Tarkoitus olisi asentaa se hieman heikkotehoiseen koneeseen ja haluaisin kaiken turhan pois (kun sen pitäisi vain pyörittää yhtä erikoisohjelmaa). Onko jotain työkalua, joka poistaisi kaikki turhat prosessit ja ohjelmat yms. että jäisi vain se käyttöjärjestelmän "ydinosa" siihen?
Miten karsitaan Windows 7:sta kaikki turha pois?
21
474
Vastaukset
En ole sattunut törmäämään ohjelmaan, joka suorilla karsisi "ylimääräisyyksiä" pois. Ohjauspaneeli ---> Järjestelmä ---> Järjestelmän lisäasetukset ---> Suorituskyky. Tuolta pääsee ainakin graafisia ominaisuuksia yms säätelemään, ja taisi olla erikseen täppäkin "paras suorituskyky". Tuolloin ainakin vaihtuu windowsin teema yksinkertaisemmaksi, animaatiot poistuvat ja muuta pientä. Voi auttaakin joidenkin koneiden kohdalla.
Yksi harkinnan kohde voisi olla myös windows 7 starter-versio. Monesti miniläppäreihin asennettu ja juuri "karsittu" versio seiskasta.Starterista kannattaa pysyä erossa. Siitä on mm. karsittu kahden monitorin tuki ja taustakuvan vaihtaminen pois.
- 1013
okaro kirjoitti:
Starterista kannattaa pysyä erossa. Siitä on mm. karsittu kahden monitorin tuki ja taustakuvan vaihtaminen pois.
Et sitten lukenut aloittajan kysymystä.
1013 kirjoitti:
Et sitten lukenut aloittajan kysymystä.
Luin toki. Eihän koko starter-juttu mitenkään suoraan liittynyt kysymykseen.
- 8+7
okaro kirjoitti:
Luin toki. Eihän koko starter-juttu mitenkään suoraan liittynyt kysymykseen.
starter-versio=karsittu turhuuksista
- JanneHoo
Mihin käyttöön se kone on tulossa kun kerran tarklitus on ajaa vain yhtä ohjelmaa?? Palvelinko? No, luulen että vaikka olenkin itse Windows kannattaja
niin suosittelen että asennat siihen koneeseen jonkun kevyen Linux jakelun.
Niitä on erilaisia versioita joten varmaan sinunkin tarpeeseen löytyy passeli.
Joku Linux mint tms??
Mutta niistä eri jakeluversioista joku Linux harrastaja saa kertoa enemmän kun itse ajelen tosiaan Wintoosalla - Mint.
Linux Mint on ranskalaisten tuunaama Ubuntu, ja eroaa siitä lähinnä tyyliltään.
Paketit ovat Ubuntusta.
Kumpikin ovat suunnilleen XP:n tehovaatimusluokkaa.
Jos kevyttä Linuxin jakelua haetaan, se Puppy Linux.
http://puppylinux.org/main/Overview and Getting Started.htm- Mint.
Siis JanneHoo:n viestiin.
- JanneHoo
Niin,, Minä en tosiaan tiedä tiedä mikä olisi passeli Linux jakelu aloittajalle mikäli hän sellaisen valitsee. Mainitsin tuon Mintin koska en paljon muita Ubuntun lisäksi tiedä koska olen tosiaan Windows käyttäjä itse. Joten aloittajalle niitä Linux vaihtoehtoja, mikäli aloittaja kertoo joskus miksi hänellä on tarve kevyeen järjestelmä pohjaan ja miksi tarkoitus on ajaa vain yhtä ohjelmaa.
Tai siis ainakin itselle tulee mieleen että Linux olisi hyvä ratkaisu tuohon aloittajan tarpeeseen,, saatan toki olla väärässä. Se mikä on toiselle turhaa on toiselle tarpeellista. Jos poistat kaiken muun paitsi ytimen niin et pysty enää edes käynnistämään ohjelmia ja tämä ei onnistu kuin ankaralla säätämisellä.
Windows soveltuu muutenkin huonosti tälläiseen. Käytännössä lisää/poista Windowsin osia -toiminolla uninstalloit juttuja ja sitten sammutat palveluja mitä et tarvitse.- Mää oon se Idiootti
Niin ja kone menee rikki jos siinä ei ole Ubuntu tai jokin muu Linux jakelu tai Windows7 professional.
Ja tietokone on myös huono lelukone jos siinä ei ole Linux tai Professionaali 7.
Näin minulle opetettiin vähän aikaa sitten.
- ???
Menkää ubuntu-palstalle hihhuloimaan. Tämä oli kysymys:
"Miten karsitaan Windows 7:sta kaikki turha pois?"- ???
M-Kar kirjoitti:
Ja annoin siihen selvät ohjeet. Jos ei saa tarpeeksi niin format C: sitten.
Ihan sama mitä vastasit. Pelkkä sinun nimimerkkisi näkeminen haisee ubuntulta.
- jvph
Windowsissa voi karsia vain ne ominaisuudet mitä löytyy ohjauspaneelin lisää/poista valikon kautta, mitä siellä nyt onkaan valinnan varaa poistaa..
Mutta perusteellinen käyttiksen "tweakkaus" vaatii jo sellaisia taitoja joista en osaa sanoa mitään. Niissä kun ronkitaan suljetun koodin sisuksia kun aletaan poistamaan oletus ominaisuuksia joita ei suunnittelupöydällä ole edes tarkoitettu poistetavaksi..kenties..
Mutta eipä aloittajasta tosiaan tiedä vielä että mitä, missä ja miksi? Vaikea sanoa onko se muna vai kana mikä hälle olis paras..- 1410
Hatusta vetäistyyn sepustukseen jotkut saavat ihmeesti uskottavuutta.
- lasse mårtensson
Kaikki paitsi purjehdus on turhahhaaa..
- Cc Cleanaaja.
CC cleaner ?
- nLite:.!1%#+?!1
.
Sillähän oli mahdollista luoda maximaalisen kustannustehokas xp asennuslevy josta oli mahdollista karsia kaikki turha pois kuten ylimääräiset kielet ja näppäimistöt
. Noo, ainakin asennuksessa ja msconfigin kautta saa joitain ylimääräisiä juttuja pois.
Käynnistä > Suorita > "msconfig" ja sitten valikoimaan.- -vv-
Vesurilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893872
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1981509- 761400
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401090Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051030Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3261023- 47939
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86909Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en131908- 98899