Kokemuksia Baikal IJ-513M 5.5mm ilmakivääristä sekä Hatsan 125/Hatsan torpedo 155 5.5mm malleista. torpedohan on kiinteäpiippuinen mutta mikä näistä olis paras..baikalissakin teho varmasti riittää vai..? Kumpiko on kestävämpi..? Kokemuksia??
Ilmakivääri Baikal vai Hatsan?
7
4556
Vastaukset
- -eSa-
Ei ole kokemuksia, mutta samaa tekniikkaa käyttävistä Baikal on luultavasti tarkempi. Vipuviritteinen Hatsan pärjää tosin luultavasti taittuvapiippuiselle Baikalille. Baikal on luultavasti hiukan Hatsania kestävämpi.
En sitten tiedä mitä sillä teholla tekee ? Ja miksi pitää olla 5,5 millinen ?
5,5 milinen luoti tuppaa olemaan tuplahintainenkin, että jos oikeasti harrastaa ammuntaa, niin tulee kalliimmaksi. - Hatsan
en tiedä baikalista mutta hatsan on hyvä.
Täältä kannattaa ostaa postikulut 50e
http://www.air-rifles.eu/product/Air-rifle_HATSAN-Torpedo-155-SAS-Quatro-5.5-mm
suomessa hinta 400e tuolla 180e!!!!!!!!!!! - Anonyymi
Ostin Hatsman 4,5 mm kiväärin Tokmannilta muutama vuosi sitten ja hinta oli silloin 130 euroa. Nyt kyseistä kivääriä saa 115 eurolla. Tehokkaampi malli tästä maksaa noin 200 euroa.
Voin suositella tuota Hatsmania. On voimakas ilmakivääri. Lähtönopeus halvimmalla kiväärillä 315m/s. Niin ja ei ole hinnalla pilattu ja on ihan laadukas kivääri.
Ostin kiväärin lähinnä siksi, kun tikat teki tuhoja talooni. Hakkasivat uusiin ikkunapokiin reikiä ja muihin lautoihin. Ilmakiväärillä sain tuholaiset poistettua.
Joku viherpiipertäjä olisi tietty ilmoittanut heti poliiseille asiasta.
Naapurin miehellä on ja ilmakivääri, jonka lähtönopeus on 350m/s. On poistanut lähinnä naakkoja tekemästä tuhoja taloonsa. Merkkiä en tiedä. Täytyy kysellä. - Anonyymi
Vastaan myös vanhaan viestiin kun tuli eräs tarina mieleen.
Kävin kavereiden kanssa aseliikkeessä kun kaveri tarvitsi ilmakiväärin.
Myyjä myi parhaimman aseensa (alaikäiselle, tottakai) joka oli Baikal, sanomalla että venäläiset aseet on ikuisia. Kotiin kauheassa kiimassa, ensimmäinen kuti ja jousi poikki. Sen jälkeen en ole Baikalia päin edes katsonut.- Anonyymi
Takuusta ei vissiin ole ole kuultu sinun kaveripiireissäsi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Takuusta ei vissiin ole ole kuultu sinun kaveripiireissäsi
Luuletko oikeasti että pikkupojat jotain takuita ymmärtää? Joskus 30 vuotta sitten kun oltiin 12 vuotiaita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luuletko oikeasti että pikkupojat jotain takuita ymmärtää? Joskus 30 vuotta sitten kun oltiin 12 vuotiaita.
Eipä käynyt ilmi milloin pojat olivat kaupoilla olleet, eikä poikien ikä myöskään, on ne12-vuotiaat pojat sitten hyviä asiakkaita ainakin maahantuojille, tukkurit ja yksittäiset kauppiaatkin pääsevät helpolla, kun ei mene hyvää aikaa hukkaan kaikenmaailman takuujuttujen kanssa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698