uusi suhde

moikka yksinhuoltajaisät ja äidit!!

kuinka nopeasti olette aloittaneet uuden suhteen eronne jälkeen, jos lapsi/lapset ovat teillä???
292275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Ensimmäisen suhteen aloittamiseen meni eron jäkeen noin puolivuotta... seuraavaan ehkä kuukausi ja nykyään menee pari suhdetta viikossa...

Äänestä

...uskoisin että kannattaa antaa ajan kulua, jotta itsensä saa kuntoon. Mulla nyt 3:tta vuotta ja ehkä nyt alkaa olla olo että voiskin jonkun kivan miehen tavata. Nyt alkaa olla valmis..! Ei sitä seuraavalle voi puolikasta ihmistä antaa vaan eheämpi ja kokonaisen ihmisen...mut silti on paljon miespuolisia hyviä ystäviä! Lapset (2kpl poikia) ovat nähneet niistäkin vaan pari! Hyvää kesää ja lämpösiä päiviä!

Äänestä

Aina ollut parikolme suhetta vähintään menossa,päällekkäin ja limittäin,olin sitten aviossa tai en.

Äänestä
  • Onko kiva kirjoitella tänne noita turhia??? Alkuperäinen kirjoittaja oli tosissaan, te kaksi ette!! Typeryksiä!

    Äänestä

  • Heko, heko kirjoitti:

    Onko kiva kirjoitella tänne noita turhia??? Alkuperäinen kirjoittaja oli tosissaan, te kaksi ette!! Typeryksiä!

    Moni yh mielellään kertoilee miten tuli taas biletettyä viikonloppuna. Yksikin kertoo aina jotain baarijuttuja, jos vaan joku viittii kuunnella... ja kertoo se niitä vaikka antaa ymmmrtää että ei kiinnosta vähääkään.

    Mikä ihme saa aikuisen naisen sekoamaan täysin eron jälkeen? Vai tuleeko se ero siksi että avioliittoelämä ei ole ollut sitä mitä on haluttu ja biletys on elämäntehtävä?

    Äänestä

Kun lukee tätä palstaa, niin huomaa, että tärkeintä on iskeä mies ja pummata rahaa yhteiskunnalta.

Äänestä
  • Ainoa lisä, joka työssäkäyvä yh yhteiskunnalta saa on 36 euroa/kk enemmän lapsilisää. Joten mielestäni ei mitään hävettävää.

    Äänestä

  • YYHOO kirjoitti:

    Ainoa lisä, joka työssäkäyvä yh yhteiskunnalta saa on 36 euroa/kk enemmän lapsilisää. Joten mielestäni ei mitään hävettävää.

    Saahan elatusapuamaksava jonku veovähennyksen maksuistaan...

    Äänestä

  • Anssi kirjoitti:

    Saahan elatusapuamaksava jonku veovähennyksen maksuistaan...

    Maksimissaan 80€/vuosi, elikkäs onko se nyt sitten ...jep, 666 senttiä/kk.

    Äänestä

  • Maksaja kirjoitti:

    Maksimissaan 80€/vuosi, elikkäs onko se nyt sitten ...jep, 666 senttiä/kk.

    Niin, se on kuitenkin kaikki enemmän kuin mitä yhdessä elävillä.

    Äänestä

löysin nykyiseni puolisen vuotta eron jälkeen. en tätä suunnitellut mutta Yläkerran Isännällä näkyy olevan loistava huumorintaju.,,*naurahtaa*

eiköhän sen itse PARHAITEN tiedä milloin kannattaa aloittaa. ei kannata kuunnellla muiden moralisointia. voihan olla että menetettyä tilaisuutta ei saa takaisin

Äänestä

Ei kai yyhoolla oo mitää rajaa koska saa ottaa uuden miehen. Tietysti pitää muistaa et jos on ite aiheuttanu eron ja haluis olla exään ees jonkunlaisis väleis nii ei ainakaa vuotee uutta miestä. Jos exän tunteilla ei oo välii nii ota vaikka heti

Äänestä

Yhdelle käy yksi toiselle toinen "aikataulu". Erosta n. 2,5 vuotta. Siitä vajaa vuosi eka "suhteeseen", siis oikeasti vain kevyeen, mukavaan seksi-suhteeseen, en halunnut mitään sitoutumista. Siitä 3 kuukautta kun alkoi toinen suhde ihan itsekseen ja siinä edelleen, ei etsimistä/hakemista vaan kohtalo kuljetti. Eri taloudet on ja pysyy, suhde täydellä luottamuksella ja toisen kunnioittamisella.

Tuttavana oli paljonkin miespuolisia, kysyntää siis riitti, mutta tunsin vain ahdistuvani niistä miesten "saman-katon-alle" haluista. Lapseni tapasivat vain kaksi miehistä joiden kanssa ns. suhdekkin (se toinen edelleen kuvioissa).

Lasten isä taas aloitti naisten pyörityksen 2-3 kk:n kuluttua erosta ja niitä riitti... Nykyisin onnellisesti "sitoutunut" ja yhteinen talous, molempien lapset hienosti kuvioissa mukana tapaamisineen yms.

Äänestä

2v on erosta, mutta en ole tavannut ketään otettavaa.Olen tosin aika ujo. Miehellä oli naisia ennen eroa,ja nyt odottaa ihmettä ja minua takasin.Toivon että löytäisi jonkun normaalin naisen.Ja toivonhan minä itsellenikin uutta rakkautta.Mutta nyt on niin paljon työtä ja lapset vaatii aikansa.Uskallankohan edes enää luottaa mieheen.Toivotaan.

Äänestä
  • Hyvä jos joku miettii,tekemisiään,siis ettei ketä tahansa miestä vingu ja vokottele.

    Naapurissa meni perhe paskaks kun tuttavaperheen yh oli kylässä...istuivat iltaa ja olivatpa kännissä,tottakai.Emäntä painuu nukkumaan ja mitäs sitten...yh joka saunasta tultuaan ei vaatetta päälleen laittanut,pyyhe päällä esitteli itseään...selityksellä;kun en oo pitkään aikaan läheisyyttä saanut,selitteli sitä kun perheen ukolle tavaraansa jakeli!Vit...mikä ämmä!Menee toisen kotiin ja tekee tollasta.Ja sitä ennen omat pentunsa oli hoidettavana ko.perheessä jatkuvasti,että hän pääsis tuulettumaan!

    Että näin,yh pistää vahingon kiertämään?Ja on kyl ukotkin paskoja!

    Äänestä

...vuosi menossa enkä ole suhteessa.

...aisti ei taida vieläkään toimia, mutta kaikki aikanaan.

Äänestä

Erosta reilut neljä vuotta, eikä yhtään mainittavaa suhdetta koko aikana. Tuntuis kyllä sille, että joku vois olla mutta mistähän sen löytäis. Etenkin kun on sen verran "kolissut", että on vaikea luottaa. Enkä ole edes missinmittainen :).

Äänestä

Erostani on vuosi aikaa ja jäin pienen lapsen kanssa yksin, ei siinä paljon biletetty viikonloppuisin kun ei ole tuota hoitorengasta ja tukipiiriä ihan lähettyvillä.
Aloitin kuitenkin kaksi kuukautta eron jälkeen puhtaasti seksi suhteen. Sitä kesti viisi kuukautta ja nyt elän toisen samanlaisen suhteen kanssa ilman sitoumuksia jo kolmatta kuukautta.
Omalla kohdallani tämä toimii ja myös sen yh:n jonka kanssa suhteeni on.

Äänestä
  • Tältä se tyypillenen yhtis näyttää, persettä jaetaan, lapsella ei ole hoitajaa, mutta persettä pitää päästä jakamaan.

    Äänestä

  • Lukija kirjoitti:

    Tältä se tyypillenen yhtis näyttää, persettä jaetaan, lapsella ei ole hoitajaa, mutta persettä pitää päästä jakamaan.

    Taidat olla kateellinen kun toisilla pyyhkii kaikinpuolin hyvin. Lällällällällieru!!

    Äänestä

  • onnellinen kirjoitti:

    Taidat olla kateellinen kun toisilla pyyhkii kaikinpuolin hyvin. Lällällällällieru!!

    Kuka viitsisi olla kateellinen tuollaiselle ällötykselle? Vai saako yhoo niin paljon rahaa yhteiskunnalta, että sulla on paremmin kuin kunnollisilla ihmisillä? Tuskinpa! Ja halveksuntaa saat kaikilta, vaikka kaikki eivät sitä suoraan sano.

    Äänestä

  • Onnelsempi kirjoitti:

    Kuka viitsisi olla kateellinen tuollaiselle ällötykselle? Vai saako yhoo niin paljon rahaa yhteiskunnalta, että sulla on paremmin kuin kunnollisilla ihmisillä? Tuskinpa! Ja halveksuntaa saat kaikilta, vaikka kaikki eivät sitä suoraan sano.

    Me saadaan munaa juuri siltä kenet huolitaan.
    Tarttis varmaan saada sullekkin ku noin oot nuttura kireenä. Eikös puoliso ole vielä tullu kotiin vai, justhan se lähti naapurin mamman luota, kova oli meteli ja itki ulkona ettei haluu sun luo. Eikä ihme katkera kateellinen nösvä.

    Äänestä

  • onnellisin kirjoitti:

    Me saadaan munaa juuri siltä kenet huolitaan.
    Tarttis varmaan saada sullekkin ku noin oot nuttura kireenä. Eikös puoliso ole vielä tullu kotiin vai, justhan se lähti naapurin mamman luota, kova oli meteli ja itki ulkona ettei haluu sun luo. Eikä ihme katkera kateellinen nösvä.

    Ette ainakaan minulta saa yhtään mitään, tautiset rumat naiset, hyi.

    Äänestä

  • Mies kirjoitti:

    Ette ainakaan minulta saa yhtään mitään, tautiset rumat naiset, hyi.

    Ei sulta mitään halutakkaan kapinen piski. Mies se olla pitää eikä turhan valittaja.

    Äänestä

  • Lukija kirjoitti:

    Tältä se tyypillenen yhtis näyttää, persettä jaetaan, lapsella ei ole hoitajaa, mutta persettä pitää päästä jakamaan.

    Ehkä ei kannattasi todellakaan yleistää.Sekö minusta tekee jakorasian, että haluan täyttää normaaleille ihmisille kuuluvan tarpeen.
    Juuri sen takia tapailen vain yhtä miestä, koska en todellakaan halua "työntää" lasta hoitoon.
    Olen ana ollut sensuelli ja eroottinen nainen ja tulen aina täyttämään tarpeeni.En todellakaan juokse joka viikonloppu kännäämässä ja etsimässä miestä sänkyyni. Tällä tavoin tunnen ja voin luottaa kumppaaniini, eikä minun tavitse pelätä lasteni puolesta. Meillä molemilla on aika rankka ero takana eikä haluja uuteen suhteseen varmaankaan vielä hetkeen. Ja eihän sitä koskaan tiedä vaikka tunteetkin vielä astuisivat kuvaan mukaan.
    Mitäpä sinulle muuta sanoisin. Täyttäisit sinäkin omat halusi ja tarpeesi, et olisi noin kiukkuinen!

    Äänestä

päivänä melaa mekkoon. Olen viriili naaras ja "kutku" on märkänä päntiönään.

Äänestä

4 vuotta erosta ja 3 neitoa ollut valmiina muutaman kuukauden seurustelun jälkeen aloittamaan yhteis elon mutta olen kaikki tylysti torjunut koska en tunne olevani vieläkään täysin päässyt yli siitä.
Johtuu enemmänkin ehkä pitkään kestäneestä huoltajuustaistelusta joka pisti hermot aika lujille aikaajoin.
Sodat on nyt ohi ja kaksi puhelin numeroa jäljellä, toinen ei tarvitsisi kuin yhden puhelun ja yh-elämä olisi ohi... mutta olenko vielä valmis... en kai kun kerran mietin sitä.
toisaalta haluaisin ehkä ennemmin löytää yh-äidin jotta lapsellanikin olisi kaveri kun kerran isällekkin tuli täti "yökylään"

Ehkä on syytä vielä odotella kun omat ajatukset karkailee noin laidasta laitaan...

Äänestä
  • On tää ihme keskustelu kun yhden jakorasian (joka sekin varmaan provo)leimataan kaikki yh:t saman tien huonoiksi ihmisiksi. Itse olen ollut 4 vuotta erossa enkä vielä ole löytänyt miestä jonka olisin huolinut elämäämme. Vierailijoita kyllä olisi tulossa mutta elämänmittaista rinnallakulkijaa ei niin vaan löydä. Tuntuu vaan olevan monelle vaikea paikka että naisella on lapsia ennestään. Itsekin ottaisin mieluiten miehen jolla jo lapsia ennestään.

    Äänestä

On ollut tapana lähteä pois uusi äijä valmiiksi kainalossa - ja tämän uuden perään tietenkin haikaillen. Mutta kaikki on tehty tunteella, ei välinpitämättömästi. Jos toinen kohtelee huonosti, voi itsekin ottaa omia vapauksia - varsinkin jos on antanut anteeksi tuplasti enemmän kuin raamatun määräämät 7x7 kertaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eron jälkeen kirjoitti:

moikka yksinhuoltajaisät ja äidit!!

kuinka nopeasti olette aloittaneet uuden suhteen eronne jälkeen, jos lapsi/lapset ovat teillä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu