odotti kädet levällään Venäläisiä turisteja pyhänä kauppoihinsa ja piti pitää auki poikkeus luvalla mutta kuinkas kävikään.Nyt tosin selitellään että kauppa kävi mutta taidetaan sit kassaa laskiessa hampaita kiristellä?
Joten pidetään Suomen pyhäpäivät pyhinä niin kuin ennenkin.
Joten pidetään Suomen pyhäpäivät pyhinä niin kuin ennenkin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
samaa mieltä,sama kohtelu kaikille,milloin tämä kansa herää,häh
Raha (tai vaikka sen haju ratkaisee).
Näin se vain on.Rahaa,Rahaa,Rahaa
Sitä tarvitaan.
Vähän niinkuin hallitusneuvotteluissa, kun rahat on sopivasti jaettu (lue:koplattu)
Hallitus onkin valmis ja riidat on sovittu.
Valtakunnassa kaikki hyvin.
Kyllä vaan oli Svetossakin kaupat auki sunnuntaina vaikka oli Venäjän kansallispäivä. Oli markkinahumua ja kaikkee kivaa. Kyllä sitä vaan aina tuonne ulkomaille ihminen kaipaa ja tästä onkin hyvä sitten venäjävihaajien jatkaa kommneteillaan, että olkaapa hyvät.
Turhaa vouhkaamista noiden kauppojen aukioloajoista. Kyllä kauppias itse tietää milloin kannattaa pitää kauppa auki. Ei sinne ole pakko mennä sellaisten, jotka eivät halua. Pysykää kotona.
Ne työntekijät, jotka vastustavat PAM:in painostuksesta pyhätöitä, saavat myös pysyä kotonaan, jos työ ei maistu. Kyllä vappaaehtoisia tekijöitä löytyy, ketkä haluavat tendä työtä silloin, kun sitä on saatavana.
On paljon työpaikkoja, joissa työskennellään sunnuntait ja yöt. Ei kauppa ole näiden rinnalla mikään poikkeus, päinvastoin se on asiakkaiden palvelua varten ja aukiolo on "säädettävä" asiakkaiden tarpeen mukaan.
PAM:issa vaikuttavat vielä vanhat kalkkikset, kenellä ei ole hajuakaan asiakaslähtöisestä markkinoinnista.
Ei meillä yksin venäläisiä varten kauppoja pidetä auki, vaikka sen perusteella erivapauksia aukioloon haetaankin. Venäläiset ovat yksi tärkeä asiakas-sekmentti, joka on huomioitava oman maan kansalaisten ohessa.
Ne kauppiaat jotka valittavat, että kauppa ei käy, heidän pitää miettiä omaa markkinointiaan. Onko siinä tehostettavaa. Jos kauppa ei käy, ei vika aina ole asiakkaissa, vaan korjattavaa voi olla kaupan markkinoinnissa.
Oli se aika huvittavaa olla helluntaina kaupassa töissä. Paikalliset narisee, et venäläisiä varten pidetään kauppa auki. Kas kummaa, suurin osa kaupassa kävijöistä oli paikallisia "vakiasiakkaita" eikä suinkaan venäläisiä.....
juu... totta toriset huomasin saman!!
On se vaan kivaa olla pyhät töissä tuplapalkalla puoli tyhjäs kaupassa eipä paljon työt paina.Ei harmita vapaat voi pitää viikollakin.