Ostin pienen kesämökin eläkepäivieni iloksi. Nyt pitäisi ulkoseinät, terassi ja ovi maalata (akrylaattimaali). Mökki on pieni lautarakenteinen, mitat 3,8 x 6 x 2,5. Samoin mökin kattoon asentaa uudet kattohuovat. Sain paikalliselta yrittäjältä työtarjouksen sisältäen tarvikkeet, rahdin ja työn hintaan 5500 euroa. En tiedä rakennus- enkä remonttihommista yhtikäs mitään, mutta tämä kuulostaa minusta aika kalliilta. Yritetäänkö tässä nyt höynäyttää yksinäistä naisihmistä vai onko tämä nykyään todella näin kallista. Odotan kiitollisena vastausta.
Kiskontaa vai ei?
Hilbertin avaruus
21648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kyllähän se rakennusliikkeen kautta maksaa. Et nyt kertonut missä mökki on, jos on pääkaupunkiseudulla tai saaristossa niin hinnat on ihan omansa ja silloin 4-6 tuhatta ei oo ihmeellistä varsinkin kun tarjousta pyytää vanhempi naishenkilö...
Mutta jos missä tahansa muualla niin alla on karkeata arviota:
Etkö saisi tuttavia maalaustalkoisiin, maalit ei maksa kuin 100-300 euroa riippuen maalista.
Kattohuopaan menee semmonen 7-12 euroa neliö eli jokunen satku yhteensä.
Tai sitten kyselet ihmisiltä vinkkiä timpurista ja palkkaaat suoraan.
Tosiaan talkoohommana koko juttu alta tonnin tarvikkeet.
Maalaus talkoina, katto teetettynä ehkä työ tarvikkeet max 2000 euroa.
Maalaus katto teetettynä pitää kokonaisuudessaankin jäädä sinne 2500-3000 väliin.
Tuhannet kiitokset vastauksestasi lentojätkäläinen, se selvensi ajatuksiani kummasti. Mökkini ei tosiaankaan ole korvessa, lähimmästä kaupungista ehkä 30 km. Tosin saaressa, mutta lauttamatkan ja hyvien teiden päässä. Täytyypä pistää suunnnitelmat uusiksi eli kasata kokoon talkooporukkaa.
Talkooporukka sopii hyvin maalaushommiin mutta kattoasiaa kannattaa vielä miettiä jos ei ole asiaansa osaavia tekijöitä porukassa.
5500e moisesta hommasta saattaapi olla hiukan yliammuttu mutta toisaalta hinta riippuu myös siitä kuinka paljon esim. raavitaan vanhaa maalia seinästä.
Moni laskee kattotarvikkeiden hinnan aivan väärin sillä hukkaa tulee aina ja esim. reuna ja harjakaistat sekä mahdolliset päätypellit ym. lisää aina hintaa kummasti eikä ne tarvikkeet itsestään paikalle tule.
Ei kannata tehdä yksinkertaisista asioista avaruusteknologiaa. Kattohuovat/reunakaistat, jos sellaisia edes käytetään, (ainoastaan palahuovassa) ovat hyvin helppoja asentaa, mitää pellityksiä ei huopakattoihin perinteisesti kuulukaan.
No, mikä olen sanomaan, 40v alata leipäni saaneena, sanon että tarjous on kohtuuton.
Et sitten timbermanni ole koskaan laittanut peltisiä tipanokkia.Ja jos noilla tiedoilla sanot et tarjous on kohtuuton ni teetkö kaikki pimeenä vai maksatko ehkä jostain velkoomista tunneista myös pakollisia kuluja.
Ei pitäs kysyä noilla tiedoilla ja vielä vähemmän vastailla.
Sanoin ettei niihin perinteisesti kuulu pellityksiä, vaan minäs sille voi, ellet lukea osaa.
Joo,ja ennen mentiin hevosella kauppaan jne............
Ja ei se huovan laitto tosiaan ole sen suurempaa tiedettä mutta kysyjä ei kysynytkää teko ohjeita vaan hintaa....ETKÖ OSAA LUKEA.
Siihen kysymykseen juuri vastasin, osaan vieläkin tehdä puusta tippanokan, joten pellejä ei todellakaan tarvita, ja hinta siis on ihan perseestä.
joo kyl toi sijainti saaressa pompsauttaa hintaa heti aika mukavasti, vaikka kuin ois yhteyslauttaa tarjolla
Ei ole hirveän kallis jos hintaa sisältyy tarvikkeet koska nekin maksavat ja yritä pyytää yrittäjältä mahdillisimman suuri työn osuus koska saat 45% vähentää työn hinnasta verotuksessa. Laske mokin neliöt seinistä ja katosta ja kerrot sen vaikka 40€ neliö hinnalla niin katsi mitä maksaa. kattosi pintaala 25m2+40€/m2=1000€ työlle niin ihan kohtuullien hinta on.
jaa jos sisältyy tarvikkeita.. meinasitkos että pari löysää työpäivää, tarvikkeet tilaajalta, ja viisjapuoldonaa.. ei kuulosta kalliilta ei..
Paljolta kuulostaa.
