Onko kellään tietoo iisalmen poliisin käsiase lupien käsittely ajoista. jätin hakemuksen yli kolme kuukautta sitten.
käsittely aika.
5
199
Vastaukset
- tänä vuonna
Olen kuullut eri puolelta suomea, että lupaa hakeneiden odotusajat ovat olleet 3kk ja ylikin. Itsellänikin kävi näin kun ostin kesällä uuden haulikon. Uusi aselaki?
- jyrfve
Minulle sanottiin Jyväskylässä että käsittelyaika on 2-3 viikkoa, riippuu siitäkin onko ensimmäinen ase jota hakee, nykyyän jos on yli kolme vuotta edellisestä hakemuksesta niin joutuu soveltuvuustestiin vaikka on aseita ennestään, nykyään myös sotilaspassi oltava mukana kun hakee hankintalupaa.
- vanhempi ampuja
Katsooko ne sotilaspassista vaan että on suorittanut varusmiespalveluksen vai katsooko ne muutakin? Itellä kun vielä sellanen kirjan mallinen, nykyisistä kun en tiedä millasia ovat.
- kalle l
Omistan rinnakkaisluvan haulikkoon. Pitääköhän lisäksi käydä haastattelussa jos aikoo hankkia haulikon vai pelkästään tietokoneella tehtävässä kokeessa vai kummassakin?
- jyrfve
Itselläni myös "kirjallinen malli" sotilaspassista, eikä sattunut olemaan mukana kun kävin hankkimislupaa sisään jättämässä, aikoivat soittaa sotilaspiiriin, hyvä palvelu Jyväskylässä koska olisivat voineet pistää jäihin homman ja esittämään sotilaspassin ja sitten vasta homma olisi lähtenyt eteenpäin, kiitos vaan Jyväskylän poliisilaitoksen lupapalvelulle!
En tiedä pitääkö käydä haastattelussa, ei kai se ylipääsemätön juttu ole vaikka joutuisi haastatteluun, ihan hyvä sellainen käytäntö on, sillä "kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa"..uskoisin niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu253258Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392914Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172727- 162700
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432567Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737