käsittely aika.

duuji

Onko kellään tietoo iisalmen poliisin käsiase lupien käsittely ajoista. jätin hakemuksen yli kolme kuukautta sitten.

5

177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tänä vuonna

      Olen kuullut eri puolelta suomea, että lupaa hakeneiden odotusajat ovat olleet 3kk ja ylikin. Itsellänikin kävi näin kun ostin kesällä uuden haulikon. Uusi aselaki?

      • jyrfve

        Minulle sanottiin Jyväskylässä että käsittelyaika on 2-3 viikkoa, riippuu siitäkin onko ensimmäinen ase jota hakee, nykyyän jos on yli kolme vuotta edellisestä hakemuksesta niin joutuu soveltuvuustestiin vaikka on aseita ennestään, nykyään myös sotilaspassi oltava mukana kun hakee hankintalupaa.


    • vanhempi ampuja

      Katsooko ne sotilaspassista vaan että on suorittanut varusmiespalveluksen vai katsooko ne muutakin? Itellä kun vielä sellanen kirjan mallinen, nykyisistä kun en tiedä millasia ovat.

      • kalle l

        Omistan rinnakkaisluvan haulikkoon. Pitääköhän lisäksi käydä haastattelussa jos aikoo hankkia haulikon vai pelkästään tietokoneella tehtävässä kokeessa vai kummassakin?


    • jyrfve

      Itselläni myös "kirjallinen malli" sotilaspassista, eikä sattunut olemaan mukana kun kävin hankkimislupaa sisään jättämässä, aikoivat soittaa sotilaspiiriin, hyvä palvelu Jyväskylässä koska olisivat voineet pistää jäihin homman ja esittämään sotilaspassin ja sitten vasta homma olisi lähtenyt eteenpäin, kiitos vaan Jyväskylän poliisilaitoksen lupapalvelulle!

      En tiedä pitääkö käydä haastattelussa, ei kai se ylipääsemätön juttu ole vaikka joutuisi haastatteluun, ihan hyvä sellainen käytäntö on, sillä "kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa"..uskoisin niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2547
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      98
      1825
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1819
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1557
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      140
      1157
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1041
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1022
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe