Märkä rätti vasten viljelijöden

kasvoja..

vaikkei suoria tukileikkauksia tulekkaan, kirjattu 40 miljoonan säästötavoite on selvä viesti tuottajille, varsinkin kun palkkapuolelle ei tullut mitään säästötavoitteita.

"Maatalous jää tänä vuonna 15 prosenttia pienemmäksi kuin viime vuonna. Näin arvioi Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskus MTT arvioi ennakkolaskelmassaan.
Kolmessa vuodessa maataloustulo on pienentynyt liki kolmanneksen, kun rahan arvon muutos otetaan huomioon.
Maataloustulo mittaa maatalousyrittäjien omalle työlleen ja omalle pääomalleen saamaa korvausta. Laskelma kuvaa Suomen maa- ja puutarhatalouden kokonaistulosta.
Maatalouden tuotot ovat ennakkolaskelman mukaan 4,2 miljardia euroa. Kustannukset vievät siitä liki 3,5 miljardia. Maataloustuloksi jää siten 735 miljoonaa. Vähennys viime vuodesta on 128 miljoonaa.
Maataloustulo pienenee, koska myyntitulot pienenevät 5 prosenttia ja kustannukset kasvavat 0,6 prosenttia. Tuet pysyvät ennallaan.
Myyntituloja pienentävät maidon ja muiden kotieläintuotteiden hinnan aleneminen sekä viljan, avomaan vihannesten ja sianlihan tuotannon väheneminen.
Kustannuksista nousevat tänä vuonna ennen muuta poltto- ja voiteluaineet.
Sen sijaan lannoitteiden ja kasvinsuojeluaineiden kustannus pienenee sen takia, että niiden käyttö väheni viljanviljelyn vähenemisen myötä".

8

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saatte oman rättinne

      takaisin. Maalaisliitto/Kepu heitti sen kaupunkilaisten rehellisten thyömiesten kasvoille moneen kertaan 'iltalypsyineen' ja muine koplauksineen, jolla katteettomat maataloustuet revittiin työmiehen selkänahasta.
      Tämä tosiasia ei saa koskaan työmieheltä unohtua, kaikki koetut vääryydet tulee maksattaa 1000 kertaisesti takaisin.

      • Keksitkö.

        tuon ihan itse,.


    • Qtamoviljelijä
    • jegyl,

      Missähän kohtaa soininvaara niin kirjoittaa, minusta hän vain arvostelee 142-tukia.

    • Qtamoviljelijä

      Kirjoittaa mitä? Liian vähän leikattiin ja kohde eli kansalliset on ihan oma mielipiteeni. Tuosta linkistä käy vain ilmi miten nykyinen (142)tuki vääristää tuotannon sijoittumista. Oliko liian monimutkainen lauserakenne?

    • Misiip

      Heiii!!!!
      Itsehän olette esim. rakentamisessa kehuneet "miten hyvä kun halpoa firmoja Virosta tulee tekeen hommat"!
      Nyt se alkaa hiljalleen vaikuttaa samansuuntaisesti tuo "halpatuonti" myös maataloudessa.
      Talous kun ei toimi niin, että sekä "säästät että syöt kakun".
      Kakun voi syödä vain kerran ja sitten olisi leivottava uusi.
      Nyt kun Nokiakin lähtee niin sitä kakkua ei ole leipomassa kukaan...

    • Qtamoviljelijä

      Valitettavasti jos kaikki olisivat valtion ja kuntien suuntaan nettosaajia eli yhteiskunnan tulonsiirrot suuremmat kuin maksetut verot niin kävisi kuten Kreikassa. Jos meitä nettomaksajia ei olisi niin hyvinvointiyhteiskunta loppuisi aika lyhyeen.

    • -

      -

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe