Miten olisi fiksua ilmoittaa kutsussa rahalahjatoivomuksesta häämatkaa varten, koska oma tupa on jo hankittu ja yhteiseloakin on yli 10 vuoden ajalta?
Rahatoivomus kutsuun?
Anneli
185019
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
olen ainakin seuravanlaisen nähnyt: Halutessanne voitte muistaa meitä häämatkatilillemme...
Toinen vaihtoehto on laittaa kutsuun että lahjatoivetita voi kysellä ilmoittautumisen yhteydessä ja sitten antaa tilinumero kysyjille :)
on kyllä olemassa jokin kiva rimpsukin joka menee jotenkin 'pitkän matkaa olemme jo yhdessä tarponeet ja monet kattilat ja pannut ovat mukaan tarttuneet... en kyl muista jatkoa, mahtanee netistä löytyä tai voithan keksiä jonkin ihka oman :)
Hei, kahdeksan yhdessäolon vuotta ratkaisi meillä myös toiveen rahasta tavaran sijaan. Kutsussamme on seuraava runo:
"Niin moni tarpeellinen tavara
jo kotiamme täyttää,
hankintoihin suurempiin
voisimme lahjavarat käyttää"
Tästä muuten keskustellaan tässä hääosiossa jollakin muullakin palstalla..
...häälahja-osastolla....
mä en kyllä löytänyt tästä keskustelua häälahja-osiosta... onko jossain muualla..itse myös tarvisin tietoa, miten kivasti ilmoittaisi rahatoiveesta. Tuo edellinen runo oli kyllä kiva =)
noloa se silti aina on, ilmoitti sitä kivasti tai ei. Ainakin meilläpäin ovat sukulaiset aina nauraneet seläntakana sellaisille köyhille jotka ovat lahjatoivomukseeen laittaneet että mieluummin rahana, varsinkin jos kyseessä on ollut vanhempi pariskunta.
Mihin se raha sitten sijoitettaisiin.
KOIRANRUAKAAN??
PYYKINPESETTÄMISEEN???
VESSAPAPERIN OSTOON???
Kylla häälahja on oltava sellainen että se vielä kymmenin vuosienkin jälkeen on olemassa.
Mikä muu muistuttaa häistä kuin jokin saatu esine tai vastaava.
Paskapaperirullia tuskin säilytetään vuositolkulla muistona.
Aina on jotakin jota voi hankkia jos on älliä päässä. On se sitten vaikka aurinko kello hääparin kesämökille. Kunhan ei sitten myy sitä mökin yhteydessä.
Onnea hääpareille
Tuskinpa kaikkia lahjarahoja mihinkään paskapaperiin laitetaan; toki osaa saattaa mennä päivittäisiin tarvikkeisiin, mutta kyllä monet minun tuttavapariskunnat on sijoittaneet häälahjarahat johonkin suurempaan TARPEELLISEEN!!
Eräs tuore pari osti sohvan, toinen taas keittiön ruokailuryhmän, yksi puutarhavajan.... Miksi ei lahjarahoja voisi käyttää yhteen isompaan?? Itse en kyllä halua "turhia" lahjoja, kun kaapit pursuaa jo valmiiksi sellaisia tavaroita joita en koskaan tarvitse/ei sovi sisustukseen pätkääkään!
Muttet silti kokonaan.
On se mukavampi mennä hääparin luokse kyläilemään ja ostamallasi häälahjalla on vielä monienkin vuosien jälkeen käyttöä.
Tietenkin sen lahjan pitää olla sellainen jolle on sopiva paikka kodissa eikä kuutta pöytää vinttikomeroon kerättynä päällekkäin.
Se voi olla vaikka TAULU tai vastaava.
Sen arvo saattaa myös kasvaa vanhetessa. Pääasia on että hääpri siihen on mieltynyt.
En tunne ketään joka sanoisi EI muutaman tuhannen taululle tai jollekkin muulle arvoesineelle.
Kiitos tällä erää
Jos sellaisia saisi lahjaksi mutta totuus on se, että yleensä sitä saa lahjaksi pyyhkeitä tai astioita, jotka ovat enimmäkseen tiellä tai vintillä. Itse saimme häälahjaksi maailman rumimman kynttilänjalan... Ihmisten maku on niin erilainen, että rahan lahjoittamisessa ei pitäisi olla mitään pahaa. Tai sitten lahjalista on ihan hyvä idea jos jotain siis todella tarvitsee mutta rahalahjassa on se hyvä puoli, että lahjan suuruuden voi valita antaja itse.
Onko se lahja tärkein asia koko häissä? Omasta mielestäni ei! EN oikeasti ole kiinnostunut joistakin kukka tauluista jotka eivät ikinä sovi mun huusholliin makso se sitten euron tai tuhat euroa! Tai että joku ostaisi kalliin arabia/ teema astiaston mulle, mikä ei oikeastaan mielytä mua!
