Mitä teen? Kauhea stressi, et mitä jos käy näin ja nolottaa. Ja pelottaa... Olen menossa nyt puol vuotta vanhan koiran kanssa ekoihin mätsäreihin nyt kesällä. En tiedä mitään, että mitä tehdään siellä ja, että miten valmistaudumme koirani kanssa. Koirani on bordercollie-uros ja usein alkaa paimentaa muita koiria menemällä maahan ja tuijottamalla niitä. En tiedä mitään joten kertokaa kaikki näyttelyistä ja, että miten virallista ja pitääkö trimmata ja näin. Eli lyhyesti: Kaikki mitä tiedätte näyttelyistä ja mätsäreistä. Ja vielä: Tuleeko ketään: 2.8 järjestättävään mätsäriin kupittaalle, 5.7 paattisille tai 31.7 kupittaalle.
APUA!!!
2
178
Vastaukset
- mene katsomaan
Vielähän sulla on aikaa mennä johonkin mätsäriin yleisöksi katsomaan mitä siellä tapahtuu.
Tai vaikka oikeisiin näyttelyihin katsomaan, siis ilman koiraa.
Mätsärissäkin riittää, kun koira liikkuu hihnassa,sinun vasemmalla puolella nätisti. Seisoo paikallaan ja antaa vieraan ihmisen katsoa sen hampaat ja vähän käpälöidä kroppaa.
Ei kannata jännittää. - Heffe
Olen samalla linjalla kuin "mene katsomaan"! Jos jossain lähellä mätsäri ennen noita niin mene katsomaan. Seisomista kannattaa harjoitella kotona ja varsinkin sitä ettei koira istuisi. Myös juoksemista kannattaa harjoitella ja jos saat jonkun kaverin katsomaan teitä niin hyvä. Hän voi hieman kommentoida vauhtia, ettei mene liian kovaa tai liian hiljaa.
Käsittääkseni rotusi ei ole erityisesti trimmattava, mutta yleisen siistimisen voi tehdä. Peset koiran esim. edellisiltana ja kuivaat. Sitten harjaat hyvin (takut pois) ja jos on harottavia karvoja niin leikkaa mahd. huomaamattomasti pois.
Vielä se, että mätsäri on harjoittelua varten. Yleensä tuomarit neuvovat kehässä ja heiltä voi kysyä, toisin kuin virallisissa näyttelyissä. Onnea matkaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke271807- 1051468
- 771401
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671036- 61892
- 47876
- 64853
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t27810Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62787- 127765