käsittely aika.

duuji

Onko kellään tietoo iisalmen poliisin käsiase lupien käsittely ajoista. jätin hakemuksen yli kolme kuukautta sitten.

5

156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tänä vuonna

      Olen kuullut eri puolelta suomea, että lupaa hakeneiden odotusajat ovat olleet 3kk ja ylikin. Itsellänikin kävi näin kun ostin kesällä uuden haulikon. Uusi aselaki?

      • jyrfve

        Minulle sanottiin Jyväskylässä että käsittelyaika on 2-3 viikkoa, riippuu siitäkin onko ensimmäinen ase jota hakee, nykyyän jos on yli kolme vuotta edellisestä hakemuksesta niin joutuu soveltuvuustestiin vaikka on aseita ennestään, nykyään myös sotilaspassi oltava mukana kun hakee hankintalupaa.


    • vanhempi ampuja

      Katsooko ne sotilaspassista vaan että on suorittanut varusmiespalveluksen vai katsooko ne muutakin? Itellä kun vielä sellanen kirjan mallinen, nykyisistä kun en tiedä millasia ovat.

      • kalle l

        Omistan rinnakkaisluvan haulikkoon. Pitääköhän lisäksi käydä haastattelussa jos aikoo hankkia haulikon vai pelkästään tietokoneella tehtävässä kokeessa vai kummassakin?


    • jyrfve

      Itselläni myös "kirjallinen malli" sotilaspassista, eikä sattunut olemaan mukana kun kävin hankkimislupaa sisään jättämässä, aikoivat soittaa sotilaspiiriin, hyvä palvelu Jyväskylässä koska olisivat voineet pistää jäihin homman ja esittämään sotilaspassin ja sitten vasta homma olisi lähtenyt eteenpäin, kiitos vaan Jyväskylän poliisilaitoksen lupapalvelulle!

      En tiedä pitääkö käydä haastattelussa, ei kai se ylipääsemätön juttu ole vaikka joutuisi haastatteluun, ihan hyvä sellainen käytäntö on, sillä "kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa"..uskoisin niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2953
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1341
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1296
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1171
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1129
    6. 37
      1001
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      991
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      947
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      867
    Aihe