siis hä mikä maksu menee. sitten voi hylätä. siis onko toi tollous jo voimassa?
72e maksu jos ostat vaimentimen
6
392
Vastaukset
- -eSa-
Ei tarvitse maksaa mitään, jos omaa entuudestaan hallussapitoluvan.
Siis esim. piekkariin saa ostaa vaimentimen ilman mitää erillisiä lupia, sitä vaimenninta ostaessa on vain esitettävä dokumentaatio olemassaolevasta luvasta.
Ilma-aseiden kohdalla en tiedä mitä tapahtuu luultavasti vaimenninta varten on nimenomaan haettava lupa. - aselain epäkohtia..
Ilmaaseiden omistajan on haettava vaimentimelle lupa uuden lain mukaan.
Kiitos Mika Lehtosen ammattitaidottomuuden.- URР0
Jos rakennan itse haulikkooni äänenvaimentimen, niin pitääkö minun myydä ensin ilma-aseeni pois?
- ufverouvouvbrodu
Vaatimus hallussapitoluvasta koskee ampuma-aseeseen hankittavaa vaimenninta. Ampuma-aselaki koskee ampuma-aseita. Ilma-ase ei ole lain määritelmän mukaan ampuma-ase. Kuka lienee ammattitaidoton?
- -eSa-
ufverouvouvbrodu kirjoitti:
Vaatimus hallussapitoluvasta koskee ampuma-aseeseen hankittavaa vaimenninta. Ampuma-aselaki koskee ampuma-aseita. Ilma-ase ei ole lain määritelmän mukaan ampuma-ase. Kuka lienee ammattitaidoton?
Monet ilma-aseet käyttävät esim. pienoiskiväärin vaimenninta. Mistä sen Suomesta ostaa, jos kauppias ei suostu myymään ko. osaa ilman hallussapitoluvan esittämistä ?!
- swotte
No onhan se nyt selvää että .22 pitää olla ilmakivääriä hiljaisempi.
Salamurhaajan aseesen kuuluu ilman muuta vaimennin ja adapteri vasenkätisellä vastakierteellä.
Ne pumpattavat ilmakot on nykyään paljon tehokkaampia ja vaarallisempia.
Tarvitaanko jalkajousen äänenvaimentimeen lupa? Hinta?
Jousiin ja pumppupyssyihin tulee kuitenkin kohta xxx€ luvat - vaihe II
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2151449- 961286
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan41088Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle171076Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9928Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86900Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.61852- 32840
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37778Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii45770