Voiko puunsuojaus/kyllästys tehä öljypensalla tai jotain tollast

Aitan seinään?

Voiko puunsuojaus-'maalina' tai kyllästyksenä käyttää öljy-bensaa, että ostaa vaikka moottoriöljyä ja bensiiniä ja sekottaa, ja maalaa sillä vanhan seinän laudat?

Olisiko se toimiva puunsuojana- tai joku tollanen?

Öljy tai joku, halövin mahdollinen?

Rahaa ei juuri ole, ja maalit maksaa paljon.

Se seinä ei näy juuri minnekään, että sen ei ulkoäöllisesti ole juuri väliä, mutta puunsuojaus olisi tärkeä seinälle ja rakenteille.

Mitä tapahtuu moisessa, onko parempia halpavinkkejä ja uskaltaako - kannattaako tollasta edes tehdä eli toimiiko se edes ollenkaan?

Jostain on hämärä kuva että tollanen saattaisi olla käytetty joku tollanen puunsuojauksena joskus aikoinaan.

Tosin harmaa lauta taita olla ihan hyvä ja kestävä, jos vain ei joudu kosteuteen.

5

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ib hui u pu

      Tottakai voi. Ja on monenmoista muutakin, vaikkapa piimä...

      Kannataa muistaa yksi tosi asia. Käsittelemätön puu "kelottuu", muuttuu kovaksi, kestää vaikka kuinka kauan. Itellä tossa muutama 1800- luvun hirsikömmänä, onhan ne kuluneet säitten armoilla, mutta ei ne lahoja ole. Ja muutama punamullattu kömmänä, samoja ikiä, ne on timmimmässä kunnossa, eikä ole lahoja nekään. Maitittakoon, tämä asuinrakennu on rakennettu -73, kahdesti lahosuojattu ja maalattu hyväksi lateksilla, jaapa, lautoja pitäis vaihtaa kun märiä jo osa. Johtuu tietenkin lateksipinnoitteesta, mutta eipä se kyllästäminen mitään ole auttanut.

      Eli mikään lahosuojaus nyt ei välttämättä ole pakollista, jos rakenne jne on hyvin tehty. Kyllä puu säätä kestää.

      Keittele punamulta ja sudi sitä, kaikista varmin, kestävin, luonnonmukaisin jne käsittelyaine. Eikä muuten maksa paljoa, kattele ohjeet netistä-

      Mutta älä nyt saatana ala moottoriöljyjen tai pensojen kanssa tolskaamaan, siinä menee pytinki välittömästi paskaksi. Oliko aloitus trolli?

    • dipl.ins

      Vaikuttaapi taas provokaatiolta . Harmi fiksut aiheet pilataan moisilla trollikoilla. Pysytään siinä harmaassa laudassa.

    • 1+2

      Riittää, kun et kuseksi seinille.

    • Punamaalia

      Punamaali taitaa maksaa vähemmän kuin nuo öljytuotteet joten sitä vaan seinään. Käy trolleille ja muillekin.

    • 11+20

      Hyvin kelpaa tuommoinen seos puuseinän kyllästämiseen, jos muistaa kuivata seinän huolellisesti kosanilla välittömästi kyllästämisen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3225
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1032
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      47
      899
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    9. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      864
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe