Myönnän että taidan vähän saivarrella, mutta silmiini osui Kyrkpressen-lehden kirjoitus jossa vähemmistövaltuutettu Eva Biaudetin haastattelussa sanotaan oudosti näin:
Rasismen är vårt största minoritetsproblem, säger minoritetsombudsman Eva Biaudet och undrar om kyrkan kunde satsa mer på invandrararbetet.
Som minoritetsombudsman bekymrar sig Eva Biaudet över strukturella problem i det finländska samhället: till exempel det att det inte finns dagisplatser för samiska barn i Helsingfors och att samiskan i Finland riskerar att dö ut. Men vårt största minoritetsproblem är ändå rasismen.
http://www.kyrkpressen.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=33930
Joo joo, ymmärrän ehkä pointin mutta mielestäni on outoa käytöstä vähemmistövaltuutetulta käyttää tuollaista esimerkkiä yhtään missään ja siten panna ikäänkuin tärkeysjärjestykseen sellaisa asioita kuin rasismi, saamelaislasten hoitopaikkojen puutuminen ja vaara että saamenkieli voi kuolla pois. Niinhän tuossa selvästi sanotaan: Saamen kieli uhkaa kuolla Suomessa pois, mutta se ei ole yhtä suuri ongelma kuin rasismi. Miten edes tuossa asemassa saa paheksua rasismia (jota saamelaisetkin kokevat ja paheksuvat) niin kovasti, että esimerkiksi sitä pienemmistä ongelmista kelpaa saamenkielen ja saamelaisten tulevaisuus?
Biaudet: saamen kielen tulevaisuus ei tärkeintä
ihmettelen vain
1
301
Vastaukset 1
- ...
Mieti jos teillä olisi asiat niin hullusti, että kieltänne puhuisi vain 9 milj. ihmistä. Silloin Bideen huoli olisi aivan toista luokkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102311Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231014- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha583855- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670- 68641
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627