Nyt täytyy ottaa vaan huomioon, että töitten määrää ei voi arvioida näkemättä. Maalaaminen kun useimmiten sisältää enenpi pohjatöitä, kuin varsinaista pintamaalin vetämistä. Skrapaaminen, lahojen lautojen uusiminen, voi olla vikaa sitten rungossakin...
Katossa sama asia. Jos hyvin käy, sen kun laittaa uuden huovan vanhan päälle, Jos ei, pahimmillaan uusitaan kattotuoleja.
Sun nyt kuitenkin pitää sitä remppaa teettää, ota useampi tarjous. Ja ehdottomasti kunnon selvitys, mitä sinne oikein pitää tehdä, siis mistä maksat. Jotkut hommat nyt vaan on tehtävä, katto on sellainen. Ehkä kannattaa palastella urakka useammalle vuodelle. >Pakollinen, elikkäs katto ensin. Sitten kun se tehty, seinähommelit erikseen. Itellä ollut mökki muutamia kymmeniä vuosia. Mä olen tehnyt ite, mutta tarvikkeetkin maksaa, joten olen vain laittanut asiat tärkeysjärjestykseen. Se ja sama, jos joku ulkoovi on vähän kehnossa maalissa, paljon tärkeämpää, että ikkunat on kunnossa jne.
Jos löydät hyvän remppareiskan, se on kuin taivaanlahja, niitä on harvassa, mutta on niitä olemassa, mitä ei kyllä uskoisi näitä palstoja lukemalla :DDD
Itse laitoin juuri 60 neliöisen katon, huopiin meni 300e, nauloihin 40e, mattoveitsi 5e, työtunteja 20 muutama tunti matkoihin. Tuohon tarvikkeiden katteet päälle (tuskin niitä ilmaiseksi hakevat) ja työntekijäkustannukset jne päälle, niin ei sitä katon huovitusta kukaan parilla satasella laita.
Eikö laita parilla satasella katetta? laskeppa tuosta katon neliöt, jos huopa on rullatavaraa, ja siinä asentamisessa menee yli tunti, olet väärällä alalla, palahuovasta max 1,5h, naulatkin pistellään tänäpäivänä koneella, eikä kaikkia työkaluja maksateta jokaisella asiakkaalla.
Vasaralla hakkaamalla sille kyllä tulee hintaa, mutta kannattaako sellaisesta "käsityöstä" oikeasti jotain extraa maksaa?
On taas tosiammattilaisia, tunnissa laittaa rullahuovan ja puolituntia päälle niin on jo palahuopakin vetäisty?
Laitas meili niin otan sinut hommiin heti ja kaksinkertaisella palkalla mutta muista vastata huutoosi sitten.
Voi kun kaikki olisi niin yksinkertaista mutta tuppaa unohtumaan ettei ne tarvikkeet tule itsestään tontille ja pienessäkin työssä tulee kaikista siihen liittyvistä sivuhommista yllättävän paljon lisätunteja ilman mitään vedätyksen makua.
Niinpä ja halvin ei ole se paras.
Seinäpintaa näin äkikseltään laskettuna 50m2 ja räystäänaluksia sen max 20m2 eli alle 100m2 joka tapauksessa ja kattoakaan ei taida tulla 24m2 rakennukseen millään 50m2 enempää eli maalit pitäisi lähteä alle 1000euron vaikka mistä huovat 25euroa/m2x 50m2 =1250 eli hilpetööreineen pitäisi löytyä 2500euroon tarvikkeet jopa peltilistoineen (maksoivat noin 12euroa 2,5 metrin pätkinä)
3000 euroa jää palkkoihin ei paha jos ammattimies tekee kanssa "kirjalle" työnsä.
Mistä löydätte noita 25e/m2 huopakatteita? Juuri ostin Kerabit 7m2 rullia 52 euroa kappale ihan marketin ohjehinnoilla.
mie naputtelin 120m2 palahuopakatteen katolle ja aikaa miulta meni 4h15min tosin pidin kyllä 3 kahvitaukoa.
Kyllä kysymyksessä on höynäytys !! kilpailuta työ useammalla tekiällä
ihan liikaa 5500 tollasesta hommasta. maalit maksaa 300. kysy joltain tuttavalta et osaako maalata tai pyydä kavereita tosiaan avuksi ja tarjoot nille kavereille ruuat ja viinat niin tulee paljon alle tuon 5500 maksamaan. kattohuovan asentaminenkin on helppoa. kyllä joku tuttava senkin hoitaa. talkoilla hommat hoituu.
Joo talkoot vaan pystyyn ja pidot paranoo...
Ensin saapuu pari heppua ja levittelee tavarat pihaan
Janottaa, eiku kaljaa..
Juttutuokioita...saapuu parihemmoa lisää ja huomaa että
alkuporukka tauolla ...kaljaa
Maalipurkit auki ja suti heilumaan
Kaljaa... tupakkitauko
Jonkun pitäisi mennä katollekkin? Kännissä ,minä,minä myös,minä kans
hups, meinasin tippua kle...
Lähetääs saunaan, ei täst mitään tuu, kaljat mukaan..
Siihen ne jää...tavarat pihaan maalipurkit auki, pensselit santaan...
Kaljaa..