MORO.Nyt kysäisin sellaisilta immeisiltä jotka ovat käyneet ja oikeasti tietävät /luulevat tuntevansa teneriffan.Mitä hotellia suosittelette meille 2 aikuista 2teiniä,ja onko saarella yhtään enenpää akvititeettejä kuin lanzalla jossa kävimme viime talvena,mut muuten kyl hyvä ja siisti paikka.Emme ole sitä porukkaa joka menee matkayhtiöiden järjestämille retkille vaan koitamme selvitä itse vuokra autolla samoille paikoille.Elikä hyvä hotelli ja lapsille tekemistä ja paikkahan oli americanos.KIITOS
tensku/lanza
6
320
Vastaukset
- 6+33
Aktiviteettejä löytyy joka saarelta kunhan itse on aktiivinen niitä etsimään. Americanos on pelkkä ylikansallinen turistimekka joten ehkäpä mielenkiintoisempia ja monipuolisempia kohteita myös teidän makuunne olisi Teneriffan Puerto de la Cruz ja Gran Canarian Las Palmas jossa myös paikallista elämää ja hyvät yhteydet saarten eri puolille.
- kanarian käki
Americas eteläkärki, sieltä löytyy montakin hyvää ja parempaa hotellia. Cristopal, joka löytyy Finnmatkojen, tai Vulcano, joka on Aurinkomatkojen kohdehotelli. Molemmat hyvällä paikalla ja aika lähekkäin. Ostoskatu on siinä ihan 10 min kävelyn päässä, samoin saaren paras uimaranta. Sieltä voi valita veneretkiä tai liitopurjehdusta, taikka sitten uida ilmaiseksi. Cristopalin vieressä on autovuokraamo, jota olemme käyttäneet, eikä koskaan ole ollut ongelmia. Auton saa vielä toimiston alakerroksen parkkihallista. Niin ja ravintoloista täytyy kehua El Cedroa, CC Americasin vieressä, josta saa päivisin pekonileivät ja oluen neljällä eurolla. Maistakaa myös kaniinimuhennosta. Cristopal on rivitaloja, ja Vulcano hotelli. Pitäkäähän lystiä.
- Matkailuavartaa
Hei voisitko kertoa vähän tuosta teidän Lanzaroten matkastanne? Mitä piditte itse saaresta, entä Puerto Del Carmenista ja muista kaupungeista? Mikä kannattaa ehdottomasti kokea ja nähdä? Meillä samankokoinen perhe on läähdössä muutamien kuukausien päästä ekalle matkalla Lanzarotelle ja kaipailisimme vähän tietoa ja vinkkejä siellä käyneiltä :)
Vuokratkaa auto kahdeksi tai kolmeksi päiväksi. Ensimmäisenä päivänä voitte vaikka kiertää saaren pohjois-osan. Cueva de los Verdes (laavaluovat), Jameos del Agua (laavakupla, jossa pieni maanalainen lampi museo), Mirados del Rio (näköalapaikka, jossa voi juoda kahvit) ja itärannikkoa myöten takaisin. Paluumatkalla kannattaa vielä piipahtaa Cesar Manriguen talossa.
Toisena päivänä voitte sitten kiertää saaren eteläosan Teguisen markkinat, Timanfayan laavakentät, El Golfo (puolikuun muotoinen kraateri ympäröi smaragdinvihreää laguunia), tyrskyrannat, Yaiza, Blaya Blanca, josta takaisin Puerto del Carmeniin.
Saari on tätnnä pieniä sieviä kyliä, joissa on kiva piipahtaa lounalla, kahvilla tai muuten vain virkistäytymässä.
Kaktusviljelmillä on ole käynyt, joten niistä en osaa sanoa mitään.
Arrecifessä voitte piipahtaa linja-autolla tai polkupyörällä rannan pyörätietä pitkin. Pyörän vuokrausta suosittelen muutenkin. Lanzarotella on helppo liikkua pyörällä. Teguisen markkinoiden aikaan saattavat linja-autot olla täynnä, joten sinne kannattaa mennä vuokra-autolla ja aikaisin, jotta saa parkkipaikan kohtuullisen matkan päästä. :) Teguise on saaren entinen pääkaupunki ja sijaitsee saaren keskiosassa eikä sitä pidä sekoittaa Costa Teguiseen lomakylään saaren itärannalla Arrecifen pohjois-puolella.
Lanzarotella on myös ratsutalleja, joten ratsastamaankin pääsee. Pakolliset ranta-aktiviteetitkin löytyy ja minigolf-radat. Golffaamaankin pääsee.
Itse Puerto del Carmen on siisti ja turvallinen lomakylä, jossa on pieni paikallisten asuttama vanha kaupunki sataman ympärillä. menoakin löytyy sillä rantakatu on täynnä musiikkiclubeja ja pubeja.
Lentokenttä on muutaman kilometrin päässä kauimmistakin Puerto del Carmenin hotelleista, joten taksillakin pääsee hotellille edullisesti muutamalla eurolla, jos sinne haluaa nopeasti. Sama toisinpäin.Tuo edellinen oli tietenkin vastaus nimimerkin Matkailuavartaa kysymykseen Lanzarotesta ja Puerto del Carmenista. :)
- teneriffalla kivaa
Hei,
Hotellisuosituksia jo saitkin, niitä en oikein osaa antaa, muuta kuin todeta, että Tjäreborgin Sunwing Fanabe oli erittäin hyvä hotelli. Fanaben alue (Americakseen kiinni kasvanut) oli muutenkin oikein hyvää ja siistiä aluetta ja 'alas' Americakseen pääsi mukavasti rantabulevardia pitkin. Rantabulevardin varrella hyviä uimarantoja toinen toisensa vieressä.
Vietimme viikon ko kohteessa vuosi sitten. Siam park on ihan ykkösmesta, poikani mielestä silloin paratiisi maan päällä :) Vaikka mitä vesiratoja kaikenlaiseen makuun, rauhallisempaan meininkiin (esim minulle äidille) laguuniranta auringonottoon ja uimiseen, välillä altaassa nousivat isot tsunamit. Ja rajumpaan menoon oli sitten yhtä ja toista liukumäkeä ja rataa.
Jungle Park oli kiva paikka eli eläinpuisto. Noihin molempiin kohteisiin menee ilmaisbussi Sunwing Fanaben takaa, joten kyytiin vaan ja menoksi. Jungle Parkissa koimme vaikuttavan petolintujen lentonäytöksen sekä siellä oli myös merileijonien ja muistaakseni delfiinien show. Sekä papukaijoja ja muita eläimiä normaalisti häkeissä. Siisti paikka, suosittelen.
Teneriffalla kannattaa vuokrata auto. Ainakin Teidellä kannattaa piipahtaa sekä yhtenä päivänä voi ajella vaikkapa Puerto de la Cruziin pohjoispuolelle saarta, joka on mukava pikkukaupunki sekin. Puerto dela Cruzissa on mm eläintarha sielläkin, Loro Park, vielä isompi kuin Americaksen Jungle Park. Voitte myös pakata uikkarit mukaan ja vierailla Cruzin merivesialtailla.
Minigolfia, shoppailua, ranta-aktiviteetteja, kaikkea tätäkin tulette löytämään. Hyvää matkaa! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996134
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3361081Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774