Olisin kiinnostunut hankkimaan almeran 2003 ja 1.8 bensa koneella. mittarissa olisi tällä hetkellä kuulemma 160 tkm ja ei ole tähän mennessä kuluttana öljyä ihmeemmin. Auto olisi sedan mallia ja manuaali vaihteella.
Kysysinkin teiltä nissan kuskit että kestääkö tälläinen mahdollisesti vielä mitä ajaa mittariin km vai hajooko käsiin? Mitä kannattaa tarkastaa ja mitä mahollisia vikoja voi olla lähi aikoina tulossa?
Auto siis olisi siis tuttavalta ostettu eikä mistään liikkeestä joten sen puoleen tietoo ois ettei olis ainakaan kyseinen öljyn kuluttaja mitä kuulemma osa näistä 1.8 koneista on.
Kiitoksia näin etukäteen asiallisista vastaukista.
Kestääkö almera vai hajooko käsiin?
4
451
Vastaukset
- Rippe9
Onko lootaan vaihdettu säännöllisesti öljyt,ketju voi olla jo kulunut kiristin.Jos ei juo öljyä varmaan OK.
Ei perhana uskalla Nissanii lähtee....Voi viärä pensaa.....
- allunisti
Mulla 2002/2003 1.8-kone. Keskikulutus 7.4l/100km. Öljyä olen lisänyt ~2 l/15000km. Mobilin 3000:ta kuluu vähemmän kun Castrolia. Ajettu 150 000km.
Etujousi katkesi vuosi sitten. Takuuaikana hoidettujen vikojen jälkeen ei muuta. Mitä nyt jarrulevyt yms. kuluvaa.
On mukava ajettava. Voimaa riittää!
- .
Kyllä se kesti tuohon 180tkm asti, sitten alkoi kuulua ylimääräistä ääntä vaihdelaatikosta ja ennen 190tkm sitten kuului se viimeinen rusahdus sieltä laatikon suunnalta...Ei siitä risasta autosta paljon mitään olisi saanut, niin pistettiin lavalle ja suoraan romuttamolle. Se oli N16 vm 2001 ja 1.5 moottorilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17722362Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant769564Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.367563Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846365SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1876047Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445051HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084686Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014436Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo922151Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821429