Sivulla mainostettu ubutubu 10.04 LTS, nyt sitten se ubutubun LIPPULAIVA ? Jos on, niin sitten on sama kalusto ubutubullakin, kun suomen laivastolla ! Siis yksi miinanraivaaja ja höyrylaiva Saimaan sisälätäkkö partiointiin ?
Onko tämä ?
utelias tietämätön
14135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Samalla tavalla kuin sinunlaisesi yksinkertaiset ihmiset luulevat Windozen olevan joku käyttöjärjestelmä. Oikeasti se on vain ohjelmanlataaja. ;)
"Oikeasti se on vain ohjelmanlataaja. ;) "
Siis jokaisella linux koneella on Windows käyttöjärjestelmä, jolla kopsitaan linux rypistys netistä ja asennetaan Windowsin kumppaniksi kiintolevylle ?
Todella hieno systeemi näinollen se linux rypistys ?
No tulihan se totuus viimeinkin julki !
Väärin. Se Ubuntu asennetaan Windowsin yli ja tilalle. Mutta kyllä, pääosin koneessa on tosiaan kaupasta ostettaessa ensin se Windows pakkoasennettuna.
Nimimerkkisi ainakin on tismalleen sopiva.
Nimittäin samaa huuhaata, kuin muutkin ubuntut. Pikkasen vähän taustaväriä lisää, painikkeet hieman eri väriset ja katso, uusi ubuntu on syntynyt.
Tyhjänpäiväisyyksien ykkönen! Lataa siitä, kun haluat ongelmia itsellesi!
Mitä ongelmia? Minä heivasin windowsin juuri sen ongelmien vuoksi ja olen ihan tyytyväinen tekosiini.
Tosin työpaikalla painiminen kiukuttelevien windowsien kanssa jatkuu, ei niistä ihan niin vähällä pääde.
Ei se mitään, jos ei päädekkään! Sinähän voit tulla ihanaan Windows-leiriin ja lopettaa sen ubuntun pakkosyötön työkavereillesi! Tervetuloa siis, herra exergy!
En minä pakkosyötä Linuxia tai Ubuntua kenellekään, jätän valinnan jokaisen itsensä tehtäväksi. Yleensä en edes puhu linuxista, korkeintaan mainitsen että itse käytän sitä windowsin sijaan. En viitsi alkaa kaltaisiesi tumpeloiden linux-ylläpitäjäksi ja avustajaksi mihin pakkosyöttö vääjäämättä johtaisi sillä käyttöjärjestelmän vaihdossa on aina omat hankaluutensa koska jotakin uutta kuitenkin täytyy opetella. Jos johdattelee ihmisen vaihtamaan käyttöjärjestelmää voi olla varma kenen puhelin soi kun uudella käyttäjällä on jokin ihmetyksen aihe, ei kiitos.
Minulla ei ole tarvetta vaihtaa takaisin windowsiin.
Niinpä. Se ero on siinä, että Ubuntun käyttäjät eivät pakota ketään mihinkään. Jokainen valitsee itse, me kerromme faktat. Windows-käyttäjät taas yrittävät pakottaa kaikki muutkin käyttämänä maksullista Windowsia. Myös ne ihmiset jotka ovat jo heivanneet Windowsin pois.
Uteliaisuutta sopivasti, se on hyvä asia.
Tietämättömyyden tunnustaminen, sekin ihan jees.
Mutta tuolle lukihäiriöllesi voisit yrittää tehdä jotakin.
Vaikea sanoa kun Canonical tyrkyttää typerästi kehitysversioitakin valmiina.
Totta tuo. Ubuntun suunnittelu- testaus- ja tuotantojärjestelmä pitäisi pohtia uusiksi ainakin siltä osin, etteivät aloittelijat pääsisi ottamaan käyttöön testaukseen tarkoitettua betaa, jota ei ole tarkoitettu tuotantokäyttöön ja jonka ominaisuuksista ei voi vetää johtopäätöksiä lopullisen tuotteen suhteen eikä windows-hihhulien arvostella.
Pitäisikö beta-projekti sulkea vai nimetä eri nimellä kuten esimerkiksi openSUSE/SUSE tai Fedora/Red Hat? En nyt tällä ota kantaa maksullisuuteen, vaan versioiden eroihin.
eipä siihen taida olla aihetta upuntun kohdalla. niissä on versioissa erona ainoastaan tuen pituus, joten on aivan turhaa säätää nimen kanssa.
On niillä muutakin eroja. LTS:ssä paketit tulee pidempään testatusta testing haarasta, ja rakenteellisia muutoksia tehdään vain kehitysjulkaisuissa. LTS:ssä sitten ollaan varovaisempia ettei paskota kolmessa edeltävässä kehitysjulkaisussa tehtyä työtä rikki vaan keskitetytään toimintavarmuuden parantamiseen.