En nyt ihan aloittelija ole, mutta kun ei löytynyt osastoa tiedostojen käsittelylle, niin menköön näin...
Onko havaintoa ohjelmasta joka kahdentaisi tiedoston? Siis synkronoisi, tekisi mirrorin? U know what I mean...
SIlleen, että jos vaikka mulla olisi 'Mun_file.doc' ja 'Mun_toka_file.doc', niin aina kun teen muutoksia jompaankumpaan, niin myös toinen päivittyisi samantien.
En siis oo etsimässä mitään backup/sync vääntöä. Enkä halua kahdentaa hakemistoa vaan pitää kaksi tiedostoa synkassa.
Ja kyseessä XP
Onko havaintoa ohjelmasta joka kahdentaisi tiedoston? Siis synkronoisi, tekisi mirrorin? U know what I mean...
SIlleen, että jos vaikka mulla olisi 'Mun_file.doc' ja 'Mun_toka_file.doc', niin aina kun teen muutoksia jompaankumpaan, niin myös toinen päivittyisi samantien.
En siis oo etsimässä mitään backup/sync vääntöä. Enkä halua kahdentaa hakemistoa vaan pitää kaksi tiedostoa synkassa.
Ja kyseessä XP
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksipä et, sen pakollisen varmuuskopion lisäksi tee tiedostoistasi vain linkkejä? Aina aukeaa oikea tiedosto ja vain se, eikä mistään synkronoinneista tarvitse huolehtia.
Windowseissahan oli aikoinaan Salkku satunnaisesti kohtaavien resurssien tiedostojen synkronointiin, mutta Microsoftillakin huomasivat kuinka syvältä ja poikittain se oli. ; )
Katsoppas löydätkö tästä linkistä sopivaa ohjelmaa: http://www.download.fi/tietoturva/varmuuskopiointi/
Ja tämä saattaa olla just sellane ohjelma mitä etsit: http://www.download.fi/tietoturva/varmuuskopiointi/syncback_suomenkielinen.cfm.
Kollimaattori>>>
No eipä nyt linkki purase... Sorry että jäi kertomatta yksi pikku juttu: kun se mirror-file pitää olla ulkoisella StoreJetin levyllä. Siis niin että jos vaikka nyt muutan tiedostoa ja sit samantien kiskasen StoreJetin kainalooni ja katoan auringonlaskuun niin juuri muutettu file on kainalossani...
aaawwwwbbb>>>
Syncback on käytössäni. Käytän varmuuskopiointiin *ja* päivittäiseen/tunnittaiseen synkronointiin. SUOSITTELEN kaikille, tosi asiallinen ja toimiva ohjelmapaketti.
Mutta pitäiskö Sync laittaa pyörimään tausta-ajona vaikka 5 sekan intervallilla? Mitähän vie resursseja...
Kiitokset kummallekin vinkeistänne!
"Mutta pitäiskö Sync laittaa pyörimään tausta-ajona vaikka 5 sekan intervallilla? Mitähän vie resursseja..."
Ehkä.
Minä teen homman silleen että C:llä ja ulkoisella levyllä E: on kansioita
nimeltä "tyotn" jossa ovat senhetkiset työn alla olevat tiedostot.
Kansiossa on "varma.bat" joka sisältää rivejä:
xcopy c:\tyot1 e:\tyot1 /d /s /i /f /c
xcopy c:\tyot2 e:\tyot2 /d /s /i /f /c
xcopy c:\tyot3 e:\tyot3 /d /s /i /f /c
jne.
ja painan batin käyntiin ja anna tehdä kopiot
silloin tällöin ja aina ennenkuin otan levyn
kainaloon ja lähden asiakkaalle.
Menetelmässä on se etu verrattuna online-mirroriin että
jos tulee tehtyä joku kämmi se ei automaagisesti kopioidu
ulkoiselle levylle vaan alkuperäisen saa sieltä takaisin ja
voi ajaa batin aina silloin kun kaikki on kunnossa.