Perhejuhlat / Rippijuhlat

Vanhin lapsista pääsee juhannuksena ripille. Lasten lähivanhemman kanssa on sovittu että lasten juhlat (rippijuhlat, valmistujaiset jne) pidetään lähivanhemman luona. Tässä uskossa on oltu tähän asti. Nyt tuli tieto että etävanhempi ei saa tulla paikalle koska hän on mennyt yli vuosi sitten uusiin naimisiin.

Kenen vastuu kertoo lapselle joka pääsee ripille että etävanhempi ei voi tulla paikalle kun lähivanhempi ei suostu siihen
241279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Minä etävanhemman asemassa soittaisin lapselle ja kertoisin, että en saa tulla paikalle (vaikka mielelläni tulisin). Onnittelisin ja sanoisin, että sitten kun lapsi seuraavan kerran vierailee luonani, niin järjestän jonkun kakun ja annan lahjan, niin voimme viettää juhlia kahdestaan (tai oman perheen kesken) vähän epävirallisemmin. Eli kertoisin tilanteen ja syyn mahdollisimman yksinkertaisesti ja pyrkisin järjestämään asian jotenkin korvaavasti.

Lähivanhemman tehtävä on sitten vastailla lapsen mahdollisiin kysymyksiin siitä, miksi etävanhempi ei saanut tulla paikalle.

Äänestä

Kirkosta sun ex-puoliso ei voi kieltää menemästä seuraamaan ripille pääsy. Se on yleinen paikka ja sinne saa tulla kaikki jotka haluavat!

Mene kirkkoon ja tilaisuuden jälkeen ojennat lahjan ja ison kimpun ruusuja sekä onnittelet ripille päässyttä ja sanot, että seuraavan kerran kun tulet meille, niin pidetään omat juhlat. Juhlan joka on sun exsän luona selvität jo aiemmin, mutta älä missään tapauksessa kerro etukäteen, että tulet kirkoon. Sillä ex puolisosi vetää siitäkin hernee nokkaan jos sen etukäteen saa tietää.

Äänestä

Mikset pidä omia juhlia lapselle? Vai onko aina päästävä vähemmällä ja nytkin valmiiseen pöytään!

Äänestä
  • Mutta eihän se ole sama asia! Jos näihin lähin luona pidettäviin tulee koko muu suku ja ystävät niin nehän ne juhlat on. Tuskin ap nyt juhlien järjestämisen vaivaa tässä ajattelee. Aika lapsellinen heitto

    Äänestä

  • ei ymmärrä kirjoitti:

    Mutta eihän se ole sama asia! Jos näihin lähin luona pidettäviin tulee koko muu suku ja ystävät niin nehän ne juhlat on. Tuskin ap nyt juhlien järjestämisen vaivaa tässä ajattelee. Aika lapsellinen heitto

    Voihan kummatkin vanhemmat järjestää parin tunnin juhlat nuorelle ja omille sukulaisilleen/ihmisille. Menee kulut tasan. Mitä vaikeaa siinä pitäsi olla? Ainiin se työmäärä ja rahanmeno :D

    Äänestä

Eihän sinne lähivanhemman luona olevaan rippijuhlaan tarvitse tulla etävanhemman uutta puolisoa, ainoastaan etävanhempi jos lapsi haluaa hänen tulevan. Saako sinne tulla etävanhemman muita sukulaisia?

Taas yksi lapsen juhlista laitetaan tahallaan pilalle.

Äänestä
  • Aloittajan tekstistä ei käy ilmi lapsen oma tahto, vain lähi-äidin tahto. Lapsi saattaa haluta juhliinsa isänsä ja tämän puolison ja mahd. sisaruksetkin, mutta se ei sovi äidille. Hyvin usein on juuri näin, että lapsilla ei ole mitään ongelmaa, mutta äidillä tai isällä on, sen suhteen ketä "hyväksytään" ja ketä ei kutsuta.

    Meillä on ollut viime aikoina kolmet juhlat.
    Miehelläni on kaksi lasta, joista toinen asuu isällä ja toinen äidillä. Äidillä olleisiin juhliin minua ei kutsuttu, mutta isällä asuvan lapsen juhlissa olin mukana isän puolisona. Olin myös mukana juhlavalmisteluissa, joihin taasen äiti ei osallistunut mitenkään.
    Lasten kanssa olen hyvissä väleissä, mutta tässäkin tilanteessa toteutui äidin tahto, ei itse juhlijan. Muistin lasta kuitenkin lahjalla ja kukalla, vaikka en paikalla ollut.

    Sitten oli minun lapseni juhlat, jotka olivat kotonani. Juhlissa olivat lapseni (juhlakalu), minä, mieheni, sekä ex-mieheni ja hänen puolisonsa, sekä heidän lapset ja tietenkin molemminpuolista sukua. Juhlat olivat ihanat ja kaikki tyytyväisiä.
    Yhdet juhlat on paras ratkaisu, mutta ei aina onnistu. Aikuiset voisivat olla sivistyneitä ja ajatella lasta edes juhlapäivänä.

