Käyttöullakkoristikon antaman tilan leveys?

reilu_rakentaja

Arkkitehti piirsi n. 6.2 leveän autotallikatoksen yläkertaan 3m leveän käyttöullakkotilan. Vapaan tilan korkeus on arvioilta noin 2m, mutta sitä voisi hieman nostaa, jotta varmasti saisi seisoa suorassa.

Rakennesuunnittelija piirsi myös 3m leveän yläkerran autotallikatokselle.

Vaikka kuvista ei käy ilmi, käyttöullakon piti olla suorasauvainen. Autotalliin ja katokseen ajetaan sivusta eikä siinä ole kantavaa väliseinää.

Vaikuttaa siltä, etten voi laittaa suorasauvaista käyttöullakkoristikkoa, kuten ajattelin, nimittäin...

Sepan sivulla (http://www.sepa.fi/FI/kattoristikot/suorasauvainen-kayttoullakkoristikko.html) sanotaan: "Ristikko vaatii kantavan väliseinän" ja lisäksi "Ullakon leveys on n. 1/3 alapaarteen pituudesta, max leveys kuitenkin 3000mm.". 1/3 alapaarteen pituudesta on melko tarkkaan 2 metriä, eli metrin vähemmän kuin mitä kuviin on piirretty.
Sepan tarjouspyyntösivulla (http://www.sepa.fi/FI/tarjouspyynto/7.-kayttoullakkoristikko-suoralla-seinalla.html) on myös mainittu välituki ja sen paikka.

Outoa, että mm. sivuilla
http://www.kotasen-puutyo.fi/s-ullakk.html
http://www.pohri.fi/14.html
ei ole mitään mainintaa välituesta pystysauvaiselle käyttöullakkoristikolle ja lisäksi sivulla
http://www.lakeudenpuutuote.fi/tuotteet7.php
on erikseen sanottu, että "Ristikon tuennat: Päissä oltava tuet. Välituennoista ei ole välttämättä hyötyä normaaleille alle 12 m:n pituisille ristikoille."

Lisäksi esim. Kastellilla on yläkerrallisia taloja, jotka on tietääkseni toteutettu käyttöullakkoristikon tapaisilla ristikoilla. Yleinen Kastellin runkoleveys on 7.2m, joka tarkoittaisi (1/3 säännöllä) 2.4m leveää yläkertaa. Tuntuu epäuskottavalta.

Sivu, jolta löytyy kuva käyttöullakkoristikolta. Minusta ei vaikuta, että käyttöullakon leveys olisi vain kolmannes rungon leveydestä ja lisäksi alussa olevien perustuskuvien perusteella voi päätellä, että mitään väliseiniä ei ole.

Eli: kuinka on asian laita, voiko 6.2m leveällä rakennuksella olla suorasauvainen käyttöullakko, joka on 3m leveä ja jolla ei ole allaan kantavaa väliseinää?

4

1335

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reilu_rakentaja

      Lisäkysymys: saisiko yläkertaa levennettyä, jos lisäisi lattiavasat kattotuolien väliin (jotka ovat muuten k900, unohtui mainita)? Yläkerran sisäkorkeuden nostaminen ei taida vaikuttaa mitenkään leveyteen?

      • Lisäkysymykseen: Ei mitään apua välivasoista ilman kantavaa seinää, eikä ole tarpeenkaan. Jos välttämättä tahdot leveämmän ullakkotilan kuin sulle on nettisivujen perusteella tarjolla, voit toki piirtää ristikkokaavion ja siihen leveämmän ullakkotilan ja pyytää tarjouksen sen kaavion perusteella - ja tarjouspyyntöön maininta, että sen ullakkotilan vapaa leveys TULEE OLLA KAAVIOSSA MAINITTU. Kyllä ristikkotehtaitten NR-suunnittelijat tekee sellaisia ristikoita. Ja jos SEPA ei halua esiintyä kovin palvelualttiisti, kysy pienemmiltä verstailta, niillä on usein notkeampi selkä (mulla ei ole mitään SEPAA rai muitakaan valmistajia vastaan, viimeeksi kesäkuun alussa nostin omakätisesti SEPAn tuotteita seinän päälle, vaikkei se mun suosikkitoimittajani olekaan).


    • Rahalla saa ja hevosella pääsee, sanoo vanhakansa - ja onkos vanha kansa koskaan sanonut mitään tyhmää (tai inakin tyhmyydet on unhoitettu).

      Kun olen aikoinaan hyvin läheltä seurannut putkiullakkotalojen kehittämistä, tiedän sanoa, että joo, kyllä toimii. Ei edes tuo 1/3 leveydestä ja korkeintaan 3 metriä, ole mikään ehdoton takaraja - putkiullakkoristikon antama sisäleveyshän on 3,5 metriä sungosta tai 3,4 metriä sisäverhouksista - ja sekin raja määräytyy hinnan eikä suinkaan jonkun selkeän kantavuusrajan perusteella - tuota leveämmällä ullakkotilalla ristikon hinta nousisi reilusti, ja putkiullakon "vitsi" on se edullisuus (aikoinaan halusivat ehdottomasti sen kantavan väliseinän pois, jotta perustalopaketti näyttäisi halvemmalta - kantavan väliseinän rungon asennushinta kipuili).

      Hauskaksi havaintosi tekee se, että tietääkseni juuri SEPA on tällä hetkellä Kastellin ristikkotoimittaja - eli Suomen ainoa todellinen putkiúllakkoristikkoverstas.

      Tuo teksti tavallisen kyttöullakon kohdalla viittaakin juuri siihen, että PERUSHINTAISEN käyttöullakkoristikon ullakkotilan leveys on tuo 1/3 enintään 3 m - ja useimmiten vieläpä vinot sivusauvat. Siitä kun siirrytään putkiullakkoristikkoon, nousee hinta noin kolmanneksen.

    • reilu_rakentaja

      Kiitos Rauno.

      Saisivat laittaa sivuilleen, että toki onnistuu leveämpikin mutta että on sitten kalliimpi. Lisäksi SEPAn kantava väliseinä -vaatimuksen voisivat jättää pois tai vähintään tarkentaa, että millaisissa tapauksissa sitä tarvitaan.

      No, voihan sitä pyytää useita tarjouksia, niin näkee miten leveys, suorasauvaisuus jne. alkaa hintoihin vaikuttaa.

      Tekstini loppupuolelta unohtui linkki kuvaan: http://kaustinen150.vuodatus.net/blog/archive?&y=2009&m=09, teksti "Käyttöullakko 2,6m korkea"

      Tuo SEPA:n vaatima välituki suorasauvaisille käyttöullakkoristikoille on sikäli mielenkiintoinen, että, jos nyt muistan oikein, kastellin rakentamisohjeissa nimenomaan ehdottomasti vaaditaan jättämään väliseinien ja ristikon alapaarteen väliin hieman tilaa, jotta alapaarre ei painaisi väliseinää. No, syynä varmaankin on tietysti ollut se, että väliseinää ei ole tarkoitettu ylimääräistä painoa kantamaan, sen alla ei ole perustuksia, vahvistettua laattaa jne.

      Jos käyttöullakkoristikko vaatii välituen, miksei sitten laittaisi saman tien kehäristikoita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      111
      1348
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      132
      697
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      485
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      480
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      468
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    13. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      94
      457
    14. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    20. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    Aihe