Olen 13-vuotias tyttö. Perheelläni ei meni hyvin , isäni on vankilassa ja äiti on täysin romahtanut ja kokoajan töissä , veljeni ei asu enää kotona ja näen heitä harvoin , itse viiltelen ja olen harkinnut itsemurhaa monta kertaa. Pitäisikö minun hakea apua ? Viiltelystä on tullut minulle pakkomielle , en pysty lopettamaan viiltelyä , en jaksa enää. Kiitos jo vastanneille.
Hakea apua ?
qazwsxeedc rfv
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Suosittelisin käymistä kouluterveydenhoitajalla tai psykologilla. On myös erilaisia auttavia puhelimia joihin voit soittaa. Muista että huonot kotiolot eivät ole sinun vika eikä sinun tulisi kärsiä niistä. Ja myös se että vaikka kävisitkin psykologisessa hoidossa ei se tarkoita että olet hullu, eikä se ole muutenkaan noloa. Eihän se sinun syysi ole.
Koskaan ei itsemurhaa ole oikea ratkaisu. Tunnelin päässä on valoa pimeimmissäkin kuopissa. Muista että maailmasi ei ole ohi ja voit kokea vielä kaikenlaista ihmeellistä elämäsi aikana. Olethan vasta 13. Kyllä sinä vielä tervehdyt.
Juu no ehkä, mutta jotkut lääkkeet on vaarallisia ja se kannattaa aina muistaa.
Jotkut mielialalääkkeet on semmosia et niistä voi mennä terveys pilalle koko elämän ajaks tai tulla pysyviä vaurioita ja niitä määrätään semmosillekkin jotka niitä ei tosiaankaan tarviis. Rauhottavat ja mielialalääkkeet on kyl harmittomia, mut monet muut lääkkeet on todella vaarallisia.