Minne päin?

matkaaja861

Etsimme suht. edullista rantalomakohdetta. Paikan tulisi olla edullinen muutenkin kuten ostoksien kannalta. Minua (meitä) kiinnostaisi Kreikka ja Turkki. Olisiko Teillä kokemuksia näistä? Niin hyviä kuin huonoja. Toivon että tämä keskustelu ei mene siihen kuin muut että kiistellään mikä on paras paikka, kaikilla saa toki olla omat mielipiteensä ja kyllähän joidenki loma on saattanut mennä pilalle syystä ja toisesta.
Mutta nyt kuitenkin etin siis rantalomaa,edullista sellaista. Meitä olisi lähdössä 6 nuorta, mielessä ei ole pelkkä biletys vaan olisi myös kiva käydä joillakin retkillä. Tarkoitus on rentoutua. Ja edullinen paikka siistä syystä että osa meistä on opiskelijoita joilla ei ole varaa tuhlata, osa meistä ei ole käynyt ulkomailla. Ajankohtana olisi loka-marraskuu.

3

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sunny Beach

      Kirjoittelen täältä Bulgarian kultahietikolta jossa juuri olen viettämässä lomaa.
      Itse en kuitenkaan ole siin iässä ,että viitsisin bailata. Nuorilla täällä tuntuu kuitenkin olevan hauskaa ja mitä parasta hintataso Suomeen verrrattuna on halpaa. Liikkumaan pääse kätevästi bussilla joka maksaa yhden levan n.0.50€. Äkkilähdöllä tänne tulleena viikon rissu aamiaisineen oli 260€, mielestäni kohtuu hinta. Kreikan hintataso on Suomen luokkaa ja Taas Turkki muslimimaana ei välttämättä ole se paras valinta ainakaan naispuolisille.

    • matkaaja861

      Kiitos paljon! :) Tämä tieto tuli tarpeen. Bulgaria on yksi niistä paikoista jossa itse olen halunnut käydä jo kauan aikaa. Turkki on ilmeisesti samanlainen paikka naiselle kuin Egyptikin. Iholle kävijät ottavat hermoon kun ei puhe mene kaaliin..
      Mutta, kertoisitko enemmän tästä paikasta? :) Onko totta, että siellä saa pitää tavaroistaan hyvän huolen, tarkoitan siis että onko varkaita tosiaan niin paljon kuin annetaan ymmärtää? Tokihan niitä on muuallakin maailmassa.

      • Entäs Kyproksen Napa

        En ole edellinen vastaaja, mutta sekaannun mukaan juttuunne :-) Minusta siis Turkki ei ole ollenkaan niin paha naiselle kuin Egypti. Näin itse naisena olen tämän kokenut.

        Varkaisiin olen Turkissa kuitenkin törmännyt, lompakko hävisi Alanyassa kassista likennevalojen vaihtumista odotellessa. Huomasin että joku nykäisi kassia ja sinne meni, tyyppi hävisi väkijoukkoon. Turkissa ainakin kannattaa olla hyvin tarkkana eikä kerralla pitää mukana kaikkia rahoja.

        Turkissa myös suurin osa paikallisten myymistä retkistä on täyttä huijausta, ja retkillä on pakko käydä sponsorin omistamissa kaupoissa. Varokaa niitä, jos menette. Olimme raunioille menevällä retkellä, ja yllättäen mentiinkin kultaliikkeseen. Monet eivät halunneet mennä kauppaan sisään, joten opas houkutteli mitä sinne sanomalla että siellä on juomatauko (kuuma oli 40 astetta) ja että muuta juomataukoa ei ole. Kultakaupassa sai omenateetä, jos katsoi koruja ja oli tekevinään kauppaa. Tauko kesti 30 min ja bussissa oli sen ajan ilmastointi pois, joten siellä ei voinut olla, se oli kuin pätsi.

        Turkissa on halvempaa kuin Kreikassa, mutta minusta Kyproksella Napassa on ollut kivempaa kuin Turkissa. Kyproksella bileet kestävät aamuun, toisin kuin Turkissa, jossa on aika kesyä. Kyproksella liikkuminen busseilla on helppoa ja halpaa, maa on sivistynyt ja siisti verrattuna Turkkiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      87
      3291
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      143
      2878
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      194
      2860
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      219
      2444
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      130
      1873
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      201
      1763
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      46
      1715
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1249
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1085
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      196
      1066
    Aihe