wgs84 muunnos sekunti/minuutti

Pohjoinen leveys 63 astetta 52.955 minuuttia
Itäinen pituus 022 astetta 43.624 minuuttia

missä ohjelma joka näyttää /muuttaa tuon POI tiedostoon kelpaavaksi eli 63,533333 muotoon jne?
43664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ne saa muutettua ihan käsin laskemalla, katsos tuolta: http://www.geokätköt.fi/geokatkoily/gps/koordinaatit.html

Äänestä

GPS-laitteesta saa koordinaattien esitysmuodot valittua haluamakseen. Eli syöttää ne ei-toivotut esitysmuodot gps-kapulaan ja sitten vaihtaa asetuksista toivotun esitysmuodon.

Samoin esim. MapSource-ohjelmassa esitysmuodon voi vaihtaa haluamakseen.

Äänestä

Helpoin paikka on kätkösivu. Katso linkki Other conversations.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


en löytäny. kirjoitti:

Pohjoinen leveys 63 astetta 52.955 minuuttia
Itäinen pituus 022 astetta 43.624 minuuttia

missä ohjelma joka näyttää /muuttaa tuon POI tiedostoon kelpaavaksi eli 63,533333 muotoon jne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu