Meille sattui eteen unelmien talo, jonka ostamista olemme harkinneet. Ainoa miksi emme vielä ole tarjousta tehneet on se että tilan pihapiirin läpi kulkee naapurin mökille tie. Mökki on ilmeisesti vain todella harvoin käytössä, noin pari kertaa kesässä. Tie kumminkin kulkee juuri asuinrakennuksen portaiden edestä ja tontin kulmasta kulmaan, eli halkaisee tontin. Oman pihan läpi ei ole mukava että joku kulkee. Omistamme lisäksi laumanvartijakoiria, joten tie olisi pakko saada aidattua jotenkin tontista pois. Portaiden edestä tuskin kukaan kumminkaan haluaa aitaansa tehdä.
Kysyisinkin teiltä pystyykö tien siirtämään menemään tontin reunasta? Kenelle kuuluu tien ylläpito asianmukaisessa kunnossa? Ja jos päätämme tien siirtää, niin tuleeko kaikki kulut meille? Tällä hetkellä tie joka johtaa asuinrakennuksesta eteenpäin on pelkkää peltotietä, jos rakennamme tien joudummeko tekemään siitä "kunnollisen" vai kelpaako samanlainen peltotie? Voiko mökkiläinen kieltäytyä käyttämästä tätä uutta tietä?
Olisiko teillä linkkiä tierasitelakiin? Koitin etsiä, mutta empä löytänyt tähän hätään...
Tierasitetun tien siirtäminen
T
1
306
Vastaukset
- tierasittava
Kysäiseppä Maanmittaustoimistosta, joka perustaa ja lakkauttaa tierasitteet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait162958- 392557
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381423- 841340
- 631231
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40979Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124883- 32796
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27645Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59611