Oli huolimattomuutta jäänyt sähkölasku maksamatta. Muuttopäivänä katkesi siis sähköt. Maksettiin rästilasku ja sulkemismaksut kiltisti heti, ja tehtiin uusi sopimus vain uuteen asuntoon. Nyt kun avaimien luovutus on perjantaina edessä, mietin että miten sähköjen takaisinkytkeminen menee. Tuleeko kytkentä meidän maksettavaksi, vai hoitaako uusi asukas sen, vai miten?
Muutto ja sähköt poikki
4
3483
Vastaukset
- uupelokaapo
Kerrostaloasunossahan sähköt katkaistaan vanhan asukkaan muuttaessa pois ja uudelleen avauksen maksaa uusi asukas.
Jos kyseessä omakotitalo on asia mutkikaampi. Yleensä siinä tapauksessa entistä asiakasta laskutetaan maksamattomien laskujen vuoksi katkaistusta sähköstä. - sähköpermis
epähuomiossa 1 vanha lasku jäänyt maksamatta vanhaan kerrostalo asuntoomme, tuon unohtuneen laskun jälkeen on maksettu kyllä 2 laskua aivan ajallaan.
Nyt tuli katkaisu-uhka lasku ja en pystynyt sitä maksamaan kun rahat menivät edellisestä tilistä kaikki vuokravakuuksiin ja vuokraan. vasta viikon kuluttua tulevasta tilistä voin sen hoitaa pois,
Katkaistaanko sähköt nyt sitten tästä uudesta asunnosta vai onko lasku jotenkin asunto kohtainen niinsanotusti , eli sen edellisen asunnon unohtunut maksu ei vaikuta tähän asuntoon. tähän asuntoon olimme jo tehneet sopimuksen ennekuin sain katkaisu varoituksen vanhan asunnon unohtuneesta laskusta. - *
vaikee on tarkkaan sanoa mutta luulenpa siltä katkaistavan sähköt jonka rahoja ootellaan ja on ooteltu riittävän kauan. jos maksoit ne vanhan kämpän rästit niin eiköhän se yhtiö taas vähän aikaa oottele uusia maksuja ennen kuin lyö poikki. en ihan saanut selkoa tarinastasi.
- kaapouupelo
Kyllä lasku on aina asiakaskohtainen. Kumma juttu, että yleensä olet saanut sähköt uuteen kämppään jos tämä uusi asuntosi on saman verkkoyhtiön alueella!! Tavallisesti sähköyhtiö vaatii "puhtaan" historian ennen kuin vuokra-asuntoon kytketään sähköt. Huono maksuhistoria saattaa aiheuttaa sen, että käyttäjältä pyydetään vakuus joka vastaa n. 2 kk arvioitua sähkönkäyttöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1033121GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521055Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!32997- 67868
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53847
- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24801