Pentu ei kakkaa ripulin jälkeen

Mulla on 5kk ikänen shelttipentu jolla oli tossa pari päivää sitten ripuli. Se kesti muutaman päivän jonka jälkeen päätettiin mennä eläinlääkärille ku Luna oli niin väsynyt eikä juonut mitään. Lunalla olikin nestehukka ja se joutu tiputukseen.
Eläinlääkäriltä saatin lääkkeitä.

Mutta nyt on mennyt pari päivää lääkärikäynnin jalkeen eikä kakkaa kuulu.
Onko se normaalia ?
Kannattaisiko jotkut lääkkeet mitkä on tarkoitettu annettavaksi ripulin aikana jättää pois? Muuten koira on ihan oma ittensä, mutta vettä pitää laittaa suuhun ruiskulla kun ei muuten oikeen juo.

Kaikki neuvot tervetulleita :)!
65021
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eläinlääkäriin. Kakkaamattomuus on aina huono merkki ja siitä on syytä huolestua, näin eläinlääkäri sanoi meille oman koiramme hoidon yhteydessä. Kakkaamattomuuteen on aina jokin syy. Soittakaa ainakin eläinlääkärillenne, mutta toimikaa heti.

Älkää luopuko yhdestäkään lääkkeestä, ilman eläinlääkärin lupaa/ suositusta. Ei nyt eikä tulevaisuudessakaan. Osa lääkkeistä on sellaisia, ettei niitä voi noin vain lopettaa ilman vakavia seurauksia. En tiedä onko teidän lääkkeenne sellaisia, mutta varmistus aina eläinlääkäriltä (ei täältä palstalta).

Meidän koiramme alkoi oksentaa. Se oksensi vuorokaudessa n.7-8 kertaa ja jatkoi vielä seuraavana aamunakin. Koira oksensi hailakan ruskeaa limaa, verta (veri tummuu mitä kauempaa se tulee ja meidän haukullamme se todennäköisesti tuli vatsasta). Yleisvointi oli koko ajan hyvä ja koira reipas. Varmuudenvuoksi veimme eläinlääkärille ja diagnoosi oli haimatulehdus. Vatsasta löytyi jotain höttöä ja eläinlääkäri mietti jopa koiran avaamista selvittääkseen, mitä se on. Nesteytyksen jälkeen saimme kuitenkin koiramme kotiin ja nyt odottelemme tarkempia tuloksia tutkimuksista ja kokeista. Saisin hepulin jos kakkaaminen loppuisi, samoin jos koira alkaa oksentaa. Tilanne on nyt hyvä, mutta pelkään että romahdus voi tulla hetkessä.. Pointtina se, että ota aina yhteyttä eläinlääkäriin, vaikka asia tuntuisikin vähäpätöiseltä. Ja vaikka saisit mitä neuvoja koiran hoitoon muualta, eläinlääkäriltä kannattaa kuitenkin varmistaa.

Toivon teille parasta!
Ja nyt soita viipymättä eläinlääkäriin..

Äänestä

Kiitos vastauksesta! Onnekseni Luna kakkasi Eilen ja tänään ihan normaalia ulostetta :) Hyvä tietää ettei mitään lääkettä saa jättää pois vaikka ripuli olisi jo ohi. Antibiottikuuri jatkuu vielä, mutta muut lääkkeet saa huomenna jättää pois.

Äänestä

Hyvä, että ongelma ratkesi. : ) Kannattaa tulevaisuudessa muistaa, että ripulin jälkeen on ihan yleistä, ettei koira tee vähän aikaan kakkoja. Eihän sillä ole elimistössä mitään, mikä sieltä voisi tulla ulos. Kun ruokamäärää lisätään pikkuhiljaa, alkaa kakkaakin tulla.

Äänestä

Sama ongelma, paitsi ei tule pissaa. Mitä teen, ihan kauhea hätä itsellä ja koiralla, mutta ei tuu?

Äänestä
  • Siis onko koirallasi ollut ripuli..? Olethan varmistanut, että se saa tarpeeksi juotavaa? Vesi pitää antaa koiralle ruiskulla, jos se ei muuten juo. Jos olisin sinä, ottaisin yhteyttä eläinlääkäriin. Muute voi tulla nestehukka ja vakavia seurauksia. Kyseessä voi olla myös virtsatietulehdus.

    Äänestä

  • Pen_tu kirjoitti:

    Siis onko koirallasi ollut ripuli..? Olethan varmistanut, että se saa tarpeeksi juotavaa? Vesi pitää antaa koiralle ruiskulla, jos se ei muuten juo. Jos olisin sinä, ottaisin yhteyttä eläinlääkäriin. Muute voi tulla nestehukka ja vakavia seurauksia. Kyseessä voi olla myös virtsatietulehdus.

    Ensinnäkin kiitos kaikille vastanneille!

    Joo oli Lunalla ripuli, mutta on mennyt jo aika päivää ohi. Ripulin aikana me oltiin saaristossa, mutta kun alkoi menemään Lunan vointi huononemaan päin niin lähdettiin kyllä takaisin kaupunkiin. Siellä mentiin heti eläinlääkäriin ja samana päivänä ostettiin ruisku jolla jouduttiin pari päivää vettä antamaan kun ei muuten oikeen juonut.
    Nyt on kaikki taas kunnossa ja ensi kerralla otetaan ruisku varmuuden vuoksi mukaan! :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Blenluna kirjoitti:

Mulla on 5kk ikänen shelttipentu jolla oli tossa pari päivää sitten ripuli. Se kesti muutaman päivän jonka jälkeen päätettiin mennä eläinlääkärille ku Luna oli niin väsynyt eikä juonut mitään. Lunalla olikin nestehukka ja se joutu tiputukseen.
Eläinlääkäriltä saatin lääkkeitä.

Mutta nyt on mennyt pari päivää lääkärikäynnin jalkeen eikä kakkaa kuulu.
Onko se normaalia ?
Kannattaisiko jotkut lääkkeet mitkä on tarkoitettu annettavaksi ripulin aikana jättää pois? Muuten koira on ihan oma ittensä, mutta vettä pitää laittaa suuhun ruiskulla kun ei muuten oikeen juo.

Kaikki neuvot tervetulleita :)!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu