Peruukin osto....

C37

No nyt olen saanut kunnalta maksusitoumuksen peruukkia varten ja pitäs jostain sellainen löytää sit. Viimeksi 2008 hain eräästä paikallisesta liikkeestä ,mutta siellä ei ollut kuin 2 vaihtoehtoa mistä valita,joten nyt ajattelin hakea jostain muualta. Jos joku osaisi kertoa oulusta ja kokkolasta liikkeitä mistä peruukkeja saisi ihan kohtuu hinnalla kun tuo maksusitoumus on 250€ ja hirveitä ei oo omasta pussista lisää laittaa. Netistäkin olen yrittänyt etsiä hintoja peruukeille,mallistoa kyllä löytyy mutta ne hinnat puuttuu.....

21

6346

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko mahdollista saada korotusta maksusitoumukseen? ei 1 peruukki riitä vuodessa, tarvitaan toinenkin. Peruukkia pitää hoitaa ja mitä sillä välillä?
      Nyt ei kunta ole ajantasalla, ja sitä perukkiia pitää sovittaa ja matkatkin tulevat maksamaan toiselle paikkakunnalle.

      • ysk peruukki riittää

        Kelahan maksaa matkat 9,25 € / sivu ylittävät matkat, jos on myönnetty maksusitoumus peruukin ostoon.

        Täh, sinähän venkoja haastat. Ei kait sitä muutenkaan perukkia alavariinsa päässä pidetä, ja yöllä ei ensinkään. Mikä pakko se on mennä just päivällä perukkia pesemään. Illalla vaan perukki saaviin ja huiluttelua, ja sit kuivamaan rullat sille päähän.

        Eipäs oo tullu mieleenikään, ettei yks perukki kertanaan riittäsi. Mulle on ihan hyvin rittänää, ja siinä peruukissahan on kestokampaus, jos sitä ei tärvele. Ei tartte ko vähän harjalla pöyhäsöö, aina on iltajuhlakunnossa.

        Toisin on silikoonitissien. Mulla on pitotissit, ja toiset on uimatissit. Tavalliset pitotissit on uimapukuun aivan liian painavat, ne valahtaa tuonne vyötärön alapuolelle, ko on niin painavat. Uimatissit on kevyet.


      • 10+12
        ysk peruukki riittää kirjoitti:

        Kelahan maksaa matkat 9,25 € / sivu ylittävät matkat, jos on myönnetty maksusitoumus peruukin ostoon.

        Täh, sinähän venkoja haastat. Ei kait sitä muutenkaan perukkia alavariinsa päässä pidetä, ja yöllä ei ensinkään. Mikä pakko se on mennä just päivällä perukkia pesemään. Illalla vaan perukki saaviin ja huiluttelua, ja sit kuivamaan rullat sille päähän.

        Eipäs oo tullu mieleenikään, ettei yks perukki kertanaan riittäsi. Mulle on ihan hyvin rittänää, ja siinä peruukissahan on kestokampaus, jos sitä ei tärvele. Ei tartte ko vähän harjalla pöyhäsöö, aina on iltajuhlakunnossa.

        Toisin on silikoonitissien. Mulla on pitotissit, ja toiset on uimatissit. Tavalliset pitotissit on uimapukuun aivan liian painavat, ne valahtaa tuonne vyötärön alapuolelle, ko on niin painavat. Uimatissit on kevyet.

        Kuinka kauan tommonen pitotissi kestää hyvänä? Saako uuden maksusitoumuksen jos se vaurioituu ja ajan mittaan kuluu?


      • ysk peruukki riittää
        10+12 kirjoitti:

        Kuinka kauan tommonen pitotissi kestää hyvänä? Saako uuden maksusitoumuksen jos se vaurioituu ja ajan mittaan kuluu?

        2 vuoden välein saa uudet tissit. Kun ajattelin, et haen sitten kun ne menee rikki, niin syöpäyhdistyksen hoitaja sanoi, et tuu vaan hakemaan, kun se katsotaan että kahdessa vuodessa se silikooni jo lötkistyy ja veltostuu, et silloin saa jo uudet.

        No mulla on kerran menny rikki vähän alle kahden vuoden, silkooni alko tursuamaan ulos, niin sain hankaluuksittani uudet tissit.


    • Ihan hyvään riittää

      200 euroa meillä keskussairaala myöntää perukkiin, ja sillä kyllä sai ihan hyvin peruukin, eikä kaikki raha mennytkään, joten ei maksanut tuota kahtakaan sataa.

      Eikös ne laittaneet listaa perukkiliikeistä matkaan? Meillä laittavat listan liikkeistä, joiden kanssa keskussairaala on tehnyt sopimuksen perukkimaksusitoumukista.

    • .

      Ei saa siihen maksusitoumukseen mitä korotuksia. Omasta pussista sitten lisää rahaa siihen tai toiseen.....

    • C37

      Juu eipä ne anna tuolta yliopistollisestakaan enempi ku ton 250€ ja kyllä se varmaan riittää lyhythiuksiseen malliin, ku vaan löytäs jostakin sen liikkeen mistä niitä saa ja oulussa kun käyn muutenki hoidossa niin sillä samalla reissulla vois kyllä käydä peruukkiakin katsomassa ku vaan tietäs missä kävis ;),niin matka menee ihan kokonaan KELA:n piikkiin ku on vapautettu jo tälle vuodelle omavastuista.Ja varmana mulle vuodessa riittää tuo yks peruukki tuskin tulee kotona sitä päässä pidettyä sisällä, ihan ajattelin vaan ihmisten ilmoilla juhlissa sitä käyttää ja sillee. Aikasemminki pärjäsin ihan hyvin sillä yhdellä peruukilla vaan ku se on ostettu 2008 niin on jo nyt pikkasen kulunu ja nuhjunen ;). Jos joku nyt vaan tietäs oulussa niitä liikkeitä niin vois niitä tähän ilmoitella KIITOS;) Aikahan sinne kokeiluun kuitenkin pitää varata jne.

      • Saako mainostaa?

        Googlettava löytää :-), laita peruukit oulu.


    • ?

      Käykö kaikkiin peruukkeja myyviin paikkoihin maksusitoumus??

      • Kevät -10

        Ainakin täällä Helsingissä on tietty peruukkiliike mihin maksusitoumus käy. Vasta pari kk:tta sitten hain omani. Malleja oli riittävästi ja kuulema on ihan hyvän näköinen omanikin. Onnistuneita peruukkkiostoksia kaikille sitä tarvitseville. Hyvää juhannusta samoin kaikille lukijoille.


    • peruukin oma osuus

      Peruukkia silti käytetään yleensä puoli vuotta. Jos ei kärsi rankoista sivuvaikutuksista hoitojen päätyttyä. Sairaalan maksusitoutumus on halvin ratkaisu, joskus sairaala antaa valmiin listan peruukkiliikkeistä. Ainakin minulle annettiin valmis lista. Maksoin ylimenevän osuuden, taisi olla jokunen 100 €. Se peruukki on vielä hyvässä kuosissa, shampoo ja hoitoaine mukana, sievässä rasiassa muistona. Se rankka hoitoaika oli muutama vuosi sitten.

    • -ra

      Neuvoisin ostamaan lyhyen peruukin.mikäli kesällä

      • viime kesnä..

        Minulla oli viime kesänä pitkä peuukki,käytin sitä vain ollessani kylässä tai muuta,kotona ja kotipihassa olin huivi päässä tai kaljuna.
        Pitkä peruukki on helppo sitaista letille tai ponnarille jos niskaa hiostaa:)
        Viime kesä oli yhtä lämmin kuin tämä kesä ja ei peruukki minua vaivannut,helteessä kukaan ei liiku peruukki päässä.


    • Nuttura 100

      Miksi lyhyen? Saman verran sitä hiusta sielä päälaella on,oliko se lyhyt tai pitkä.Jos nyt ei kaikkea kerää nutturalle päälaelle.

    • ?

      Ja onhan ihmisillä ihan omia hiuksiakin eripituisia.....
      Miksi ihmeessä peruukin pitäisi olla lyhyt??

    • C37

      Minulle annettun peruskuntayhtymän maksusitoumuksen saan käyttää ihan mihin kampaamoliikkeeseen suomessa jossa vaan peruukkeja myydään ja jos peruukki on kalliimpi kuin summa joka mainitaan maksusitoumuksessa maksan erotuksen itse,kuhan vaan liikke huoli maksusitoumuksen. Löysin vaasasta liikkeen jonne sain ajan loppu kuuksi ja maksusitoumus käy heille . Itse olen kylläkin ollut kokoajan ostamassa lyhythiuksista tai niskapituista peruukkia sillä omatki hiukseni ovat aina olleet lyhyet tai niskasta vähän pitemmät ;);) , mutta kukin saa ostaa sellaisen peruukin josta itse tykkää oli se sit pitkä tai lyhyt ;)

      • Hyvä on...

        Niinhän tuo on. Mulla on semmonen, sanoisko sitä lyhyeksi. Niskaan menee ihan hyvin. Eikä tuo mikään kauheen kuumakaan oo, vaikka nytkin hellpäivinä oon sitä ihmisten ilmoilla pitänyt.


    • C37

      Nyt on peruukki vaasasta haettu.Montaa eri mallia kokeilin ennenku mieluinen löyty.Väri ei vastaa omien hiuksien väriä,mutta vaihtelu virkistää.Tyytyväinen olen "hiuksiini" hintaa oli 236€ joten maksusitoumus riitti.

    • -ra

      Minä tein sen virheen kun ostin puolipitkän peruukin.Se hiosti kuin karvalakki päässä kulkisi-Minulla vaan on aina ollut pitkät hiulset-Toivottavasti löydät sopivan itsellesi.

    • regadoo

      Minulla tuttava Jyväskylässä ja hän saa 2 kertaa vuodessa uuden peruukin - maksutta - ja tietenkin aidoista hiuksista tehty.Ei näköjään vaasassa yhtä hyvin asiat .
      Jospa syynä se että hänellä ei syöpää vaan tämä ... alopecia , vai mikä sen nyt onkaan kun kaikki hiukset lähtee ja myös muu karvoitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      108
      4817
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      413
      1502
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      189
      1104
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1098
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1000
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      14
      976
    7. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      11
      958
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      921
    9. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      921
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe