citymarketin kullanmurut

Huomasin tänään,että alle 10v pojat parveili cittarin ovella ja kiusasi vanhuksia,siis hei haloo,tietääkö vanhemmat missä ne kullanmurut touhuilee kun ootte töissä??Yritin napata yhen veitikan mutta pääsi karkuun,ens kerralla soitan poliisit paikalle jos ette valvo kakaroitanne paremmin,tuleepahan sostantalle asiaa!!
271416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Kullanmurut ovat ilmeisesti viime viikon helteistä seonneet.

Tupakointi näyttää olevan n.10 vuotiailla normijuttu?

Äänestä

no eiks ne vedä kaljaakin jo,sit kun 40v niin alkoholidementia

Äänestä

Ilmeisesti samat järettömät pennut pyörivät myös välillä rajamarketin/lidlin edessä, heittivät päälleni kerran (paukku?)serpentiiniä kun tulin pois rajamarketista ja samantien minullä meni hermot ja käännyin ympäri ja yritin ottaa pojan kiinnii jotta olisin voinut syöttää serpentiinit tälle pennulle ja antaa opetuksen, mutta tämä juoksikin karkuun joten heitin serpentiinit hänen kaverinsa päälle, joka taas heitti ne takaisin minun päälleni. Sitten annoin asian olla ja menin vihaisena autoon ja lähdin pois.
Ei se minua muuten häiritse jos pojat vietteävät aikaansa siinä, mutta jos täytyy "hyökätä" viattomien ohikulkijoiden kimppuun, niin kyllä se rupeaa kyrsimään!

Äänestä
  • Kumma ettei ole mun päälle koskaan heitelleet mitään tai aukoneet päätään nuo pikkuapinat. Toisaalta lähes 190cm / 117kg vartta tatuoineineen taitaa pelottaa pikku nilkkejä...

    Äänestä

  • keravan kolli 70 kirjoitti:

    Kumma ettei ole mun päälle koskaan heitelleet mitään tai aukoneet päätään nuo pikkuapinat. Toisaalta lähes 190cm / 117kg vartta tatuoineineen taitaa pelottaa pikku nilkkejä...

    Jumalauta mikä idiootti..keravan kolli. Liittykö tämä keskustelu jotenki sun kokoos tai täppeihin, voi v*ttu mikä aasi. Oot pakostikkin todellinen wannabegansteriääliö kun pitää laittaa tollanen fiksuiluläppä, ihan oikeesti ne on pikkupoikia, totta vitussa ne pelkää aikuista äijää joka on itekkin pikkupojan tasolla.

    Äänestä

tuu vaan ,mulla harrikka ja pari hyvää kaveria...

Äänestä
  • Vosikohan nuo vartijat vaikka tehä jotain asian eteen,eikä vaan seistä siellä hyllyjen välissä ja mussuttaa pullaa.Kerran ne kakarat söi irtokarkkeja naama pullollaan,vartijalle ilmoitin ...nooh,se löntysti vaan ja suu auki hönkäili.Eikös se kaupan edusta kuuluu kaupan alueeseen ja sitä myöten vartijoille?

    Äänestä

Koulujen loppumispäivän jälkeisenä yönä tulin töistä joskus neljän jälkeen. Virasojalla Kiskotiellä kurvaili kaksi alle 10 vuotiasta poikaa vielä siihen aikaan. Mitähän heidän vanhemmat miettii, kun tuon ikäiset ovat ulkona tuohon aikaan.
Männä vuonna aamuvuorosta tullessani pari vähän vanhempaa kollia veteli unosia siinä kioskin kohdalla olevssa Karjalantien pyörätunnelissa ihan ronskisti asfaltilla.

Äänestä

Jos omistatte kamera kännykän ni ottakaa kuva näistä tuholaisista ja laittakaa nettiin.Kyllä joku sit tunnistaa nää äidin kulta pojut.

Äänestä

Luuletko, että nämä vanhemmat paljon piittaavat asiasta.
Oppi saadaan kotoa.

Äänestä

näyttää olevan kakaroitten ja aikuisten järjenjuoksu samalla tasolla....

Äänestä

Voi voi lapsia pitää ymmärtää voi voi. Vanhemmilla rankkaa voi voi. Toimeentulotukea lisää ja kylpylälomia sosssun piikkiin voi voi. Lapsia pitää ymmärtää voi voi...

