pakettia autoon

Joo eli tollanen ois nyt ainakin hankinnassa.
http://www.hifikonex.fi/product_details.php?p=866
Mitäs mieltä olette?
1094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ihan asiallinen peruspakettihan tuo on. Ei ehkä äänenlaadullisesti mikään erikoinen mutta ei tuossa rahojaan metsään heitä.

Äänestä
  • Osaisitko suositella jotain parempaa, samaan hintahaarukkaan?

    Äänestä

Kaveri osti paketin itselleen. Elementti paloi. Kotelo on näitä herkästi-sytyttävää sorttia ja vahvistin on liian heppoinen tuolle elementille, vaikka lupaakin, on se jotain muuta, mutta etenkin äänenlaadultaan oli hintaansakin nähden jo surkeaa. Amibasso, mutta tämäkin taas vain mielipide.

Tässä äänenlaadultaan parempi vaihtoehto.

http://www.autostudio.fi/autohifi/autosubwooferit/12-subwoofer-elementit/audison-voce-subwoofer.html

http://www.autostudio.fi/autohifi/autovahvistimet/1-kanavaiset/jl-audio-digipaate.html

Hiukan kalliimpi setti, mutta laadullisesti puolisen kertaa parempi.

Jos painetta haluat, mulla olis myynnissä uusi

http://www.autostudio.fi/jl-audio-12-subwoofer-dual-4-ohm.html, loistava elementti. Sitä ketään kiistämään. Jl Audio tekee mielestäni parhaat subbarit. Aianakin, kun puhutaan äänenlaadusta. Toi onkin jo sen verran järeä elementti, että tarvitsee vähän enemmän potkua, eikä taida rahat riittää, mutta alle 400 lähtisi tehtaan pahveissa kantoon... ;)

Äänestä

Näytti ko. sivulla olevan astetta uudempi dikilankku audiolta muuten vielä tarjouksesa parikymppiä vanhaa kalliimpi. (Y)

Kerralla hyvä, niin ei tarvitse katua.

Äänestä

Jos täytevanut on saanut palamaan niin kyllä on käyttäjässä silloin vika. Onhan noita paljonkin fiksuja paketteja tuohon hintaan. Itse lähtisin vaikkapa katsomaan rainbow hurricane 12:sta ja sille kaveriksi joku pätevä pikku pääte. Vaikkapa focal solid 1.

Äänestä

Mulla on toi GZ paketti, on mielestäni ollut hyvä, ettei oo tullut sellasta tunnetta ainakaan että rahat olis hukkaan mennyt. Mulla on ollut tuo paketti nyt puoli vuotta enkä ehkä edes myisi tuota pakettia vieläkään pois. Koska ostaisin seuraavaksi Nuclearin vahvistimen ja subbarin mikä tulisi paljon kalliimmaksi. Joten tuo on hyvä tuohon hintaan, perus pakettihan tuo on, mutta kyllä tuollakin hyvin painetta tulee ja äänenlaadussakaan ei oo moittimista. Ja on kestänyt hyvin! vahvistini on aina ollut säädetty 1450W ja subbari on kestänyt, aluksi vähän haisi sähkökäry kun en vielä ymmärtänyt gainin säätämisestä mitään :D.

Äänestä

vahvistin säädettynä 1450w? hei älä puhu paskaa, kun et tiedä asioita. gaini ei ole mikään wattimatti, sillä säädetään sisääntulon herkkyyttä. ensin säädetään pääkaiuttimet niin että mankasta kaikki flatille ja korostukset pois ''parannukset'' pois ja volat kaakkoon. sitten vahvarista säädetään siihen pisteeseen että kuulostaa hyvältä eikä mikään pohjaa. sitten volat mankasta kaakkoon fader etupainoon ja subille sisääntulo herkkyys pääkajareihin nähden sopivaksi. näin siis helppo tapa säätää amispellejen vehkeet edes oikein rikkomatta niitä.

et pysty vahvistimesta tehoa säätämään. virta imetään akulta joka matkalla vahvistetaan lyöntien tarvittavasta virtamäärästä riippuen.

Millään kuormalla tuo vahvistin ei myöskään saa aikaan kuin jatkuvana syöttönä 550. 1ohmin kuoramalla kovaa soitettaessa sellaisella elementillä millä sillä kuormalla pääsisi, vahvistin sanoisi itsensä irti.

Luin koko keskustelun ja huomasin tuon vittumaisen väitteen. enjoihan oli kirjoittanut että kotelo ''sytyttää'' eli juuri äänioikkarin takia pohjaavat elementit tossa kotelossa KYLLÄ palavat siinä pisteessä kun niitä soitetaan yli rajojen.

Totuus on se, että alle tonnin, gezalta ei paine rakenne ja äänenlaatu huomioon ottaen hyvää vahvistinta eikä elementtiä saa. no, ehkä hiukan alle.. ;)

Äänestä

ps. jos sulla noin paljon rahaa niin mikset osta tota jl audiota. sille saat vahvarin kanssa 700e settinä jo ja on puolet parempi kuin noi gezat tossa luokassa.

Äänestä
  • Se on jo myyty :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vitosmies kirjoitti:

Joo eli tollanen ois nyt ainakin hankinnassa.
http://www.hifikonex.fi/product_details.php?p=866
Mitäs mieltä olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu