tuli mieleen että mitä suurperhelliset isät tekee työkseen? Siis niissä tapauksissa että äiti on kotona hoitamassa lapsia. Meillä mies vasta aloittaa lähihoitaja opintoja. mutta ollaan puhuttu isosta lapsiluvusta. vaikka tietoa ei ole saako niitä vielä. tällä hetkellä kolme. Ainakin yksi tai kaksi tässä vielä olisi hyvä mutta tuntuu niin hankalalta suunnitella mitään kun koko ajan puutetta rahasta. Itse olen päättänyt että menen töihin vasta kun vanhin on kouluikäinen tai pari vuotta sen jälkeen. Kotona pitää kumminkin aina olla joku kun lapsi tulee kotiin. Ja meillä ei ole kovin vahvaa verkostoa. Eli menen töihin jos vanhemmat lapset pääsevät riittävän ajoissa myös koulusta katsomaan nuoremman perään tms. muutetaan lähemmäksi sukulaisia.
Vastaukset 1
- akrobaatti-78
Meillä on lapsia seitsemän, joista nuorin on 5kk. Minä hyppäsin aikoinaan hoitotyön kolmivuoro oravanpyörästä enkä kadu ollenkaan. Nyt on hiukan tiukempaa rahallisesti, mutta muuten tosi paljon antoisampaa ja lapset tasapainoisempia.
Meillä mies on kaksvuorotyössä metallipajalla, joten arki on täysin minun vastuullani ja hän toimiin apulaisena kotona ollessaan.
Meillä tää toimii nyt näin ja katotaan mitä tulevaisuus tuo meijän eteen taas!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361780- 72599
- 49590
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 65575
- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522