Voiko puunsuojaus-'maalina' tai kyllästyksenä käyttää öljy-bensaa, että ostaa vaikka moottoriöljyä ja bensiiniä ja sekottaa, ja maalaa sillä vanhan seinän laudat?
Olisiko se toimiva puunsuojana- tai joku tollanen?
Öljy tai joku, halövin mahdollinen?
Rahaa ei juuri ole, ja maalit maksaa paljon.
Se seinä ei näy juuri minnekään, että sen ei ulkoäöllisesti ole juuri väliä, mutta puunsuojaus olisi tärkeä seinälle ja rakenteille.
Mitä tapahtuu moisessa, onko parempia halpavinkkejä ja uskaltaako - kannattaako tollasta edes tehdä eli toimiiko se edes ollenkaan?
Jostain on hämärä kuva että tollanen saattaisi olla käytetty joku tollanen puunsuojauksena joskus aikoinaan.
Tosin harmaa lauta taita olla ihan hyvä ja kestävä, jos vain ei joudu kosteuteen.
Voiko puunsuojaus/kyllästys tehä öljypensalla tai jotain tollast
5
999
Vastaukset
- ib hui u pu
Tottakai voi. Ja on monenmoista muutakin, vaikkapa piimä...
Kannataa muistaa yksi tosi asia. Käsittelemätön puu "kelottuu", muuttuu kovaksi, kestää vaikka kuinka kauan. Itellä tossa muutama 1800- luvun hirsikömmänä, onhan ne kuluneet säitten armoilla, mutta ei ne lahoja ole. Ja muutama punamullattu kömmänä, samoja ikiä, ne on timmimmässä kunnossa, eikä ole lahoja nekään. Maitittakoon, tämä asuinrakennu on rakennettu -73, kahdesti lahosuojattu ja maalattu hyväksi lateksilla, jaapa, lautoja pitäis vaihtaa kun märiä jo osa. Johtuu tietenkin lateksipinnoitteesta, mutta eipä se kyllästäminen mitään ole auttanut.
Eli mikään lahosuojaus nyt ei välttämättä ole pakollista, jos rakenne jne on hyvin tehty. Kyllä puu säätä kestää.
Keittele punamulta ja sudi sitä, kaikista varmin, kestävin, luonnonmukaisin jne käsittelyaine. Eikä muuten maksa paljoa, kattele ohjeet netistä-
Mutta älä nyt saatana ala moottoriöljyjen tai pensojen kanssa tolskaamaan, siinä menee pytinki välittömästi paskaksi. Oliko aloitus trolli? - dipl.ins
Vaikuttaapi taas provokaatiolta . Harmi fiksut aiheet pilataan moisilla trollikoilla. Pysytään siinä harmaassa laudassa.
- 1+2
Riittää, kun et kuseksi seinille.
- Punamaalia
Punamaali taitaa maksaa vähemmän kuin nuo öljytuotteet joten sitä vaan seinään. Käy trolleille ja muillekin.
- 11+20
Hyvin kelpaa tuommoinen seos puuseinän kyllästämiseen, jos muistaa kuivata seinän huolellisesti kosanilla välittömästi kyllästämisen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073225GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831162
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531102Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 47899
- 67878
- 53867
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn25864Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862