Nainen ota runoilija ,

verditti

se kaataa kalja sun pianon kielille,se ryyppää rähjää ja rellestää, mutta rakastaa itsensä lisäksi sinua.
Jospahan Meriläinen, tuo tuhannen laulun muija löytäisi jotain sopivaa roskalevyvalikoimastaan.

19

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lejanna:/

      Runnojahan se ennemminkin olisi, kuin runoilija. Pilaisi hyvän pelin.
      Äläkähän naisia muijittele!
      .

      • verditti'

        Lejanna sinä armoitettu. Sanojesi siveltimellä pystyt lohduttamaan.
        Suuri ymmärtäjä noidien lipsahduksien jälkeen.Lempinimihän tuo muija, muljahtelee suussani kuin eilispäivän muikku


      • lejanna
        verditti' kirjoitti:

        Lejanna sinä armoitettu. Sanojesi siveltimellä pystyt lohduttamaan.
        Suuri ymmärtäjä noidien lipsahduksien jälkeen.Lempinimihän tuo muija, muljahtelee suussani kuin eilispäivän muikku

        Minusta kuin muijat ja läyskät voivat toki olla lempinimiä kotona, omalle rakkaalle. Eivät olisi ainakaan minun mieleeni edes siellä, eikä ole toki koskaan sellaiseksi mieheni kutsunutkaan minua.
        Niih!
        .


    • Tuulikki J.

      Ei kiinnosta räyhäävä, rellestävä juoppo runoilija, parempiakin on tarjolla ja hekin osaavat rakastaa.

    • Laiffi..

      sitten kun pääset JOS, pääset runoilijana tälle tasolle, sinulla VOI olla toivoa, ymmärtää ehkä mikä synnyttää runouden oikeesti: Tsemppi..kandee kuitenkin ottaa mallia mutta, ei plagioida...Laiffia sitäpaitsi toisen ihmisen ei voi edes tehdä;)) tästä lähtee kuuntele jos uskallat : http://www.youtube.com/watch?v=CV7y3Qj7c2Y

      Tsau:Friidu

      En viitsinyt kirj.

      • verditti'

        Voi sinua friidu, näppåiletpä sieluni syvinpiä tuntoja lähettämällä ilokseni tämän sävelhartauden jossa kerrankin sanat ja melodia o harmoniassa. Rakastan sinua friidu, sinä elämän ja miehen ymmärtäjä.Olethan voittamaton!


    • upeaa...

      Ihanin versio, minusta, tuosta biisistä on lahjaksi saamallani CD:llä. Sen esittää kehitysvammaisten orkesteri laulajansa kanssa.
      Tämäkin on Oiva Paloheimon hienosta kynästä lähtöisin, sanat.
      On siinä oppia jokaiselle runoilijana itseään pitävälle.

      Ontuva Eriksson - Tapio Rautavaara http://www.youtube.com/watch?v=SpjESEykWe8

    • Teemuna

      Runoilija tietää koska on pilli kuonon alla ja kulli pianon. Siinä oivalluksessa runoilija ottaa kuohujuoman, katselee sen poreilua ja antaa kasvoilleen herahtaa ymmärtäväisen hymyn.

    • Mies, oot hakoteillä jos tuota nyt edes voi ajatella millään muotoa runoilijan muottiin.
      Tunnen monta, kuten varmasti tiedät eikä yksikään heistä istu luomaasi kuvaan.

      Et silleen, mokoma.

      • ihmetellä täytyy

        Ollakseen runoilija hän on sokea monelle hienovaraiselle vihjeelle


    • verditti

      Palasit puolustamaan tuota viratonta, varatonta joukkoa. Vysotski sanoo , suuri runoilija osaa kuolla ajallaan, eihän näistä ykskään. Enkähän puhu itsestäni tuossa muutamassa lauseessa. Jeesus, runoilijoista suurin kuoli kolme nelosena, Pushkin joutui samanikäisenä kaksintaisteluun, Lermontov ehti tuskin täyttää kolmeakymmentä, Majakovski laukaisi ohimolleen miehen parhaassa iässä. "Cayroo ja Rimboo" alle nelikymppisinä. Vain Hemingvay joutui katumaan elämäänsä piinallisen pitkään.
      Meller lähti muuten kovassa kännissä todeten, on helpompi mennä outoon joukkoon.