IHMISET OTTAKAA SELVÄÄ MISTÄ HÄÄPARI TYKKÄÄ ÄLKÄÄ VIEKO HEILLE TURHIA KAPISTUKSIA mistä he eivät tykkää! Se tuottaa vaan ikäviä tunteita ku ei niitä voi heittää pois.
MIELUMMIN JÄTTÄKÄÄ LAHJA KOKONAAN VIEMÄTTÄ ei niitä häitä lahjojen takia järjestetä!
Tilinumeron antaminenkaan ei tunnu oikealta vaihtoehdolta, menisitte jo sitten suoraan kerjulle!
Ehkä on hieman jyrkkiä mielipiteitä asioista!
aivan turhaa hankkia sellaista mistä ei tiedä pitääkö hääpari lahjasta vai ei. Jos saisin taulun, vaikka omaisuuden maksavan, niin jos se ei silmääni miellyttäisi niin riesa se vaan olisi. Itselläni on -05 kesällä häät ja kotimme on jo nyt kuormitettu astioilla ym... Emme TARVITSE sellaisa! Rahalahjalla voimme esim. tehdä unelmiemme häämatkan. Ne kauniit muistot säilyvät ikuisesti...
Kuin myös häät 2005 ja aiomme käyttää lahjarahat häämatkaan. Maksamme kaiken itse, joten sitä rahaa ei ole koskaan liikaa. Ja voitte olla varmoja, että kaikki tarpeettomat lahjat viedään kirpputorille ja myydään välittömästi.
Meillä on ensi kesänä häät ja maksamme myöskin kaiken itse. Olemme asuneet jo 3 vuotta yhdessä joten kotona on kaikkea tarpeellista emmekä halua kaikenlaista pientä hörhellystä vain siksi että on häälahja ostettu.
Mielestämme ihanin lahja on saada rahaa häämatkaa varten jotta hääpari voi sitten viettää "kuherruskuukauttaan" rentoutuen ja muistellen lämmöllä matkaa vuosienkin päästä. Mikä siis ihanampaa kuin että voi toteuttaa hääparin unelmamatkan häälahjana?
Onnea kaikille avioon purjehtiville tämän ja ensi kesän pareille :)
Mitä mieltä olet, aiomme yrittää kieltää lahjat kokonaan? Tavara emme halua ja raha häämatkaan tuntuu monien mielestä olevan kamalan mauton lahjaidea...
Olemme myös 05-kesän hääpari. Kippoja löytyy ja emme pidä mistään koriste-esineistä... Toivomme siksi myös rahaa häämatkaamme varten. Olen Tullut siihen tulokseen, että ihmiset jotka närisevät asiasta ovat kateellisia.. näin se on.
Ja minullekaan lahja ei todellakaan ole tärkein. Usein vaan asia on niin, että vieraat haluavat jotakin tuoda. Onko teidän rahalahjan vastustajien mielestä ihan oikeasti kivaa antaa parille jotain sellaista mitä he eivät tarvitse tai mistä he eivät pidä? Vai onko mukavampaa olla osallisena yhdessä suuressa lahjassa, josta hääpäri tulee ikionnelliseksi? Ihan oikeesti mä en ymmärrä TEITÄ!!!!
kyl keljuu kun on valmis koti ja sit tulee sitä "tilpehööriä". Näin meille kävi. Mitähän vieraat olis tykänny kun loppuillasta olis järjestäny kirpputorin niist lahjoista. Annettiin kyl vinkkiä et tykätään reissata.Kyllä vieraiden pitäs vähän käyttää omaakin päätään.
me laitoimme kutsukorttiin "kylmästi" vain häälahjatili. Pieni osa kutsuvieraista on sitten ilmoittautuessaan kysynyt mitä haluaisimme koska eivät halua tuoda rahaa vaan konkreettisen lahjan. Tämä järjestely sopi meille hyvin eikä kukaan vieraistakaan ole valittanut. ennemminkin on tullut ihan suoraan positiivisia kommentteja. Mielestäni tämä suoraan asioiden esittäminen kuuluu nykyaikaan eikä siinä mitään pahaa ole. Nykyään ollaan yhdessä monesti niin kauan ennen häitä, että sitä "tilpehööriä" kertyy nurkkiin ihan tarpeeksi. Miksi ei sitten pyydettäisi jotain sellaista mitä oikeasti tarvittaisiin?
Ratkaisin omalla kohdallani ongelman laittamalla kutsuun viestin jossa kehottettiin lahjatoiveita kyselemään kaasolta. Kaasolle tein sitten pienen listan muutamista tulevista hankinnoista ja myös tilinumeron. Meillä toiveena oli myös lahjakortit. Lahjakortin antaja voi silloin itse miettiä mihinpäin haluaa "häälahja" hankintaa ohjata. Aina tervetulleita ovat rautakaupan ja isojen tavaratalojen lahjakortit.
Mielestäni rahalahjan pyytämisessä ei ole kysymys kerjäämisestä vaan yksinkertaisesti siitä että helpotetaan vieraiden päänvaivaa jotka kuitenkin haluavat jotenkin muistaa.