Prosessorin kellotukseen liittyy bittien väärin indusoitumisen mahdollisuus. Tehtaalla prosessorit kellotetaan ja nopeus määritellään kellotuksen perusteella. Samalla prosessorilla voi olla eri kellotaajuus, jolla se toimii luotettavasti. Prosessorin kellotaajuus ilmoittaa vain sen millä maximi taajuudella prosessori toimii luotettavasti. Mitä tiheämpi prosessorin sisäinen johdotus sitä suurempi indusoitumis vaara biteillä on, tätä yritetään pienentää käyttöjännitettä pienentämällä tiheyden kasvaessa.
Prosessorin kellotus
1
295
Vastaukset
- )()()(())((
"Prosessorin kellotaajuus ilmoittaa vain sen millä maximi taajuudella prosessori toimii luotettavasti."
Korjaan tätä sen verran, että millä maksimitaajudella toimii luotettavasti _speksien rajoissa_. Siispä jänniteitä siellä täällä nostamalla yleensä saa ylikellotetun koneen stabiiliksi, jopa prosessorin ja muiden komponenttien spekisen rajoissa.
Esim Intel dualcore E2160 on minulla toiminut 3.0Ghz prossuna jo kolme vuotta bueno. Sen sijaan emolevy ja näytönohjain hajosivat 2 .5 vuoden jälkeen. Speedfan näyttää vcoren olevan 1.39v ja cpu temp on 34 nyt tätä kirjoitettaessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163471
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit212372En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321965- 181881
- 821858
- 261582
- 291450
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361427Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91394Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111334