      • Laiffi..

        ;)) Kiitos tästä upeasta kommentist.asi ..juuri näin hienosti kun "tietää"..skrivaa sit..samoin ajattelen..näistä joista kirjoitit..Ei löydä sanoja..tuota Hemingway´n Kenelle kellot soivat...(joka on sodan vastainen..on mielestäni paras hänen teoksistaan..Vahinko vain en PYSTY minäkään lukemaan toista kertaa..koska tiedän tämän liian surullisen lopun tähän tarinaan..jätän aina Kesken..nuorena tuli luettua...tuohon listaasi itse lisäisin tällaiset nimet vielä kun Pablo Neruda ja tietenkin Jevutshev..ko..vitsi huono nimi muisti;)) mutta samoja kuolemmattomia suuria nimiä..minullekin..yhtä Turkkilaista runoilijaa nimeä nyt etsin...kertoi Haukasta tämä nimi..Oliko joku Haukkani xxxx.muistatko sinä kenties?..tai oletko kenties törmänyt tähän kirjailijaan ja runoilijaan oli maailmankuulu ja taisi saada useita kansainvälisiä palkintoja juuri tuosta rohkeudestaan.....hänen runonsa olivat todella monitahoisella tavalla myös yhteiskunnalliseti kriitisesti keskustelevia mutta...rohkeita poliittisesti silloin ja hänen rakkausrunonsa olivat samettia..taiten maalattuja kuvia rakastamalleen naiselleen todella upeita..taisi kirjoittaa maanpaossa hänkin..

        Tsau:Friidu

        En viitsinyt taaskaan kirj.. Anteeksi tämä todella huono nimimuistini..


    • verditti'

      Friidu! Haukkani Memeth se tietysti on. tiedän kirjailijan, nimensä pyörii kieleni päällä, ehkä kerron sen kohta. Kirjastostani taatussti löytyy häneltä jotakin.
      Eikö olekkin ihanaa tämä kesäyö. "Tuoksut hurmaten antaa ruusunlehteen kastehelmiään luo..."

    • Laiffi..

      Tuhannesti Kiitoksia..Laittaa nyt nimen kyllä ylös ja lesaa ton bookin uudestaan taatusti voi olla että, kirjastosta löytyy nimi Häneltä tuli kyllä muitakin tähän ikään kuin jatkoksi..mutta, tämä ensimmäinen oli paras toinen sitten vähän toisti jo itseään mutta oli PAKKO lukea..siihen liimaantui nenä kiinni;))....Kesäyöt joo niiden huumaa eikä tuomien tuoksua voita mikään..jos, niinku fönsterit öppna sinne mistä käy lempeät tuulet..))) Kuumista kesäpäivistä tällähetkellä snadi boltsini on varsin öhöh..höppä;))) mut siinä ei mitään sensaatiomaisuudessaan uutta. Luulisin. Niin. (onnestakin voi mennä uskotko oikeesti sekaisin)))

      Tsau:Friidu

    • Laiffi..kato;))

      Voi..lämmin Kiitos. Sydämessäni läikähti lämmin aalto..;)) Tässä sinulle Kiitokseksi laitan soimaan. Kuuntele sanat..valitevasti äänitys ei niitä parhaimpia...tehty myös kauniisiin melodiaan..;) http://www.youtube.com/watch?v=GpRKI87KwRs&feature=related ..ehkä tässäkin se jokin olennainen kuitenkin ja tärkein...sit kuitenkin tiivistettynä...

      Tsau:Friidu

    • Meriläinen
    • Jaha,mitäköhän tämäkin on?

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      248
      9291
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      4
      2785
    3. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      104
      1899
    4. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      199
      1893
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1391
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1377
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      128
      1296
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1006
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      64
      855
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      818
    Aihe