Norjan kuluttajavirasto varoittaa ihmisiä lentämästä halpalentoyhtiö Ryanairin lennoilla.
Kuluttajaviraston mukaan Ryanair jättää säännöllisesti maksamatta korvauksia matkustajille myöhästyneistä ja peruuntuneista lennoista.
Norjan lentomatkustusliikennettä valvova viranomainen kehotti viime vuonna Ryanairia maksamaan korvaukset 183 matkustajalle, joiden lento oli myöhästynyt tai kokonaan peruuntunut. Ryanair suostui maksamaan korvaukset 88 matkustajalle, mutta lopuille se kieltäytyi maksamasta.
- Useimmat lentoyhtiöt noudattavat päätöksiämme. Ryanair ei noudata, ja meidän on varoitettava matkustajia Ryanairista, kuluttajaviranomainen Anne Haabeth sanoo norjalaiselle Dagbladet-lehdelle.
http://www.iltalehti.fi/matkajutut/2011061413890532_ma.shtml
Viranomaiset varoittavat: Älä lennä Ryanairilla
10
721
Vastaukset
- Mä lehden luin
Ja nyt kaikkia on varoitettu! Suomalaisiakin?
Norjalaisilla viikingeillä voi olla rohkeutta lentää vaikka Ryggestä (jonne Ryanair lentää myös Tampareelta) nyt heinäkuussa Venetsiaan ja takaisin n. 125 eurolla tai Lontoosen ja takaisin 60 eurolla tai Pariisiin ja takaisin n. 70 eurolla tai Ibizalle ja takasin n. 200 eurolla.
Kaiken kaikkiaan varottavia kohteita pelkästään Ryggestä on 16 maassa yhteensä 35 ! - Rynkky22
Pian saamme lukea palstalla lisaa Ryanair tiedoituksen puolustuspuheita. Se on loistava yhtio, parempi kun kukaan muu. Loistavat koneet, upea henkilokunta ja mukavat penkit. Vessapaperikin on pehmeampaa kun millaan muulla yhtiolla... ym kivaa on taas tulossa pikapuolin...
Ethan mollaa ethan... - raikku,asialinjalla
Kukaan ei varoittanut meitä kun finnair jätti tuhkapilven takia korvaukset kanii.
Ei ole peli reilua. Tosin Norjan kuluttajavirasto on kovempi luu kuin EU-direktiivit
ja on niillä oma lentoyhtiö mitä pitää tukea suoraa tai mutkan kautta. - ottakaa opiksenne!
Hyvä että varoittavat noista epäkohdista. Vaikka eihän suomalaiset mitään usko, ennen kuin itse kokevat. Varoitukset kaikuvat kuuroille korville......
- vaari vaan
Norjan kuluttajavirasto vetää kotiinpäin, koska haluavat ihmisten suosivan sitä norjalaista halpalentoyhtiötä norwegian air:ia.
Mutta vinha perä on kyllä tuossa varoituksessa silti; Ryanair on aivan humpuuki ja huijari yhtiö, vetävät maksun kaikista, jopa syötävistä koneessa. Ja koneissa ei puhuta Suomea. Itse vaadin, että minua palvellaan Suomeksi. Kaikilla ei ole ollut mahdollisuutta opetella Englantia.- josef stalin
Vaari kieliongelmat ei onneksi kosketa meitä kaikkia. Mitä voidaan päätellä vaarin älystä, kun tämä olettaa joidenkin lentoyhtiöiden tarjoavan ilmaisia lounaita?
- hiivasienitäty
Ylläpidon kestohitti.
- finskionjumala
On se hassua että suomen juntit maksaa finnairin vesittyneistä kolmioleivistä pari sataa extraa. Ei voi muuta sanoa kun onnea vittu elämään :D
Toisaalta jos rahaa on niin mikä ettei. Olen lentänyt nyt vuoden aikana ryanilla milanoon, pisaan, frankfurtiin, lontooseen ja edinburgiin. Kokonaishinta lennoille YHTEENSÄ 260 euroa käsimatkatavaroilla. Finskillä et lennä edes hesasta ouluun tuolla rahalla. Ei myöhästymisiä, ei ongelmia eikä mitään saatanan lakkoja ole ollut.
Mutta ainiin unohdin! Ne kolmioleivät, sori. Tärkein unohtu... Kannatetaan suomalaista! Eläköön finnair.- lentoemokas
Pieni tarkennus, ei sieltä kuulemma saanut enään sitä leipääkään ilmaiseksi. Ukko lensi just Finskin lennolla, mutta onneksi työnantaja maksoi sen :)
- J5ss5
Tottakai käyttää. Samat tyypit käyttää myös nokian "älypuhelimia" ja luulevat olevansa jotenki ajan hermoilla...
Finnair pian historiaa nokian lailla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921776- 851252
- 1101123
- 72965
- 106907
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 47741
- 36732
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673