Äänestä

Onhan se rankkaa kasvattaa lapsia,tiedän sen itsekin,äiti kun olen.Vastuu lapsesta on silloinkin,kun se ei ole pihapiirissä,missä hän touhuilee ja mitä ,kellonaikojen kanssa saa olla tiukkana.Minä soitan suoraan poliisille jos klo 24 jälkeen nään lapsia hortoilemassa kaupungilla,siitä menee edes ilmoitus eteenpäin,automaattisestihan se on heitteillejättö.,ja jos näen lapsia jotka kiusaa muita ,esim. vanhuksia,puutun siihen ,jokaisen pitäisi puuttua jos kanssaihminen alakynnes.Lapset on meidän jokaisen vastuulla,jos et osaa hoitaa ja välittää lapsistasi ,älä hank lapsia,meistä muista ei kivaa seurata kun ei lapsesta pidä huolta.Cittarin kakrut voi ilmoittaa suoraan poliisille..sen takia ne olemassa.Kaikkien kuuluu saada liikkua tässä maassa vapaasti missä haluaa.

Äänestä

eihän nykyään saa edes huutaa lapsille. Ja jos komennat/ojennat toisten lapsia niin syytehän siitä rapsahtaa. On tää nykyajan meno sit ihmeellistä. Ei edes opeteta että vanhempaa ihmistä on kunnioitettava. Opettakaa tavat jo kotona. Kiitos, anteeksi ja ole hyvä ovat niitä sanoja jotka on ensin opetettava.

Äänestä

Juuh,kokemusta on,kerran ojensin suoraan erästä kullanmurua,kun ei kiusaaminen meinannut loppua,no siitähän sen äiti sekosi,"minun lapsi ei,ja eihän mun ei",kun kysyin tiesikö hän että lapsensa hilluu yömyöhään millo ulkona millo netissä,niih...aaahh,mie olin jo kuulemma hoidon tarpeessa!!Minä ainakin haluaisin tietää jos lapsukaiseni pahanteossa,jos en itse ole tietoinen siitä,sen verran viksuja nuo nykyajan kakrut että sananvääntäminen hallussa ja kaikenmaailan koukerot osaavat!!Sehän lapselle turva,kun aikuinen asettaa rajat!!

Äänestä

Siellä ne notkuivat eilenkin. Siellä Cittarissa ne ipanat oli eilenkin, hauskaa kesälomaa vaan...

Äänestä

Ja äidit notkuvat vuoksenvahdissa ettimässä sitä uutta miestä...

Äänestä

Ois hyvä antaa kunnon selkäsauna.

Äänestä
  • onneks se on laissa kielletty sillä kun joku lyöheikompaa niin tämä etsii myös uhrin itselleen ja lyö tätä näin kiere jatkuu siksi laki piti saada turvaamaa heikomman asemaa. täytyy opettaa omalla esimerkillä ottamaan huomioon toinen ihminen kunnioittamalla itseä ja sillo voi lapsikin oppia kunnioittamaan toista mutta kun itse ollaan väkivaltaisia niin kuinka voidaan muilta vaatia myöskään muuta käytöstä siis ollaan hyvänä esimerkkinä itse jotta meistä voidaan ottaa mallia

    Äänestä

Juuh,niin ois,ennenkin sai selkäsaunaa kun pahanteossa,nyt ostetaan uusi känny ,ettei vaan jää kehityksestä jälkeen,ja rahaa käteen että häipyy silmistä

Äänestä

kattokaa vaan ettei oo omat kakaranne siel riekkumas. monta kertaa just niitten,jotka tääl huutaa huonost kasvatetuist kakaroist ei itte tiiä mitä omat pennut touhuaa.... eihän meidän vaan niitten muitten

Äänestä

cittarin osalta kyse 9-10 v pojista joita olen bongannut pahanteosta,yhellä vaalea ,vähän laineikas tukka ja ylipainoa,mulla tyttäriä...; ))ja tiedän kyllä missä he ovat...; )enkä huuda ,vaan suren sitä kun vanhemmat ei välitä ja kurita.pitää ottaa valokuva ja toimittaa se poliisille; )

Äänestä

Ihme, ettei sosiaalitoimi ole kiinnostunut.

Äänestä

taidankin käydä cittarilla :)

Äänestä

voi teitä tyhmiä ihmisiä 0_o

Äänestä

Itsekkin olen pojat monta kertaa nähnyt siinä pyörivän, "pahanteosta" olen vain kerran saanut kiinni. Silloin olivat ottaneet jonkun vanhuksen rollaattorin parkista ja ajelivat sillä. Pojille todennäköisesti paikka vaihtui vain toiselle kaupalle, mutta saipahan vanhuksen rollaattori seisoa pihassa rauhassa. Vartijallehan tuo kaupan edustan valvominenkin kuuluisi, mutta eihän sitä joka paikkaan ehdi.

Äänestä

Energiajuomaa koneeseen ja jaksaa sählätä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vihainen mama kirjoitti:

Huomasin tänään,että alle 10v pojat parveili cittarin ovella ja kiusasi vanhuksia,siis hei haloo,tietääkö vanhemmat missä ne kullanmurut touhuilee kun ootte töissä??Yritin napata yhen veitikan mutta pääsi karkuun,ens kerralla soitan poliisit paikalle jos ette valvo kakaroitanne paremmin,tuleepahan sostantalle asiaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu