Mistä kemikaalia panospuhdistamoon?

pena_poika

Minulla on uponorin puhdistamo joka nielee uponorin saostus kemikaalia.
Aine on ilmeisesti Polyalumiinikloridia. Olen aprikoinut että saako ainetta ostettua suoraan jostakin ilman noita uponorin tarroja, ehkä isommissa astioissa ja halvemmalla hinnalla? Onko teillä ollut kokoemuksia mitä on maksanut ja mistä vastaavia kemikaaleja saisi edullisesti?
rautakaupassa taisi olla jotain 60eur 15 litraa...

9

5148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi yleensä...

      laitat sinne mitään mömmöjä???? ei niitä kukaan tule tarkastamaan.

      • Anonyymi

        Pilallehan se laite menee ilman mömmöjä, vieläpä melko noprssti. Ja kukapa sitä omaa luontoaan lähtee pilaamaan!!


    • Tääl

      www.puhdastulevaisuus.fi

    • .

      .

    • Masa______

      Tähän oikeaksi vastaukseksi:
      https://www.puhdastulevaisuus.fi/verkkokauppa/tuotteet/tuote/fosforinpoisto-kemikaali-30l.html

      Hinta 84,90 kotiin toimitettuna / 30 L = n. 39 kg eli sisältöä on tuplasti Uponorin kanisteriin verrattuna. Hinta siis lähes alle puolet Uponorin logolla olevasta, kun se Uponorin kanisteri maksaa K-Raudassa tällä hetkellä 75 EUR / 15 L = n. 20 kg.

      Itse löysin tuon myyntipaikan vasta tänään ja jatkossa tilaan kyllä sieltä. Viimeksi hain K-raudasta hintaan 81 EUR / 15 L :(

    • Pix105
    • ikalaksap
    • PQ2
    • RPl

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10589
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5090
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2291
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2098
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1996
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe