(Opiskelija)-asunto Ruotsista

MälardalenUniversity

Hei,

olen syksyllä aloittamassa yliopisto-opiskelut Västeråsissa ja etsin asuntoa. Minulla on koira joka tietysti hankaloittaa asiaa hieman mutta olisiko kenelläkään antaa vinkkejä sivustoista joissa esimerkiksi etsitään kämppäkavereita? Näitä löytyy kyllä googlesta mutta yhtäkään kovin luotettavan oloista en ole löytänyt (tällä hetkellä lupaavin on ollut easyroommate). Ruotsiksi varmasti löytyy useita ja myös niitä vinkkejä otan vastaan, mutta nyt olisi hakusessa erityisesti englanniksi olevat sivustot koska se on huomattavasti vahvempi kieli itselleni. Kiitos avusta jo etukäteen jos jollakulla on vinkkejä antaa.

2

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruotsiinopiskelemaan

      Itsekin olen lähdössä Ruotsiin opiskelemaan. Tukholmaan tuli paikka. Itse etsin tällä hetkellä kuumeisesti asuntoa.

    • elamakuljettaa

      Moikka! Blocket.se auttaa alkuun. Kysymyksessä ei ole opiskelija-asunto sivutsto vaan ihan yleinen markkinapaikka. Sivusto on ruotsinkielellö, mutta osaamalla sanat bostad ja lägenhet pääsee jo aika pitkälle. Osa ilmoituksista on kuitenkin englanniksi ja ilmoituksiin voi varmasti aina vähintään vastata englanniksi. Lisäksi jokaisessa opiskelijakaupungissa on varmasti oma opiskelija-asuntoja tarjoava yritys jonka kautta asuntojen saaminen tosin voi olla kaupungista riippuen aluksi jopa mahdotonta. Opiskelija-asuntoja joutuu usein jonottamaan vuoden tai enemmänkin ennen kuin "jonotuspäivät" riittävät edes lähiösoluihin. Yliopistojen nettisivuilla on usein linkit eri opiskelija-asuntoja tarjoavien yritysten sivuille.

      Opiskelen itse Göteborgissa mutta minulla on paljon suomalaisia kavereita ympäri Ruotsia. Autan mielelläni mikäli teillä on enemmän kysymyksiä koskien opiskelua tai suomalaisen arkea Ruotsissa.

      Suomalaisten opiskelijoiden blogeja Ruotsissa:
      http://elamakuljettaa.blogspot.com/
      http://psilovefashion.indiedays.com/
      http://henringbg.wordpress.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2514
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2511
    3. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      29
      2487
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1886
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      29
      1758
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      311
      1665
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1486
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1348
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1078
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      25
      1060
    Aihe