Olen miettinyt, että alkaisin ruokkia kissaani kalalla ja luomulihalla (jos löydän sitä kaupoista). Kysymykseni olisi siis, pärjääkö kissa pelkällä kalalla ja erillisillä vitamiini yms. tableteilla? Jos antaisin niitä monesti päivässä.
Eettisesti ruokittu kissa
11
418
Vastaukset
- wzx
osta yarrah ruokaa, se on luomua
- Luomu Ruokaa
Niin, mutta se on märkäruokaa, olen miettinyt, että lopetan kokonaan kissojen valmisruokien antamisen ja vaihdan ne ihmisten kalaan ja (ehkä) luomulihaan
- Lonkero.
Kissa on lihansyöjä. Katso linkki jossa kaikki tarpeellinen.
http://personal.inet.fi/koti/maaru/raakaruokintajuttu.html - LitZZZ
Anna tosiaan raakaa lihaa, sydäntä, maksaa yms. Kalaa voit myös antaa sekä kananmunan keltuaista. Laktoositon maito tai kerma käy juomaksi. Itse olen lopettanut kokonaan kaupan ruuat. Kissa on iloinen ja hyvinvoiva. Tosin meidän katti käyskentelee ulkona kesät talvet ja sieltä saa hiiret, myyrät yms. On pysynyt terveenä ja ennen kaikkea mieliala on korkealla.
Kyllä tosiaankin sinun kannattaa miettiä katin ruokavalio uusiksi. Kaupan valmisruuat ovat rahastusta ja niissä on lisäaineita ja paljon sellaista, joka ei sovi kissalle. Taatusti kissa pitkässä juoksussa sairastuu valmisruuista, ainakin saa virtsavaivoja ja hampaat menee huonoksi. - Luomu Ruokaa
Käykö mikään tavallisempi ruoka, kuten jauheliha, kinkkukuutiot, kana (marinoimaton) jne.?
- kissa_on_lihansyöjä
Jostain luin, että liika kalan syöttäminen voisi olla kissalle haitaksi... voi tuhota jotain vitamiineja tms? eikä saisi syöttää kuin muutaman kerran viikossa kalaa. Ei se kala voi korvata oikeaa lihaa mitenkään...
eettisesti jos lihaa halajat niin ala pyydystää hiiriä ja myyriä loukkuihin kissoille :p - Lonkero.
Jauheliha käy, mutta tulee kalliiksi. Maarun sivustolla luetellaan kissan terveyden kannalta optimaalisimmat lihat. Koska kissa on lihansyöjä, se tarvitsee tauriinia jota ei kaupan jauhelihassa ole nimeksikään, mutta taas sydämessä ihan kivasti. Mainitsemassasi kaupan "tavallisessa" lihassa ei myöskään ole luuta jota kissa tarvitsee kalsiumin ja fosforin tähden. Sydäntä, munuaisia ja kieltä saa normikaupan lihatiskiltä pyydettäessä huokeaan hintaan.
Kinkku on tehty ihmisille, ei kissalle. Se on aivan liian suolaista ja sitä ei saa syöttää kissalle (siivu kerran n.2vkossa herkuksi jos haluaa)..
Kalaa voi turvallisesti antaa kerran viikossa ja myös keitetty kananmuna käy ravinnoksi. Jos annat munan raakana, muista että silloin vain keltuainen kuppiin! Raakaa valkuaista ei sovi antaa!
Jos siirryt koti/raakaruokintaan muista tehdä se portaittain ja muista hommata Aptuksen Multicattia. Sitä saa apteekista
Et kerro missä asut, mutta ainakin pääkaupunkiseudulla Murren Murkinasta saa hyviä ja halpoja lihoja sekä tampereen alueella Lempimuonasta.
Esimerkki hinnasto tässä.
http://www.murrenmurkina.com/index.php/hinnasto
Osa lihoista on sujuvasti pötköissä joista on helppo hieman sulaneena leikata sopivia annoksia kissalle ja laittaa loput annosrasioihin pakkaseen.
Lihalla ruokkiessa on mahdolllista minimoida ruokakulut suhteessa terveellisyyteen ja toisaalta maksimoida ne jos ostaa kaupasta ihmisten pakettilihaa..kannattaa miettiä mistä ja miten ostaa :)
Kissan juoma on vesi, kaikki muut ovat herkkuja. Vaikka antaisitkin kissallesi kermaa tms se ei korvaa raikasta vetta jota pitää aina olla saatavilla! - luonnon antimet
Luomulihaa kissa löytää itse saalistaessaan jyrsijöitä ja lintuja. Se on parasta ravintoa kissalle. Lisäksi kissa saa saalistaessa toteuttaa lajinmukaisia tarpeitaan.
- ja mitä
vielä?
- ei voi olla totta!
Hei!
Ethän tosiaan aio ruokkia kissalle kalaa useammin kuin pari kertaa kuussa.
Kala ei kuulu kissan luontaiseen ruokavalioon, vaan se aiheuttaa keltarasvatautia ja B1-vitamiinin puutostilaa. Mikäli joku vanha sukulaisesi on neuvonut sinulle tämän vaihtoehdon, niin älä noudata. Vanhan kansan harhaluulo silakasta kissan ruokavaliossa johtuu siitä, että ennen vanhaan kissat söivät ihmisen tarjoamaa ruokaa (esim. kalaa ja kermaa), mutta pystyivät täydentämään ruokavaliotaan merkittävästi luonnon antimilla (esim. hiirillä ja rotilla). Kotikissa, joka ei pääse ulos hankkimaan lajityypillistä ruokaa itse, voi jopa kuolla liialliseen kalan saantiin.
Sinun ei tarvitse päästää kissaa ulos jotta sen ruokavalio olisi täydellinen, mutta voisit soittaa eläinlääkärille ja ostaa oppaan kissasi hoidosta. Olethan hoitanut rokotukset ja sterilisoinnin kuntoon?
Jos et usko minua niin katso näitä lähteitä joissa kerrotaan LIIAN kalan haitallisuudesta kissan ruokavaliossa:
http://www.sey.fi/elaintietoa/kissa/aiotko_hankkia_kissan/ruokinta_ja_hoito/raaka_kala_kissan_ravintona
http://www.kolumbus.fi/mirjam.numminen/Ruokinta/Ruokintaviat.htm
http://www.fluffypaws.net/36
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kissa - Luomu Ruokaa
En ollut kuullut keneltäkään mitään, siksi kysyin ja en ole tyhmä että en hoitaisi kissojani kuntoon. Rakastan kissojani ja siksi kyselen heille täältä parasta mahdollista hoitoapua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202810Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3472447Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262232Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o392226Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581818Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181349Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121342- 701223
- 551200
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?61163