Suomen opettaminen

usausa

Miten opettaa suomea lapselle? Kannattaako se edes kun ei ole suunnitelmia suomeen pysyvastiu muuttamisesta. Olen ajatellut etta muutama kesaloma suomessa serkkuijen parissa ehka auttaa kielen oppimisessa. Suomen telkkarikin on internetissa blokattu ylen ansiosta.

3

343

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinkertaista

      Hyvin yksinkertaisesti puhumalla heille suomea. Näin minä olen tehnyt, lapset ymmärtävät suomea, vaikka eivät sitä puhukaan. Lomat toki edistävät kielen oppimista, se on ihan selvä asia.

    • sdsfdfsd

      noh noh
      vaikeata jos ympäristo ei ole kaksikielinen
      vaikeampaa jos et voi vuosittain lomailla suomessa

      Oletteko aktiivisia ulkosuomalaisten keskuudessa? Jos olette niin voitte paikallisilta kysyä neuvoa. Ja varmasti tiedät tapauksia joissa se ei ole onnistunut. Mutta meilläpäin ainakin on kirjakontti ja suomenkielinen muskari.

    • Tuuna1

      Ehdottomasti itse opettaisin lapselleni suomenkielen vaikka eläisikin muun kielisessä ympäristössä. Lapsena kielten oppiminen on helppoa ja on paljon tutkimuksia siitä, että kaksikielisyys auttaa jatkossakin kielten oppimista! Mielestäni kaksikielisyys on suuri rikkaus ja pitäisi ainakin itse tärkeänä, että lapseni puhuisi kanssani omaa äidinkieltä. Myös oman puoleni sukulaisten kanssa olisi helpompi kommunikoida jos lapset osaisivat suomea. Uskon, että lapsesi arvostaisivat myöhemmin suomen taitoa, eikä sitä koskaan tiedä vaikka he päätyisivät Suomeen asumaan.
      Lapsena kieli opitaan automaattisesti, joten kunhan vain puhut lapsellesi suomea säännöllisesti, eikä sekoittaen toiseen kieleen, pitäisi hänen omaksu kieli melko helposti! Oletan, että lapsesi on pieni.. Tsemppiä! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      409
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    Aihe