Minä ja ystäväni olemme menossa heinäkuussa Ljubljanaan. Haluaisimme käydä myös Kroatian puolella. Mitä paikkaa suosittelisitte pohjois-Kroatiasta? Tarkoitus olisi vaan piipahtaa yhdeksi päiväksi Kroatiaan.
Ljubljanasta pohjois-Kroatiaan
6
787
Vastaukset
- Slovenia-fani
Lyhyt matka ja nopea tie on Zagrebiin eli Kroatian pääkaupunkiin.
Rannikon lähelle Pulaan on jo pidempi matka, mutta siellä on mm. oma colosseum ja muuta historiallsta nähtävyyttä.
Jos tärkeintä on bongata Kroatia, ehdotan näitä. Muuten suosittelen pikemminkin kuljeksimista ympäri Sloveniaa. Rannikon kaupugeissa, matkan varrella olevissa tippukiviluolissa ja Bledissä ainakin kannattaisi käydä.- "Tulisi jo heinäkuu"
Kiitos Slovenia-fani! Juu, suunnitelmissa on käydä myös ainakin Bledissä. Ehkä sitten katsomme paikan päällä mihin suunnataan. Rovinj kiinnostaisi myös.
- Istriafani
Rovinj on tosi kaunis pikkukaupunki. Jos aiotte olla Kroatiassa vain päivän, Opatija on lähellä, ei mene aikaa matkustamiseen. Istrian niemimaalla on myös viehättäviä pieniä kyliä, joihin ehtii jos jäätte pariksi päiväksi.
- Vaikka kaksi?
Suosittelen ehdottomasti Rovinj! Myös Porec ja Limskin kanaali ovat kauniita. Noinkohan yksi päivä riittää kun näette Kroatian kauneuden?
- sokol
Olisi kiva tietää, missä kävitte Sloveniassa ja Kroatiassa. Jäikö kytemään polte takaisin, kuten useimmilla siellä käyneistä?
Itse pidin Rovinjista ja Pulasta (siellä on iso hieno amfi teatteri ja sieltä pääsee muistaakseni myös kätevästi Venetsiaan jos haluaa). Mutta on toki monta muutakin hienoa paikka, itse vaan en ehtinyt kaikissa käymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662358Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1791996Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.431962Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301688Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1071578Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1471317Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1851273Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251176En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9982- 77969