    Äänestä

Meillä oli niin, että useimmat juhlat eron jälkeen oli minun luona (olin se lähihuoltaja), ja lapsen isä osallistui. Isän uutta en halunnut paikalle, koska hän oli aika törkeästi tunkeutunut elämääni ennen eroa, ja ollut minua kohtaan aika kamala. Miehen syyhän se tietysti loppujen lopuksi oli, että hän ei osannut erota minusta ennen kuin rupeaa uusiin suhteisiin, mutta oli se toisaalta naisen valinta lähteä tuolle linjalle. Lapsen isää en katsonut voivani kieltää tulemasta lapsensa juhlaan, vaikka en pätkän pätkää häntä arvosta, mutta katsoin kuitenkin oikeudekseni olla päästämättä tätä uutta naista uuteen omaan kotiini.

Erosta kului vuosia, ja ylioppilasjuhlien suhteen ehdotin, että voisimme kerrankin laittaa kustannukset ja vaivannäkö puoliksi, juhlat voisi järjestää muualla kuin minun pienessä kodissani, ja isän uusikin voisi sitten olla mukana jos tahtoo. Näin sitten tehtiin.

Sinulle aloittaja-isä; mikään ei estä sinua vuokraamasta tilaa ja olemasta jotenkin juhlan järjestelyistäkin vastuussa. Mutta ehkä lapsen äiti nyt haluaa kuitenkin tuntea itsensä jotenkint turvatuksi emäntänä toimiessaan - ja kokisi olevansa hankalassa asemassa jos sinä sen uuden eukkosi sinne hänen kotiinsa veisit. Hiukan ymmärrystä?

Äänestä

Lasten juhlien aikaan eronneidenkin aikuisten pitää olla aikusteen oikeesti riittävän kypsiä ja tehdä yhteiset juhlat mahdollisiksi. Se on vaikeaa, mutta se vaan täytyy. Tämä koskee nyt taas näitä "normaalin rajoissa " kulkevia tapauksia esim. pahasti alkoholisoitunutta exää ei tarvitse kutsua kännipäissään mokaamaan koko juhlia.

MeiIlä oli vastaava tilanne, siis exällä uusi jo "toisena nasiena", mutta mun ylpeys ei antanut mun alkaa kiukutella että "tota ämmää et kyllä meidän juhliin tuo". Olihan se välillä rankkaa kun tämä 'uusikko' ei malttanut pysyä pelkästään vieraan roolissa, vaan ryhtyi emännäksi minun kodissani, mutta kyllä siitä' välikohtauksitta selvittiin. Seuraavia rippijuhlia voisin minäkin harkita jossain neutraalimmassa paikassai. Perhejuhlat on aika tunnemyrsky ja silloin voisi auttaa kun eliminoisi muutaman tekijän, kuten tässä "oma koti".

Aloittajan tilanteessa kannatan kirkkoon menemistä, lapsen onnittelua ja vähin äänin paikalta poistumista.

Äänestä

Kenenkään ei tarvi järjestää kuin yhdet juhlat!! Kuka ei tule se on hänen asiansa. Kutsumattomat ei voi tulla eikä muutkaan ulkopuoliset.

On älytöntä alkaa järjestää kahdet ristiäiset, kahdet häät, kahdet rippihuhlat, kahdet synttärt ja kahdet joulut!! Ihan älytöntä!


Lapsi päättää ja lapsen äiti miten mennään.

Äänestä

Meillä on päivänsankari saanut itse päättää ketä kutsutaan ja ketä ei. Hänen nimissään on aina lähetetty myös kutsut. Lista on todellakin nuoren itsensä tekemä. Kaikille sukulaisille olen sanonut, että aikuisten pitää olla sen verran ihmisiksi, että lapsen juhlissa voidaan olla yhtäaikaa. Meillä on uusia puolisoita, sisarpuolia jne ja ne, joita juhlittava haluaa kutsua, myös saavat kutsun.

Ensi kesänä on ekat häät ja tyttäreni toivoo, että ensimmäisessä penkissä istuu minun ja hänen isänsä lisäksi myös nykyinen mieheni, koska on tytölle läheinen. Teemme niin. Miehet eivät ole puheväleissä mutta osaavat olla kuin toista ei olisikaan ja juhlissa ollaan eri pöydissä. Toimii!

Äänestä

Rippijuhlia ollaan täälläkin järjestämässä ja puoliksi ne meni, eli kahdet juhlat vaikka ensin yhteisiä suunniteltiin. Itse olisin halunnut pienet juhlat kun rahaa ei todella ole paljoa peruspäivärahalla kituuttaessa. Kuluthan olisi exän mielestä laitettu puoliksi vaikka hänen suureelliset suunnitelmansa kasvattivat jo suunnitelmavaiheessa kulut taivaisiin. Vieraita miltei 50 ja tilatut ruoat ja vuokrapaikka. En siihen voinut suostua. En todella voi mitään ulkopuolista paikkaa vuokrata edes puoliksi kun koko budjetti olisi mennyt jo pelkästään siihen. Saatikka sitten ne muut kulut.

