Mikä rotu?

Eli, ollaan tässä mietitty perheen ensimmäistä koiraa, mutta rotua emme ole vielä valinneet. Se olisi perheen ensimmäinen koira ja haluaisin kuulla vähän vinkkejä minkälaisen rodun kannattaa valita. Mieluummin haluttaisiin joku pystykorva koska ne on niin tavattoman ihania :) Mutta tietenkin muutkin rodut käyvät. =)
12195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Pystykorvista vinkiksi, että ne ovat hyvin terverakenteisia ja alkukantaisia rotuja, joten ne tarvitsevat myös todella paljon liikuntaa. Oletteko varautuneet tarjoamaan koirallenne liikuntaa kunnolla ? Yksilökysymys pystykorvarotujen kohdalla on niiden perusluonne, kuten temperamenttisuus.

Äänestä
  • Nartut ovat yleensä uroksia parempia valintoja ensimmäisiksi koiriksi.

    Äänestä

Kyllä, olemme itsekkin hyvin liikunnallisia ihmisiä ja olemme valmiina käymään koirien kanssa pitkeilläkin lenkeillä. Ja voisitteko vielä perustella että miksi juuri nartut?

Äänestä
  • Yleensä uroksilta vaaditaan elämässä paljon enemmän aggressiota ja taisteluhalua kuin nartuilta. Uroksilla on kovaa kamppailua nartuista. Lisäksi pennut jäävät yleensä naaraan vastuulle, jonka seurauksena naarailla on myös luontaisempi vaisto huolehtia pennuista/lapsista kuin uroksilla. En nyt puhu pelkistä lemmikkikoirista, vaan oikein luonnon eläinten elämästä, kuten mitä käyttäytymismuotoja uroksilta ja naarailta vaaditaan luonnossa selviämiseksi. Uroksille on kehittynyt paljon korkeampi testosteroinitaso kuin naaraille, jonka vuoksi urokset ovat keskimääräisesti naaraita dominoivempia ja hermostuneempia. Maalaisjärjellä ajateltuna tajuaan villieläinten käyttäytymisen kautta, millainen ero urosten ja narttujen lempeydellä kuuluu normaalisti olla.

    Äänestä

Okei otetaan huomioon :) Voisitteko vielä sanoa pari rotua jotka sopisi lapsiperheeseen? Olemme ehkä ajatelleet ottaa welsh corgin tai yorkshirenterrierin, ovatko sopivia?

Äänestä
  • Kaiken rotuiset koirat soveltuvat perusluonteidensa puolesta yhtä lailla lapsiperheisiin, sillä onhan kaiken rotuisilla koirilla yhtä lailla vastuu huolehtia omistakin pennuistaan, ainakin nartuilla. Yleensä nartut adoptoivat ihmislapsen omaksi pennukseen helpommin kuin urokset, vaikkakin yksilöeroja löytyy. Toki asia riippuu myös tottumuksista. Liian rauhallista elämää viettämään päässyt koira saattaa ottaa lapset vastaan melko hermostuneesti, jos ei ole ennen aikuistumistaan lapsiin päässyt totuttelemaan. Tällöin mustasukkaisuuskin voi koetella koiraa. Se kannattaa tutustuttaa etenkin pieniin lapsiin jo pentuna/nuorena, jotta oppii olemaan niiden seurassa kärsivällisesti ja jakamaan niiden kanssa huomion.

    Yorskhirenterrierin kokoinen koira lienee kumminkin hiukan kyseenalaistettava valinta etenkin pienten lasten seuraan. Lapset ovat yleensä leikkisiä ja riehakkaita, toki niidenkin käyttäytyminen on itse lapsesta kiinni. Ihmislapsi kehittyy hitaasti ja oppii melko myöhään kuinka käyttäydytään, joten pieni koira voi joutua riehakkaan, itseään paljon isomman lapsen lähettyvillä aika koetuksille. Isot koirat ovat yleensä rauhallisempia lasten seurassa, koska tuntevat ne itsensä rinnalla heikommiksi ja vaatimattomammiksi.

    Äänestä

En tiedä onko 5v. niinkään pieni lapsi mutta emme ehkä kuitenkaan hanki sitä yorkia... Kertoisiko joku vielä vähän welsh corgista? :)

Äänestä
  • No kirjoitin sinänsä varovaisesti koirien suhtautumisesta pieniin lapsiin, kun en tiennyt että onko teillä jo lapsia vai onko teille vasta jälkeenpäin tulossa lapsia :-)

    Itse en welsh corgeja henkilökohtaisesti juurikaan tunne, mutta yksilökysymys niiden perusluonne varmasti on suuresti, kuten muillakin roduilla :-)

    Äänestä

Kysyisin vielä paljonkos suunilleen nämä corgit maksaisivat? :))

Äänestä

tämmöstä 700euroa on vastaan tullut. Ylärajaa ei varmaan edes ole. Voihan joku hullu 2000eurollakin kauppaa pyörittää. Koirarotujen hinnat ovat muutenkin nousseet hurjasti tässä muutaman vuoden aikana.

Äänestä

Meiltä löytyy yksi corgi kotoa.. Suoraan sanottuna matkalaukku sakemanni.. Eli luonne on yhtä luja vaikka koko onkin pieni. Nyt koira 8 vuotias ja edelleen aika ajoin kokeilee asemaansa "laumassa". Corgia en suosittelisi ensimmäiseksi koiraksi luonteen vuoksi. Meillä useita koiria takana ja silti tämä yksi on ollut haastavin tapaus. Keskustele tietysti eri kasvattajien kanssa, me saimme hirveästi tietoa ja apua koiran kasvatukseen. meidän koira maksoi 750 e

Äänestä

Japaninpystykorva

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iiiiiina kirjoitti:

Eli, ollaan tässä mietitty perheen ensimmäistä koiraa, mutta rotua emme ole vielä valinneet. Se olisi perheen ensimmäinen koira ja haluaisin kuulla vähän vinkkejä minkälaisen rodun kannattaa valita. Mieluummin haluttaisiin joku pystykorva koska ne on niin tavattoman ihania :) Mutta tietenkin muutkin rodut käyvät. =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu