Ensi vuonna tammi-helmikuun vaihteessa lähdössä Langkawille.
Yksi yö varattu Koh lipestä. Onkohan tarvetta varata tuota laivamatkaa
etukäteen? Ja mistä olette varanneet? Kiitoksia etukäteen tiedoista.
langkawi-koh lipe laivayhteys
6
946
Vastaukset
- kylläihfdks
entiedä mutta samoihin aikoihin menossa
- Repureissu
Olemme jouluksi menossa 2 yöksi Koh Lipelle. Laivaliput varattiin Telaga Terminalin netti-sivuilta (Langkawi) . Eli on se paikka, josta nämä speed boatit lähtee. Varaus näytti kaikin puolin onnistuneelta, liput tulostettu ja Visalla näkyy, että varaus tehty. Saas nähdä sitten perillä miten käy.
Kaksi vuotta sitten käytiin päiväselti Koh Lipellä ja kaikki tulliselvitykset ym. olivat aika mielenkiintoiset, mutta perillä päästiin ja takaisin. Viimeksi ostimme liput paikallisesta "matkatoimistosta" edellisenä päivänä, mutta nyt ei uskallettu tehdä niin, koska on joulu ja varmasti kovasti tunkua ko. saarelle. - Lipeilijä
Kyllä Tammi-Helmikuun vaihteessa löytyy speed boatteja ja jos vielä ostaa liput paikallisesta "matkatoimistosta" hyvissä ajoin niin ei hätiä mitiä.Toinenkin mahdollisuus on eli vähän isommalla paatilla Satuniin ja sielta Lipelle ,kestää kyllä kauemmin mutta kyyti on tasaisempaa.
Ps.yksi yö Lipellä on kyllä liian vähän.tulette vielä huomaamaan. - Rahaa lisää
Katsoin laivalippuhintoja, 6o euroa menopaluu!?? Siis luulin matkaavani ens talvena kohtuuedulliseen maahan, en sitten vissiin ihan Thaimaa-budjetilla pärjääkään. Tolla rahalla sai Thaikuissa viime talvena kokopvretken ihanille saarille. Voi vitsi... Myyvätkö jotain majoitus-laiva -pakettia jossain paikallisessa "matkatoimistossa", onko tietoa?
- merta edemmäs kalaan
"Tax free" -Langkawilla turismoilta kynitään rahat.
- farangi...
Hello
Ollaan lähdössä helmikuussa Bangkokin kautta Langkawille ja sieltä edelleen Thaimaan puolelle saaria kiertämään ja takaisin Bangkokiin. Reissun kesto on yhteensä 22 päivää, joista Malesiassa vierähtää muutama päivä. Eli alkuun Bangkokissa 2 päivää jetlagin parantelua ja sieltä Langkawille muutamaksi päiväksi ja loppuaika sitten Thaimaassa. Mites toi viisumin laita on,tarvitseeko? Luin jostain, että Malesiasta Thaimaahan matkaava saa 15 päivää oleskelulupaa Thaimaassa kun matkustetaan maa/vesiteitse. Voiko sitä jotenkin pidentää? Tarkoitus olis kuitenki matkata Langkawista koko ajan pohjoiseen ja Krabin kautta Bangkokiin josta lennetään takasin Suomeen.
Kiitoksia etukäteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956654Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096390SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614701Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913614Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963561Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663422Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103272Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02990Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31805Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema151394