No, hän vetäisi sitten omenan kokoisen herneen nenäänsä, haukkui minut pihiksi ja etten välitä lapsestani ollenkaan kun en edes tätä hänelle suo, mutta kulujen jaossa ei suostunut kuitenkaan tulemaan vastaan, hänhän maksaa elatusmaksuja... Nyt hän järjestää omin nokkinensa juhlat omille kavereilleen ja sukulaisilleen, mikä on ihan ok minun puolestani, helpotus itseasiassa. Järjestän itse pienet, omalle budjetille sopivat juhlat omalle lähipiirille (alle 10 henkeä juhlakalu mukaanlukien). Se on aika maksimimäärä ihmisiä näin pieneen asuntoon (40 neliötä). Niin että kyllä se mun mielestä on ihan ok vaikka järjestäisikin kahdet juhlat jos toinen on niin hankala ettei niistä yhteisistä juhlista oikeasti tule mitään.

Äänestä

Meillä on aina pidetty yhdet juhlat. Emme koskaan ole järkännett, kahta rippihuuhlaa, kahta synttärijuhlaa, kaksi ahäitä, joulua tai muutakaan.

Jos ex mies ei tule, se on hänen häpeä, mutta kaksia juhlia hänen takia ei järkätä msitään!!

Eikä hän edes niit maksaisi, ei maksa yksiäkään, miksi pitää kahdet???

Äänestä
  • Opettele ääliö kirjoittamaan.....

    Äänestä

Miksi jossain rippijuhlissa pitää syödä ruokaa. Eihän se ole mikään ihmeellinen juttu, kakkukahvit riittää ja meillä vaan ihan lähisuvulle, eli munpuolen suvulle kun exän sukulaisiin ei pidetä yhteyttä ja asuvat kaukana. Ei meillä ollut edes 10 henkeä ja se oli ihan tarpeeksi moisesta "kekkeristä." Itse en arvosta koko rippikoulua, kun en sitä itse käynyt enkä ole mihinkään tarvinnut.Mutta lapsi sai päättää itse meneekö vai ei ja hän meni tyyliin kun muutkin.Eikä ollut exä mukana, hänkään ei arvosta rippikulua vaikka aikinaan sen on käynytkin.

Äänestä
  • Et arvosta ja se kyllä paistaa läpi kirjoituksestasi. Samalla ei arvosta nuoresi tekemää ratkaisua. Päätitkö sinä, että vaan kakku ja sinun suku vai saiko lapsesi olla mukana tekemässä päätöstä?

    Miksi sitten ruoka: no, siksi, että kun mennään kirkkoon aamulla klo 10 ( ja nuoret jo tuntia ennen konfiksen alkua), konfirmaatio päättyy ennen puoltapäivää, niin siinä vaiheessa koko porukalla on NÄLKÄ. Ei siinä täytekakakusta tule kukaan kylläiseksi, päinvastoin.

    Äänestä

Höpön, höpön koko rippikoulu muinaisjäänteen vois heittää roskakoriin, typerä "juhla".

Äänestä
  • samaa mieltä uskovaisten hihhulijuhla, eihän sieltä "koulusta" mihinkään valmistuta ja ilman pärjää ihan hyvin, vois senkin ajan käyttää johonkin hyödylliseen.

    Äänestä

Meillä ei koskaan kutsuta ex miehen naisia mihinkään juhliin, ei edes miehen lasten häihin. Emme halua että ihant perhejuhlat menee pilalle, jos joku ulkopuolinen ihminen alkaa siellä häiriköimään.
Emme ota sitä riskiä.

Äänestä
  • heko,heko lissu tuon olet kirjoittanut jo tuhat kertaa...naikkosilla porttikielto.........

    Äänestä

  • lissu on ääliö kirjoitti:

    heko,heko lissu tuon olet kirjoittanut jo tuhat kertaa...naikkosilla porttikielto.........

    Oli lissu tai ei, niin anut järkevä ajatus! Ei meilläkään miehen naisilla ole mitään asiaa!!

    Äänestä

  • samaa mieltä kirjoitti:

    Oli lissu tai ei, niin anut järkevä ajatus! Ei meilläkään miehen naisilla ole mitään asiaa!!

    älä lissu selitä.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastuu? kirjoitti:

Vanhin lapsista pääsee juhannuksena ripille. Lasten lähivanhemman kanssa on sovittu että lasten juhlat (rippijuhlat, valmistujaiset jne) pidetään lähivanhemman luona. Tässä uskossa on oltu tähän asti. Nyt tuli tieto että etävanhempi ei saa tulla paikalle koska hän on mennyt yli vuosi sitten uusiin naimisiin.

Kenen vastuu kertoo lapselle joka pääsee ripille että etävanhempi ei voi tulla paikalle kun lähivanhempi ei suostu siihen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu