Minä ja ystäväni olemme menossa heinäkuussa Ljubljanaan. Haluaisimme käydä myös Kroatian puolella. Mitä paikkaa suosittelisitte pohjois-Kroatiasta? Tarkoitus olisi vaan piipahtaa yhdeksi päiväksi Kroatiaan.
Ljubljanasta pohjois-Kroatiaan
6
944
Vastaukset
- Slovenia-fani
Lyhyt matka ja nopea tie on Zagrebiin eli Kroatian pääkaupunkiin.
Rannikon lähelle Pulaan on jo pidempi matka, mutta siellä on mm. oma colosseum ja muuta historiallsta nähtävyyttä.
Jos tärkeintä on bongata Kroatia, ehdotan näitä. Muuten suosittelen pikemminkin kuljeksimista ympäri Sloveniaa. Rannikon kaupugeissa, matkan varrella olevissa tippukiviluolissa ja Bledissä ainakin kannattaisi käydä.- "Tulisi jo heinäkuu"
Kiitos Slovenia-fani! Juu, suunnitelmissa on käydä myös ainakin Bledissä. Ehkä sitten katsomme paikan päällä mihin suunnataan. Rovinj kiinnostaisi myös.
- Istriafani
Rovinj on tosi kaunis pikkukaupunki. Jos aiotte olla Kroatiassa vain päivän, Opatija on lähellä, ei mene aikaa matkustamiseen. Istrian niemimaalla on myös viehättäviä pieniä kyliä, joihin ehtii jos jäätte pariksi päiväksi.
- Vaikka kaksi?
Suosittelen ehdottomasti Rovinj! Myös Porec ja Limskin kanaali ovat kauniita. Noinkohan yksi päivä riittää kun näette Kroatian kauneuden?
- sokol
Olisi kiva tietää, missä kävitte Sloveniassa ja Kroatiassa. Jäikö kytemään polte takaisin, kuten useimmilla siellä käyneistä?
Itse pidin Rovinjista ja Pulasta (siellä on iso hieno amfi teatteri ja sieltä pääsee muistaakseni myös kätevästi Venetsiaan jos haluaa). Mutta on toki monta muutakin hienoa paikka, itse vaan en ehtinyt kaikissa käymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit705808KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2364572Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202568Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei272483Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT821507Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111393- 961305
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281296seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa971194Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191161