Ä tai Ö/halpalentoyhtiö

Nimeni

Hei! Onkohan muilla kokemuksia vastaavista tapauksista. Voiko noin pienestä asiasta tulla mitään isompia ongelmia EU:n sisällä? Lyhyesti selitettynä:
Teen varauksen erään ulkomaalaisen halpalentoyhtiön verkkosivuilla, nimessäni on kuitenkin ääkkönen, jota ei hyväksytä. Kirjoitan ä:n tilalle ae ja pääsen eteenpäin. Tilini on rekisteröity ae:n kera, samoin varaukseni. Maksan normaalisti ä:n kera ja maksun tunnistamista helpottaa tunnusnumero, joka tulee mainita aina.
Maksu lienee oikeaoppisesti matkalla, mutta voiko esimerkiksi Online-Check-In -vaiheessa tulla jotakin häikkää tai jopa myöhemmin lentokentällä, kun paikalle saapuukin ä eikä ae :D

12

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä ja ääkköseni

      Ei ole häikkää, omassa nimessänikin on Ä, ja se vääntyy välillä A-kirjaimeksi, välillä AE-yhdistelmäksi, passissa tietysti A. Aina olen ilmaan päässyt - niiden vika jotka on tietokoneohjelmat luoneet niin ettei kaikkia mahdollisia kirjaimia ole otettu huomioon.
      Mieluummin ottaisin Ä:n tilalle A-kirjaimen kuin AE mutta itse en voi siihen vaikuttaa, ohjelma on usein vaihtanut sen automaattisesti. Viimeksi tämä ulkomainen "halpalentoyhtiö" oli Lufthansa, hassua sikäli että saksankielessä on Ä-kirjain.

    • Itse oon käyttänyt Ä:n tilalla A:ta, takana on toistakymmentä lentoa halpalentoyhtiöillä eikä ole missään vaiheessa mitään ongelmia ollut.

    • Pekkasakari

      Olen kerran ollut lipussa" mrs" vaikka olen mies ja toisen kerran kaksi nimeäni oli kirjoitettu yhteen,tyyliin:"Pekkasakari Mattinen".Missään vaiheessa ei ollut ongelmia näiden lippujen kanssa.

    • duupadiipa

      "Mieluummin ottaisin Ä:n tilalle A-kirjaimen kuin AE mutta itse en voi siihen vaikuttaa"

      Heh miksi et voi "vaikuttaa" jos itse lippusi buukkaat. Kyllä lippuun tulee a-kirjain jos sen varaukseen kirjoitat.

      • kirjoitan ääkkösin

        Tietenkin kirjoitan nimeeni Ä- tai Ö-kirjaimen, kun siinä semmoinen on.


    • Varauksiin ym nimi kirjoitetaan kuten se on passissa, koneluettavassa osassa. Eli Ä=ae jne. Tällöin voidaan automaattisesti lukea passi ja yhdistää se varaustietoihin.

    • lentaejae

      Itse käytän Ä:n tilalla aina A:ta. Kerran tulin tosin varanneeksi saksalaisen matkanjärjestäjän kautta lennot käyttäen ae:ta, josta virkailija alkoikin aukomaan päätään. Olisi kuulemma pitänyt a:na kirjoittaa :-o

      Jos matkatoimisto varannut niin molempia muotoja näkee.

      Passiahan ei Euroopassa tarvitse niin sen kirjoitusasulla ei ole merkitystä.

      • pilotit erikseen?

        Tuohon, ettei Euroopassa tarvitse passia ja että sen takia kirjoitusasulla ei olisi merkitystä:

        http://www.finnair.fi/finnaircom/wps/portal/traveldocuments/fi_FI
        "Kaikkien Schengen-valtioiden kansallinen lainsäädäntö kuitenkin vaatii, että maiden välillä matkustavilla henkilöillä on aina mukanaan joko voimassa oleva passi tai EU:n uudenmallinen henkilöllisyystodistus."

        Kai siinä uudenmallisessa henkilöllisyystodistuksessakin nimi on kuten passissakin...


      • 9+8

        Vai ei passia tarvitse, koneen vaihto mennen tullen Etelä-Eurooppaan, mennessä kysyttiin 6 ja palatessa 5 kertaa passia.


      • same same
        pilotit erikseen? kirjoitti:

        Tuohon, ettei Euroopassa tarvitse passia ja että sen takia kirjoitusasulla ei olisi merkitystä:

        http://www.finnair.fi/finnaircom/wps/portal/traveldocuments/fi_FI
        "Kaikkien Schengen-valtioiden kansallinen lainsäädäntö kuitenkin vaatii, että maiden välillä matkustavilla henkilöillä on aina mukanaan joko voimassa oleva passi tai EU:n uudenmallinen henkilöllisyystodistus."

        Kai siinä uudenmallisessa henkilöllisyystodistuksessakin nimi on kuten passissakin...

        On henkkarissa tod.näk. sama nimi kuin passissa. Sitä muoviläpyskää ei tosin ole koskaan koneluettu. Ja vaikka passilla niin tehtäisiinkin niin silti voi ä-kirjaimen varata a:na ja ö:n o:na.


    • körkort

      Pohjoismaihin pääsee ainakin repaleisella paperisella ajokortilla, ja se ei ole koneluettava :D

    • .....

      pohjoismaiden välillä on vanhastaan passivapaus, sitä ei pidä sekoittaa siihen, että Euroopassa ei jokaisella valtion rajalla katsota papereita - lentokentillä kumminkin syynätty aina - paitsi ekalla lentoreissulla Tukholmasta Turkuun, kun en vielä omistanutkaan passia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      94
      4157
    2. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      26
      2250
    3. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      44
      2034
    4. Olen parasta a-luokkaa

      Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge
      Sinkut
      36
      1394
    5. 28
      1253
    6. Se mua jotenkin harmittaa

      Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et
      Suhteet
      11
      1143
    7. Shakki ja matti

      Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit
      Ikävä
      75
      920
    8. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      43
      919
    9. Tuntuu että sulla on uusi ihastus

      Toivottavasti vain harhailen.
      Ikävä
      40
      781
    10. Peuran liikenne ajovaloissa

      Haittaako se jos bussit on romuja ja käyttökiellossa? https://www.ilkkapohjalainen.fi/avi-loysi-kahdeksan-puutetta-kaup
      Ähtäri
      31
      779
    Aihe