Maataloustuki vastikkeellista,

poliittisista syistä vastikkeelliset ja yhteiskunnalle erittäin taloudellisesti kannattavat maataloustuet vastikkeettomiin sosiaalitukiin. Voihan tälläinen vääristely tietämättömään kaupunkilaiseen upotakkin.
1265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eikös yleensä vastikkeena pitäisi tulla jotakin tuotetta, vaikka vehnää tai ohraa? Mikä muuten se sellainen LHP on, jollaisia oli viime vuonna Suomen pelloista noin 12%? Montako kilo satoa tuen vastikkeeksi korjatiin tuollaisilta LHP-pelloilta?

Äänestä
  • sivarin vastaus jolle reservi on tuntematon käsite.

    Äänestä

  • MITÄ MUUTA VASTIKETTA SULTA TULEE TYÖTTÖMÄNÄ KUIN KUSTA JA PASKAA!!!!

    Äänestä

  • -

    Äänestä

  • MITÄ VIELÄ??? kirjoitti:

    MITÄ MUUTA VASTIKETTA SULTA TULEE TYÖTTÖMÄNÄ KUIN KUSTA JA PASKAA!!!!

    Työttömän vastike on olla työmarkkinoiden käytettävissä ja hakea aktiivisesti työtä. Jos tästä laistaa, niin tuet lähtevät. Ihan varmasti on yhtä paljon työtä per tukieuro kuin maanviljelijöilläkin.

    Äänestä

  • 13+13 kirjoitti:

    Työttömän vastike on olla työmarkkinoiden käytettävissä ja hakea aktiivisesti työtä. Jos tästä laistaa, niin tuet lähtevät. Ihan varmasti on yhtä paljon työtä per tukieuro kuin maanviljelijöilläkin.

    olet työttömänä paljonkin joutunut olemaan kun tuota työmarkkinatukihakemuksen täyttöä netissä samoin kuin "työtön-työtön" ilmoitusten jättöä ja kolmen kuukauden välei tapahtuvaa naaman näyttöä jo raskaana työnä pidät:)

    Viljellyt et sensijaan ole kuin korkeintaan istutuspuikkoa käyttäen pirtissä. Hikihän siinäkin tosin saattaa tulla:)

    Äänestä

-

Äänestä

-

Äänestä

Eihän sossun asiakas edes tiedä, mitä tarkoittaa vastike

Äänestä

Maataloustukiaiset ovat suurmaanomistajille lahjoitettavaa vastikkeetonta rahaa.

Ei tukiaisia lainkaan tarvittaisi, jos "maataloustuotanto" saisi tulonsa markkinoilta eli olisi markkinoilla kuranttia tavaraa.

Jos ja kun tavara on arvotonta bulkkia, jos sitäkään, tai valtion rahastus on suoraa räikeää tulonsiirtoa, on kyse vastikkeettomasta tukiaisesta.

Tukiaisten kuittaajat pitävät pankkitilinsä saldoa saamansa rahan "vastikkeena".

Äänestä
  • vaikuttaa ihan "Jo Vainini" valeilta..

    Äänestä

  • Tuottaja ei voi koskaan pitää pankkitilin saldoa vastikkeena, sillä tuet ja tuotteista suoraan maksettava korvaus ovat maatilan varoja, eivät tuottajan henkilökohtaisia rahoja. Tätä asiaa on monen maataloustuista kitisijän vaikea ymmärtää. Maataloustuotteet ovat se vastike, josta elintarviketeollisuus ja valtio maksavat. Osa valtion ja EU:n maksamista tuista on myös kohdennettu muuhun kuin tuotteen valmistamiseen esim. ympäristönhoitotyöhön. Maataloustukea vastaan on siis tehtävä aina jotain vastikkeeksi ja kaikesta on oltava dokumentointi monta vuotta taaksepäinkin. Pääsisin tuottajana huomattavasti helpommalla, jos tuet poistettaisiin ja voisin vaatia tuotteista suoraan sen mitä tuotteeni oikeasti maksavat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekoitetaan kirjoitti:

poliittisista syistä vastikkeelliset ja yhteiskunnalle erittäin taloudellisesti kannattavat maataloustuet vastikkeettomiin sosiaalitukiin. Voihan tälläinen vääristely tietämättömään kaupunkilaiseen upotakkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu