Metsätien rasitteet

pienmetsän omistaja

Tälläista kyselin tuolta lakipuolelta muttei kuaan vastannut:

Maitteni lävitse menee tie joka on ns. rasitetie. Tien päässä on muutama kesämökki. Tiellä ei ole ollut talvkiunnossapitoa mutta nyt yksi mökkiläinen on sellaista vaatimassa. Miten on, täytyykö meidän muiden osallistua aurauskuluihin ? Entä tiekokouksessa jos yli puolet vastustaa aurausta, niin menee esitys nurin ?

Joo, auramiehen lisäksi nyt sitten vielä metsäveroa vai mikä sen oikea nimi on ehdoteltu.Hyvin menee !

5

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kihara___

      Ei mene nurin ...Jos joku mökkiläinen käyttää mökkiään talvella ,hänelle määrätään painoluvut ( 500 tai 700 )sellaisen tien käytön mukaan ja tie on silloin pidettävä auki talvella, autolla ajettavassa kunnossa.

      Käytännössä tieyksiköt yhden mökin osalta ei kata talviaurauksen kustannuksia, joten toisten tieosakkaiden tiemaksuja käytetään em. mökkiläisen tarvitsemaan tien talvikunnossa pitoon.

      Metsätilojen osalta monella yksityistiellä tilanne on päinvastainen.
      Metsätilan painoluku ei oikeuta talviauraukseen ,kuitenkin näitä yksikkömaksu varoja tiekunnat käyttää talviauraukseen.

      Edellä mainitut tilanteet koskee tapauksia ,kun tiekunta käyttää yksiköinnissä maanmittauslaitoksen painoluku suosituksia,vaikka yksityistielaki sallii painoluvut määrättäväksi todellisen tienkäytön ja tienkunnossapidon kustannusten mukaan.

      Pahimmin nuo epäkohdat tulee vastaan niillä yksityisteillä ,joilla asioita hoitaa tieyhdistyksen kouluttama tieisännöitsijä ja joka jääräpäisesti pitää kiinni maanmittauslaitoksen suosituksista yksiköinnin osalta.

    • puttesetä

      Googleta tolla. Se on juuri uudistettu painos, jota on vähän muutettu ainakin metsän osalta.
      "Käsikirja yksityisteiden tienpidon osittelusta"

    • Ei aina

      Niistä on sovittava kokouksessa, ja kuitti on saatava maksusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      86
      5269
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      78
      4704
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      86
      2933
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2494
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      24
      1901
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe