoi hyvin. Talkin ostin apteekista, mutta niitä on kyllä ihan tavallisissakin kaupoissa. Katso vaan sitten, että on hajusteeton ja mielellään suomalainen.

      Jos vauvelin peppureikä punoitti, niin sitten otin avuksi sinkkivoiteen. Auttoi sekin. Sinkkivoide oli Natusan-merkkinen ja sitä löytyy kyllä tavallisesta ruokakaupastakin. On apteekissakin. Myös sinkkivoidetta on montaa merkkiä, varmaankin Ainu-merkkistäkin. Saatta myös Liberolla ja Pirkalla olla sinkkivoide, en ole ihan varma.

      Jos pakaroiden punoittaminen jatkuu, vaihda vaippamerkkiä, koska sitten syy melkein siinä. Toisille tulee Pampersista punoitusta, toisille Liberoista jne. Jokin edullisempikin vaippamerkki voi olla varsin hyvä. Meillä käytettiin vähän vajaa vuoden ikään asti Lidlin Toujours-vaippoja, jotka olivat minun mielestäni huippuvaippoja. Toisille tosin niistäkin tulee punoitusta.
      Nyt meillä (poika 1,9 v.) on käytössä Liberon housuvaippa päivällä ja Liberon teippivaippa yöllä. Ja hyvät ovat.

      Muuten, Liberokin lähettää näytteitä, jos pyydät. Ja pyydä muiltakin. Näin minä olen tehnyt. On harmillista ostaa koko paketti ja todeta kahden vaipan jälkeen, että lapsi on sille allerginen.

      Toivottavasti tämä edes vähän Sinua avitti. Ai niin, ja tietysti hieman tihentää vaipanvaihtoväliä niin sekin voi auttaa. Ja ilmakylvyt.

    • Näillä toimii

      A) Käytä kestovaippoja, vauvan iho saa hengittää.
      B) Pese pylly vedellä joka vaipanvaihdon yhteydessä, kuivaa hyvin ja laita vasta sitten ohutta rasvaa hitunen iholle. Ja AINA puhtaalle iholle. (=Allergialääkärin neuvo)
      C) Vaihda vaippa tarpeeksi usein, älä anna märän vaipan hautua pyllyä vasten, äläkä varsinkaan kakkojen.

      • Punertava iho

        Hei. Kiitos näistä alustavasti annetuista vastauksista ongelmiini.


    • 72

      Mä olen käyttänyt yöllä ihan tavallista perunajauhoa että iho pysyy kuivana. Päivällä perusvoidetta. Niillä tilanne helpotti mutta kokonaan vaippaihottumasta päästiin vasta kestovaipoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      126
      2668
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2137
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1721
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1528
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1288
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1283
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1210
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1055
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      979
    10. 128
      931
    Aihe