Niin siinä TAAS kävi että taloyhtiön hoitokulut ovat nousseet niin paljon että yhtiövastiketta jouduttiin nostamaan. Missä vaiheessa tämän korotuksen voi siirtää vuokralaiselle koska hänhän siinä asunnossa asuu. Voiko korotuksen ilmoittaa heti vai vasta vuoden lopussa, vai miten se menee??
Taas nousee yhtiövastike
5
267
Vastaukset
- Sopimus kädessä
Ennen vuokranantajaksi rupeamista kannattaa pikkasen vilkasta vuokrasopimuksen teko ohjeita.Vuokra tarkistetaan tietenkin tehdyn vuokrasopimuksen ehtojen mukaisesti.Toivottavasti kirjoitus oli provo mitä epäilen.
- Myös korkea vastike
Ymmärrän kyllä ap:n huolen, koska yhtiövastikettahan voidaan nostaa melko reippaastikin kerralla (esim. jos taloyhtiö ottaa lainaa), mutta vuokraa ei voi nostella ihan mielin määrin, varsinkin jos vuokraa on juuri korotettu ennen kuin yhtiövastikkeen korotus tuli tietoon. Jos yhtiövastiketta on nostettu remonttien takia, täytyy miettiä myös sitä, että isoista remonteista (esim. putkiremontti) tulee vuokralaiselle vaivaa, joten kohtuullista olisi pudottaa vuokraa / olla korottamatta vuokraa remontin ajaksi.
- fbbsbb
Vuokrasopimuksessa pitäis olla aina kohta "Vuokra tarkistetaan ------ -kuun alussa" tms. joka siis tarkoittaa sitä että silloin voit nostaa/laskea vuokraa, et silloin kun mieli tekee.
- Myös peruste
Tuo ei riitä, nimittäin ajankohta. Siinä pitää olla myös peruste korotukselle. Jos vuokra on sidottu esim. indeksiin, niin silloin se on korotusperuste, ei mikään muu, vaikkapa vastikkeen nousu.
Eli aloittajan pitää katsoa, mikä on sopimuksessa sovittu korotusperusteeksi, ja nostaa, tai olla nostamatta, sen perusteella.
"Jos on sovittu, että vuokranantaja saa vuokrasuhteen aikana yksipuolisesti määrätä vuokran korotuksen ajankohdan tai määrän, tällainen sopimusehto on mitätön, jos ei ole myös sovittu perusteesta, jonka mukaan vuokraa sopimussuhteen aikana saadaan korottaa."
- vfdfv
Eipä tosiaan voi korottaa yhtiövasikkeen määrällä, ellei ole sopimuksessa. Yleensä siellä on indeksi, jos jotain. Toisaalta jos kysyy vuokralaiselta ja hän suostuu, niin se on eria asia, mutta jos kieltäytyy, niin ei voi mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062491Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141413- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011124Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81928